اصولعبادات

نقش عبادات در زندگی انسان مسلمان

🍀نقش عبادات در زندگی انسان مسلمان :

خداوند حکیم و دانا انسان را برای عبادت خلق نمود و او مامور و مکلف است که الله و پروردگار خویش را عبادت و پرستش نموده :

“وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ” [ذاریات / ۵۶] ‏

“‏من پریها و انسانها را جز برای پرستش خود نیافریده‌ام .‏”

و کارها و عملکرد خویش را برای او خالص گرداند .

“وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِیَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ حُنَفَاء وَیُقِیمُوا الصَّلَاهَ وَیُؤْتُوا الزَّکَاهَ وَذَلِکَ دِینُ الْقَیِّمَهِ ” [البینه/۵]

“‏در حالی که جز این بدیشان دستور داده نشده است که مخلصانه و حقگرایانه خدای را بپرستند و تنها شریعت او را آئین ( خود ) بدانند ، و نماز را چنان که باید بخوانند ، و زکات را ( به تمام و کمال ) بپردازند . آئین راستین و ارزشمند این است و بس .‏”

اما باید پرسید : نقش عبادت در زندگی انسان چیست ؟

بدون شک عبادت برای انسان نقش تزکیه و تربیت و پاک کننده گی درون را ایفا خواهد کرد و به عهده دارد ، همچنان که مواد شوینده برای پاک کردن وسایل و اثاثیه ی منزل به کار گرفته می شوند .

“قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَکَّى” ٭٭٭”وَذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى ‏” [الاعلی/ ۱۴ ، ۱۵]

“‏قطعاً رستگار می‌گردد کسی که خویشتن را ( از کثافت کفر و معاصی ) پاکیزه دارد .‏” ٭٭٭ “‏و نام پروردگار خود را ببرَد و نماز بگزارد و فروتنی کند .‏”

ما انسانها در زندگی روزمره سعی می کنیم در انتخاب مواد پاک کننده برای پاک کردن وسایل دم دست خود دقت کافی به خرج بدهیم و از موادی استاندارد با مارکی شناخته شده برای شستن و پاک کردن وسایل خویش بهره گیریم و از مواد بدلی و تقلبی و غیر استاندارد خوداری می کنیم ، چون در صورت عدم دقت – در انتخاب چنین موادی – نه تنها به هدف خود دست نمی یابیم بلکه گاهی نتیجه ای عکس حاصل خواهد شد و خساراتی مادی به بار می آوریم ، پس لازم است دقت کافی در انتخاب مواد و به کار گیریشان به خرج دهیم .

اگر لازم است ، ما در انتخاب چنین موادی برای کارهای دنیوی خود دقت نموده و احتیاط کافی به خرج داده و به دنبال موادی خوب و بهینه و استاندارد باشیم ، به طریق الاولی واجب است در انتخاب عبادات خود که تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت ما انسانهاست دقت بیشتری به خرج داده و از عباداتی استاندارد بهره گیریم و قطعا باید عباداتی باشند که مهر تٲیید از طرف خداوند(ج) و رسولش(ص) را با خود به همراه داشته باشند .

حال اگر عبادات ما ، آن عبادات استاندارد – عبادات مورد نظر شرع مقدس – نباشند ، نباید انتظار نقش پاک کنندگی و تزکیه نمودن درون را از آنها داشته باشیم . و بدون شک آن نقش مهم و اساسی را – که تزکیه و تربیت و پاک کردن درون انسانهاست – ایفا نخواهند کرد ، بلکه بر عکس ، چه بسا نقشی تخریبی و تخدیری را با خود یدک کشیده و خساراتی معنوی به بار می آورند .

اینکه ما به تزکیه و تربیتی اسلامی و مورد نظر شارع مقدس دست پیدا نمی کنیم از دو حال خارج نیست یا عباداتی استاندارد و مشروع در دسترس نداشته و نتوانسته ام آنها را به خوبی انتخاب کرده و در انتخابشان دقت کافی به خرج نداده ایم و بیشتر به عباداتی بدلی و من درآوردی و غیر استاندارد روی آورده ایم ، یا خیر ، عباداتی شرعی و استاندارد را در اختیار داشته اما در به کارگیری و عملی کردن آنها – در زندگی خود – آن خبرگی لازم را نداشته و به خوبی نتوانسته ایم آنها به کار گیریم .

خلاصه ی مطلب اینکه :
عبادات ما باید مورد تایید خداوند متعال (ج) و رسول گرامیشان (ص) بوده و دارای مهری استاندارد از طرف شارع مقدس اسلام باشند . و ما نیز باید آنها را به خوبی انتخاب نموده و به گونه ای شایسته و شرع پسند بکار گیریم .

شارع مقدس برای تایید عبادات و کارهای ما دو شرط اساسی را لازم گرفته است :
۱- خالصانه برای خداوند متعال (ج) انجام پذیرد .
۲- بر طبق موازین شرع و روش رسول اکرم (ص) باشد .

حال آیا ما دقت کافی و مناسب در انتخاب عبادات و به کارگیریشان به خرج داده ایم ؟؟

✍ یونس سلیمان زاده

برچسب ها

یونس سلیمان زاده

استان آذربایجان غربی- بوکان نویسنده و مترجم فعال و دعوتگر دینی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن