جوانان

نامه ای به “تازه دامادها”

برادر عزیزم :سلام ورحمت وبرکات خدا بر تو باد.
سخنان عطر آگینی را که با عطر محبّت آغشته کرده ام نثارت می کنم . وازصمیم قلب برای تو خیر وموفقیت روز افزون را آرزومندم، زمان  نزدیک شدن ازدواجت را تبریک عرض می نمایم . ازدواج  موضوعی است که  از دیرباز آرزوی هردختر و پسر جوانی درطول زندگی است،خداوندایّامت را پراز خیر و خوشی گرداند و زندگی به کامت باد .
برادردامادم:ازدواج یکی دیگرازنعمت های خدااست ونشانه ای ازنشانه های حکمت،وزیبایی آفرینش اوست ،خداوند می فرماید(وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ) و يكي از نشانه‌هاي ( دالّ بر قدرت و عظمت ) خدا اين است كه از جنس خودتان همسراني را براي شما آفريد تا در كنار آنان ( در پرتوجاذبه و كشش قلبي ) بياراميد ، و در ميان شما و ايشان مهر و محبّت انداخت)و هر يك را شيفته و دلباخته‌ي ديگري ساخت ، تا با آرامش و آسايش ،مايه‌ي شكوفائي و پرورش شخصيّت همديگر شويد ، و پيوند زندگي انسان ها و تعادل جسماني و روحاني آنها برقرار و محفوظ باشد مسلّماً در اين امور نشانه‌ها و دلائلي  بر عظمت و قدرت خدا است براي افرادي كه درباره‌ي پديده‌هاي جهان و آفريده‌هاي يزدان  مي‌انديشند .
اگر خدا بخواهد ازدواج مایه ی آرامش وتبدیل به پناهگاه امنی  برای تو می شود ومایه ی تکمیل شدن نصف دیگر دینت می گردد.

برادرم ؛ سفارش می کنم که اولاً این نعمت خداوندی راباکمال وجود احساس کن، وخدا را حمد وستایش کن  که شماراموفق گردانید وکاررا برتوآاسان کرد .
بدان برادرم ؛ ازدواج پروژه بزرگی است که ازروز عقد شروع می شود وبا مرگ پایان می پذرید ؛ بنابراین لازم است برهرکسی که رضایت خدا رامی خواهد ازصمیم قلب تصمیم بگیرد که این پروژه رابراساس رهنمودها ی قرآن وسنت پیامبر(ص)پیش ببرد وزندگی راطبق دستورات شرع مقدس تنظیم نماید،از مراسم شیرینی خوران عروسی گرفته تا امور خانه و خانواده و بچه ها.

برادرمحبوبم ؛ این هدف رادرتمام امور زندگیت نصب العین خود قرار بده .
ای برادرعزیز؛ به شما سفارش می کنم که به دقت زندگی پیامبر(ص) را مطالعه فرمایید خصوصاً اخلاق ورفتارپیامبر با همسرانش (خداازانان خشنود باد)همانا مطالعه ی سیره پیامبرفواید زیادی رادربردارد ومی توانی راه حل بسیاری ازمشکلات خانوادگی را که زوجین با آن روبرو می شوند پیدا کنی .

فراموش نکن که به نوارهای صوتی و تصویری علماء که در این رابطه سخنرانی نموده اند  گوش بده که مطالب ارزنده وراه گشایی را برای شما در بر دارد.
در پایان  برادر بزرگوار؛ بدان که خانواده  خشت اصلی  ساختمان هر جامعه است ، وجوامع مجموعاً هویت وشخصیّت هر ملتی را تشکیل می دهند ،خانه وخانواده ات را مکان پرهیز کاری وخیر ونیکی ،وبوستانی پر از محبت ورحمت قرار بده .
به یاد آر ؛ که پیامبر ما مردان را به امر مهمی سفارش نموده است،
آن حضرت فرموده :استوصوا بالنساء خیراً  نسبت به زنان به نیکی رفتار نمایید .
پس در بندگی وفرمانبرداری از دستورات خدا بهترین یار ویاور همسرت باش ، والگوی نیکویی برای ایشان باش، حقوقش را مراعات کن ،و از اشتباهاتش درگذر  .
ازخداوند منّان برای شما وخانواده ات خیر وبرکت را می طلبم 

والسلام علیکم و رحمه الله


 

ترجمه از عربی : خلیل پارسا – مهاباد 

خلیل پارسا

@نویسنده . مترجم . فعال دینی و مدنی @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن