اندیشه

همزیستی ؛ ضرورت و پایه های آن

همزیستی و همدلی

همزیستی در بین افراد جامعه با وجود اختلافات فکری، نژادی، مذهبی و حتی اختلافات دینی برای تحقق امنیت کشور و بندگان ضروری است. این زندگی مسالمت آمیز غیر از نزدیکی و تقارب در آراء، نژاد، مذاهب و ادیان است. تقارب و نزدیکی در آراء و نژاد و ..  نه اینکه ضروری نیست، بلکه تحقق آن سخت و دشوار است.

پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه وسلم با یهود و نصاری و مشرکان و منافقان زیر لوای باور به “لکم دینکم ولی دین” زندگی کرد و تا جایی که خیانت و تجاوز نکردند به نیکی با آنها رفتار کرد.

زمینه نزدیکی و تقارب در بین آراء، جهات فکری و قناعت ها و مذاهب، تنگ و بسیار سخت است، به خصوص هنگامی که هر یک از طرفین بخواهد طرف مقابل را به خود نزدیک کند و آراء و نظریات خود را به او بقبولاند، آنوقت جهت ها از هم دورتر خواهد شد و به هم نمی رسند و نتیجه‌ی آن بسیار بدتر از حالت اولیه خواهد بود.

ولی زندگی مسالمت آمیز و همزیستی به لحاظ اینکه عناصر جذب و محورهای آن زیاد هستند، میدانی گسترده و وسیع دارد، محور اخلاقیات، مبادی، برادری و اشتراک مصالح و قبل از آن احساس همبستگی ملی و احساس وابستگی به کشوری که در آن به دنیا آمده ایم و با هم و در کنار هم یک عمر بر سر صندلی‌های مدرسه و دانشگاه های آن نشسته ایم، سپس در میدان کار هم دوباره باهم بوده ایم، عده ای از ما رئیس و عده ای دیگر مرئوس بوده ایم، که همه ی این ها و افزون بر این ها آدم ها را برای عمل مشترک و پیشرفت و ارتقاء مملکت، به همزیستی مسالمت آمیز سوق می دهند..

 همزیستی و با هم بودن مطالباتی دارد:

۱- پذیرش یکدیگر:

لازم است دیگری را به اعتبار اینکه انسان است و دارای ارزش و کرامت انسانی است و خداوند این کرامت و اعتبار را به لحاظ اینکه یکی از آفریده هایش است، بدو بخشیده است بپذیری: «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ» (الإسراء:۷۰)

فرقی ندارد آنکه مقابل شما قرار گرفته مسلمان باشد یا مسلمان نباشد، شما بر او به لحاظ انسان بودنش برتری ندارید و هر دو برابر هستید، اگر چه به لحاظ اسلامی بودن و نه انسانی بودن برتری دارید. انسان با برادرش به حکم انسان بودن زندگی می‌کند و خداوند همه ما را از نفس واحدی بدون برتری آفریده‌ است، آنجا که می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَهٍ» (النساء:۱) و شناخت و تعارف را از ضروریات زندگی همزیستی و راه و وسیله ی آن قرار داده است، خداوند می‌فرماید: «وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا» (الحجرات:۱۳) و تفضل و برتری به وسیله ایمان و تقوای الهی است، خداوند می‌فرماید: «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ» (الحجرات:۱۳) یعنی همه ی شما ارزشمند و محترمید، ولی مؤمنان به سبب تقوا و ایمانشان ارزشمندتر هستند.

٢- احترام به فکر و مذهب و دین دیگری:

چون لازمه ی احترام، قبول و پذیرش نظر و مذهب و حتی دین دیگری نیست و هیچ تناقض و ریائی هم در آن نیست، بلکه این عین فطرت و سرشتی است که خداوند انسان‌ها را بر آن آفریده است و ممکن نیست همه ی انسان‌ها بر همه چیز اتفاق نظر داشته باشند: «وَلَوْ شَاء رَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّهً وَاحِدَهً وَلاَ یَزَالُونَ مُخْتَلِفِینَ» (هود:۱۱۸) مصالح مشترک در بین مردم آرامش و ألفت ایجاد می کند تا مردم به تحقق اهداف و مصالح حیاتی و اساسی خود  برسند و ضررها و پرتگاه های سقوط را از خود دفع کنند: «لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ» (البقره:۲۵۶) و قال تعالى: «لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُم مِّن دِیَارِکُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِین» (الممتحنه:۸)

۳-عدم بی احترامی به یکدیگر :

نباید بعضی از ما بعضی دیگر را چه فرد و یا گروه باشد، معیوب و تحقیر نماید و او را لعن و نفرین نماید و به مقدسات و بزرگان کاریزمای او توهین نماید، چون این با همزیستی و زندگی مسالمت آمیز تناقض دارد، بلکه باید با احترام  با هم همکاری نماییم.

۴- اتفاق در مقابله با دشمن مشترک:

با هم در برخورد با مجرمان اتفاق داشته باشیم و شواذ و منحرفین را از خود برانیم و با هم در مشترکات و آنچه بر آن اتفاق نظر داریم و از منکرات دین نیست همکاری نماییم.

منبع: سایت شخصی دکتر النشمی
نویسنده عربی: دکتر عجیل النشمی
ترجمه: رحمان مام رش – پیذانشهر

از طريق
رحمان مام رش
منبع
sozimihrab
برچسب ها

رحمان مام رش

@ استان آذربایجان غربی- پیرانسهر @@ دبیر - نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن