داستاندعوت اسلامی

پرهیز از خیانت(داستانک)

خیانت

نویسنده : دکتر بلخیر طاهری

خداوند در آیه ی ۱۶۱ از سوره ی مبارکه ی آل عمران می فرماید:
و هیچ پیامبرى را نسزد که خیانت کند و هر کس خیانت کند، آنچه را که (در آن) خیانت نموده روز قیامت به همراه آورد، سپس به هر کس پاداشِ کاملِ آنچه کسب کرده، داده شود و آنها ستم نبینند.
ابودجانه که یکی از اصحاب پیامبر (ص) بود همیشه نماز صبح را پشت سر پیامبر (ص ) می خواند اما بعد از نماز با عجله خارج می شد.
این کار نظر پیامبر را به خود جلب کرده و روزی از ابودجانه پرسید :
ای ابو دجانه آیا شما نیازی به پروردگار ندارید؟
ابودجانه عرض کرد : بله ای رسول خدا به اندازه ی یک پلک بر هم زدن هم از او بی نیاز نیستم.
پیامبر(ص) فرمود : پس چرا بعد از نماز با عجله بیرون می روی و هیچ ذکر و دعایی را نمی خوانی؟
ابودجانه در جواب گفت : یا رسول الله (ص) من یک همسایه ی یهودی دارم که شاخه های درخت خرمایش روی منزل من بال و پر کشیده و زمانی که شبانه باد می وزد خرماهایش از درخت افتاده و وارد حیاط خانه ی من می شود ، برای همین بعد از نماز زود خارج می شوم تا قبل از اینکه بچه های گرسنه ام بیدار شده و آن را بخورند خرما ها را به صاحبشان باز گردانم.
به خدا قسم ای رسول خدا (ص) روزی یک دانه خرما را در دهان یکی از فرزندانم دیدم ، انگشتم را وارد گلویش کرده و آن را بیرون آوردم ، زمانیکه فرزندم گریست به وی گفتم : فرزندم آیا حیا نمی کنی روز قیامت در حضور پروردگار دزد باشی؟
زمانیکه ابوبکر این سخنان را از ابودجانه شنید زیاد متاثر شده و پیش مرد یهودی رفت و درخت خرما را از وی خریداری کرده و به ابودجانه بخشید.
مرد یهودی زمانیکه این واقعیت را با چشمان خود دید ، همراه خانواده اش پیش پیامبر(ص) رفته و مسلمان شدند.


درس های این داستان
۱_ طعام و شرابت را پاک گردان دعاهایت مستجاب می شوند.
۲ _مال دارای احترام است ، خواه مال مسلمان باشد یا مال کافر
۳ داعی قبل از اینکه سخن بگوید باید الگوی برخوردهای درست و افعال پسندیده باشد.
۴- مربی باید در صورت ناپدید شدن متربیانش از آنها سوال کند و جویای احوالشان شود.همانگونه که پیامبر (ص) ازاحوال ابو دجانه پرسید.
۵ -خواندن اذکار و اوراد بعد از نمازهای واجب سنت بوده و از فضیلت خاصی برخوردار بوده ( و انسان مومن باید بر انجام دادنشان حریص بوده ) و نیازها یش را با پروردگار جهت برآورده نمودن و مشکلات را جهت رفعشان با وی در میان گذاشت.
۶ – مراعات نمودن فقه اولویات در زندگی روزمره . همانگونه که ابودجانه حق دنیوی همسایه اش که برگرداندن خرما هایش بود را بر حق اخروی خود که نشستن درمسجد برای خواندن ذکر بود ، مقدم داشت.
۷ شناخت مواقف و توانایی قیمت گذاری کردن توسط اصحاب ، واین عوامل محرکی برای حضرت ابوبکر در خرید درخت خرما بودند.
۸- همکاری کردن برادران دینی در طاعت و بندگی و خارج کردن شان در عسر و حرج و معصیت . که این اوج وفا و همکاری کردن یک مسلمان است . همانگونه که حضرت ابوبکر خانواده ی ابودجانه را با خریدن درخت خرما از عسر و ناراحتی خارج کرد.
۹ -انسان باید در وقت تنگدستی هم از حرام خویشتن داری کرده و خانواده اش را بر حلال و صبر گرفتن بر گرسنگی تربیت کند .و این کار بود که نام و یاد ابو دجانه را در تاریخ ماندگار کرد.
۱۰ – برخوردهای درستی که با اخلاص مواجه باشند بدون هیچ تکلفی تاثیر گذار خواهند بود.و براستی عملکرد درست ابودجانه عامل هدایت خانواده ی مرد یهودی گردید.
پس ای دوستان گرامی بیایید در جستجوی حلال بوده و در اقوال و افعالمان صادق باشیم. (تا توانایی اثر پذیری را داشته باشیم) و دنیای مردم نتواند مرا مجذوب خود کند.
ای برادر بدان فقیر کسی است که ایمان نداشته باشد و ورشکست کسی است که حقوق مردم را نادیده بگیرد و سنت های پیامبر و عملکردهای اصحاب را الگوی راه خود قرار ندهد.  

ترجمه : عبدالرحمن رسولیان بانه

برچسب ها

عبدالرحمن رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن