تربیت فرزندانخانواده

وای ؛ پسرم ؛ بر من داد می زند !

روزی که پسرت صدایش را بر تو بلند کند

نویسنده:دکتر جاسم المطوع

گفت:من بسیار نگران فرزند در آستانەی بلوغم هستم ؛ زیرا او به بازی های رایانه ای معتاد شده است..
در ادامه افزود: من انتظار دارم فرزندم مثل خودم یا بهتر باشد؛ ولی او بر خلاف انتظار من رفتار می کند ! اکنون احساس ناامیدی و سردر گمی می کنم ….
به او گفتم : روزانه وقتی فزندت را می بینی که بازی می کند ، چند بار از او انتقاد می کنی و بە او تذکر می دهی ؟!

پاسخ داد : بسیار
پرسیدم : آیا این روش را تجربه کرده ای که وقتی با دوستانت به جایی می روی و یا کار مهمی داری فرزندت را با خود ببری؟
و آیا هر روز یک ساعت ، وقت اختصاص می دهی به فرزندت تا به اتفاق او برنامه مشترکی را عملی سازی؟
آیا تاکنون برای اشباع رغبت علمی فرزندت گام برداشته ای ؟ و آیا جهت آشنا ساختن او با اطلاعات جدیدی در باره ـ مهارت های ـ زندگی تلاش کرده ای ؟ آیا تاکنون مسئولیت هایی را به او سپرده ای تا انجام آن ها را فرا بگیرد؟!

مرد، در حالی که به من خیره شده بود ساکت و صامت نشسته بود !
گفتم: چرا ساکتی؟ گفت: زیرا من تمام آنچه را گفتی یا به طور کلی انجام نداده ام و یا یکی دو بار انجام دادە ام و چون نتیجەای نگرفتەام از ادامە آن منصرف شده ام !
گفتم: پس پسرتان انسان خوبی است ؛ زیرا بجای ایجاد دردسری برای شما اوقاتش را با بازی های رایانه ای پر کرده است ؛ از این سخن من تعجب کرد!

سپس به او گفتم: آنچه فرزندان بالغ ما را آزار می دهد این است که آنان را در این شرایط سنی درک نمی کنیم ؛ چرا که آنان علی رغم اینکه جهان کودکی را پشت سر گذاشته و به دنیای بزرگسالی قدم گذاشته اند باز مانند یک فرزند خردسال با آنان رفتار می کنیم ؛ به همین دلیل آنان با ما همکاری نکرده و از ما فرمانبرداری و حرف شنوی ندارند!

برخی پدران فرزندانشان را رها کرده و هیچ وقت از آنان نمی پرسند که کجا می روند و چه کار می کنند !
آن مرد گفت: من پس از اینکه از اصلاح پسرم ناامید شدم به این عقلیتی که از آن سخن گفتی رسیده ام!
گفتم: آیا می دانی حل مشکلات تربیتی و اجتماعی با حل مشکلات آموزشی و بهداشتی تفاوت دارد؟

بحران های آموزشی و بهداشتی و غیره گاهی ظرف یک تا دو روز حل می شود و با یک جلسه راهکارهای مناسب برای برطرف نمودن آن را پیدا خواهی نمود ؛ ولی مشکلات اجتماعی و بویژه تربیتی نیازمند زمان بیشتری است و گاهی ناگزیر خواهیم شد چند راهکار را تجربه کنیم تا در نهایت به نسخه شفابخش مشکل دست پیدا کنیم و شاید این کار ماه ها و بلکه سال ها طول بکشد!

گفت: من نیز در این اواخر به این نتیجه رسیده ام.

گفتم : فرزند بالغ شما وقتی ـ در ظاهر ـ از رهنمود هایتان سرباز می زند به این معنا نیست که او گفته های شما را قبول ندارد ؛ بلکه چه بسا به سخنان شما قانع شده و دلیل اینکه با تو بحث و جدل می کند این است که می خواهد پدری توانمند در گفتگو و با اعتمادِ نفسِ بالا را ببیند ؛ زیرا که او اکنون در حال پشت سرگذاشتن مرحله رشد و اثبات هویت است.

یا شاید فرزند شما از بکاربردن کلماتی که هنگام گفتگو با تو برای اولین بار بر زبان می راند لذت می برد ؛ که او با این کار دامنه لغاتش افزایش یافته و از جهت شناختی نیز اطلاعاتش توسعه پیدا می کند.

پس جریان را از دید شخصی نگاه نکن و با فرزندتان به خاطر اینکه نصیحتتان را نپذیرفته قطع رابطه مکن .
ولی یادت باشد هرگاه فرزند بالغت هنگام گفتگو صدایش را بر تو بلند کرد از ادامه بحث با او خودداری کن ؛ مبادا رابطه اتان با چالش روبرو شود و او سخنان زشتی بر زبان رانده و از روی خشم او را کُتک بزنی ! به او بگو اکنون که صداها بالا رفته گفتگو را به مدت یک ساعت قطع می کنیم و بعدا بحث را از سر می گیریم..

من خانواده های بسیاری را می شناسم که بدلیل ـ ندانمکاری و ـ بلند کردن صدا و احترام نگذاشتن به والدین هنگام گفتگو ، دختران و پسران بالغشان را از دست داده اند.

نکته پایانی و مهم اینکه فرزندانِ در آستانه بلوغ هر چقدر خودشان را گم کنند و کمتر از اعتماد خانواده و اطرافیانشان برخوردار باشند با بحران ها مواجه خواهند شد ؛ زیرا آنان در این سن دنبال یافتن هویت هستند …
بیایید به او فرصت ندهیم که خارج از خانه با همسن و سالان بد رفیق شود ؛ بلکه اعتماد به نفسش را بالا برده و رابطه اش را با خانواده مستحکم نموده و به او کمک کنیم تا دوستان صالح و شایسته ای انتخاب کند.

ترجمه: یوسف ساجدی

از طريق
یوسف ساجدی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

یوسف ساجدی

💠💠💠💠نویسنده و مترجم و مدرس💠💠💠💠 💠فعال مدنی و کارشناس ارشد الهیات 💠

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن