اندیشهدعوت اسلامی

نصایح امام شافعی به دعوتگرانی که با هم اختلاف نظر دارند!

امام شافعی

آموزه هایی برای داعیان معاصر

ادب اختلاف را بیاموز و از خلاف ادب پرهیز کن و بدان که اختلاف نظر ناشی از برداشت متفاوت و تمایز عقول وتباین سطح آگاهی و اندیشه هاست.
اما آنچه را که نزد خردمندان و ارباب عقول پذیرفته نیست، این است که اختلاف آراء زمینه ای برای ایجاد دشمنی و کینه توزی و قطع روابط بوده و مسلمانان به جان هم بیفتند.
گذشتگان ما با آنکه با هم اختلاف نظر داشتند اما در کمال ادب با هم برخورد کرده و کسی خود را مصاب و دیگری را تخطئه نمی کرد.

و به یقین رسیده بودند که استعداد و اندیشه های متفاوت در زمان و مکان های مختلف زمینه ساز تمایز آراء بوده واختلاف موافق اراده ی پروردگار و منهجی کاملا قرانی ست.

وَلَوْ شَاءَ رَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّهً وَاحِدَهً ۖ وَلَا یَزَالُونَ مُخْتَلِفِینَ اگر پروردگارت می‌خواست مردمان را ملّت واحدی می‌کرد ولی خدا مردمان را مختار و با اراده آفریده و آنان همیشه متفاوت خواهند ماند.

پس آیا زیبنده است که تنها قرار داد اخوت و برادری را با کسانی ببندیم که همفکر ما هستند؟

امام شافعی رحمه الله می فرماید:
ای برادر اختلاف ما با هم به معنی بیزاری من از تو و تحقیر عقل و اندیشه ات نبوده و اگر در تمام زندگی روی همه ی مسائل با هم اختلاف داشته باشیم باز هم تو را دوست دارم و معتقدم که اختلاف در فکر و اندیشه ها آبرویت را مباح و غیبتت را حلال و قطع ارتباط با تو را برایم مجاز نمی گرداند.

بدان مردم در موقع اختلاف سه دسته اند:

(خردمندان ، جاهلان ، افراط گرایان)

۱- خردمندان می گویند : همفکر و موافق ایده های من نبودن، بیانگر مخالفت کردن با من نیست.
۲- جاهلان می گویند: مادامی که با من همسو و همساز نیستی ، دشمن من هستی.
۳- افراط گرایان می گویند: ما نماینده ی خدا بوده و هر گونه مخالفت کردن با ما دشمنی با خداست.

(آری بزرگ ترین آفت دین داری، افراط گرایانی هستند که فهم خود را به نام نصوص شریعت به خورد مردم داده و معتقدند که برداشت آنها از نصوص مراد و منظور شارع بوده و کفر و ایمان افراد را با این معیارهای نادرست سنجیده و همین امر باعث می شود تانسبت به جامعه نگرشی منفی داشته و از تکفیر و تفسیق آن خودداری نکنند.)
امام شافعی در ادامه ی همین مطلب می فرماید: برادرم، بیان آراء و نظرات برای عرضه کردن و آگاهی دادن و تکمیل کردن است نه تحمیل نمودن و فرض کردن و در گیر شدن.

در پایان می گویم:

زمانی که ما چگونگی بر خورد با موارد اختلافی را فرا گرفته و انسان ها از فکر و اندیشه های یکدیگر بهره برده، پیش به سوی پیشرفت و ترقی و تکامل حرکت کرده و فکر و اندیشه ها از گزند مصون تر خواهند بود و تعدد مکاتب فکری و مذهبی نخواهد توانست خدشه ای در روحیه ی مسلمانان ایجاد نماید.
 الحمد لله امروزه عالمان بسیاری هستند که در بیداری اسلامی معاصر نقش مثبت و سازنده داشته و در صدد نهادینه کردن فرهنگ اختلاف هستند و یاوه گویی های تندروان را نقش بر آب می کنند.


منبع : کانال تلگرامی _ ا.د.وصفی ابو زید  


مترجم : عبدالرحمن رسولیان بانه

برچسب ها

عبدالرحمان رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن