دعوت اسلامیقرآن

پروردگارا ؛ خانه‌ای در جوار خود برایم بساز

نویسنده: دکتر لیلى محمد بلخیر
همسر فرعون دعا و درخواستی از خدا دارد…
چیست آن خواهش و تمنا؟

درخواست وی به مانند برخی مردم چیزی مادی نیست بلکه از خدا می‌خواهد کە منزلی را برای او در بهشت بسازد و در این درخواست مریم، نوعی احساس نیاز وجود دارد در حالیکه ایشان درون کاخ در ناز و نعمت و شادی و سرور و دارای جایگاه و مقام ویژه و خادمان و… بود‌‌.
درخواست ویژه او این است که خدا به وی آرامش و آسایش درونی و سعادتی ببخشد که در کاخ فرعون آن را هرگز احساس نکرده و نچشیده بود…؟

نمونه‌ای مثال زدنی که مانند آن در به چالش کشیدن، قدرتِ تصمیم گیری و اثر بخشی در تغییر و دگرگونی، تکرار شدنی نیست.
خداوند در آیه ١١ سوره مبارکه تحریم، درخواست و تصمیم مریم را برای زنان و مردان مؤمن چنین به تصویر می‌کشد:
(وَضَرَبَ ٱللَّهُ مَثَلࣰا لِّلَّذِینَ ءَامَنُوا۟ ٱمۡرَأَتَ فِرۡعَوۡنَ إِذۡ قَالَتۡ رَبِّ ٱبۡنِ لِی عِندَکَ بَیۡتࣰا فِی ٱلۡجَنَّهِ وَنَجِّنِی مِن فِرۡعَوۡنَ وَعَمَلِهِۦ وَنَجِّنِی مِنَ ٱلۡقَوۡمِ ٱلظَّـٰلِمِینَ) تحریم/١١
«و خدا از میان مؤمنان، زن فرعون را مثل زده است. وقتی (از اوقات) گفت: پروردگارا! برای من در بهشت، نزد خودت خانه‌ای بنا کن، و مرا از فرعون و کارهایش رهائی‌بخش، و از این مردمان ستمکاره نجات بده».

واژه “عندک” (پیش تو)، با ایجاد حالاتی روحی و معنوی نشان می‌دهد که همسایگی، نزدیکی و انس و الفت با خدا چقدر لذت بخش است‌؛ اینها احساسات جدیدی هستند که با ایمان به قدرت خداوند، بر ضد استبداد و استکبار فرعون بدست آمده‌اند و همسر فرعون با اثبات استقلال شخصیت و کنترل خوب بر روی این رویداد، بهترین موقف را برای آنچه که به آن ایمان دارد، گرفته است هر چند که در این میان با مخالفت نیرومندترین دیکتاتورها روبرو شود و از هر کسی به وی نزدیکتر و آگاه به پرونده سیاه وی در خون ریزی و سرکوب باشد.

این زن مؤمنه با این موقف قهرمانانه، شایسته توجه و ستایش است به ویژه برای این ابتکار عملِ آزاد و مستقل او برای جدایی از باطل و ارتباط با حق و حقیقت.

این زن واقعاً نمونه درخشانِ زن مؤمن و مطمئنی بود که خویستن را کاملاً از وسوسه‌های دنیای پیرامون و مظاهر لوکس آن دور نگه داشته بود و به هیچ وجه منتظر و متردد نبود بلکه روح و وجدانش را برای سرپرستی و حمایت آن پسر کوچک و معصوم وقف کرده بود تا بلای جان ستمگری‌ و قدرت فرعون شود؛ چگونه غافل و بی توجه می‌شود و یا از تصمیم و مواضع خود بازمی‌گردد در حالی که شیرینی ایمان را چشیده و راه را از بیراهه تشخص داده است؟

نه تنها بازگشتی در کار نیست بلکه از خدا می‌خواهد که وی را در همسایگی، ایمنی و خوشبختی خود قرار بدهد پس حقیقتاً الگویی بسیار خوب برای هر زن قوی و شریفی هستند؛ چقدر زنان قوی و بزرگواری وجود دارند اما به دلیل ضعف اراده و رفتار سبک، گرفتار عادات و تقالید پوسیده و ذهنیت راکدی شده‌اند و چقدر زنانی در اوج فرومایگی، فریاد نیاز آنها در بلندای آسمان پیچیده است… اولی زن ایمان داری است که فن دفاع از خود و رسالتش را به خوبی بلد نیست و دومی زنی است که دین دار نیست اما با فعال کردن نقش و اجرای پروژه، زندگی خود را تغییر می‌دهد و پیروز می‌شود؛ اولی بر حق بوده ولی برای اعلای حق و حقیقت، تلاش و کوششی انجام نمی‌دهد اما دومی به خاطر باطل و ناروا تمام تلاس و کوشش را بکار بسته و شبانه روز بکوب برای آن می‌جنگد!؟

از این رو، ویژگی ارائه مدل و نمونه قرآنیِ یک زنِ یگانه و بی‌نظیر را به خوبی می‌فهمیم که چگونه نیروی خویش را برای نبرد در زمینه‌های گوناگون این دنیا مدیرت می‌کند و با اعتماد و یقین کامل به خداوند متعال گام برمی‌دارد زیرا آنچه پیش خداست بهتر و ماندگارتر است…

برگردان:  سلیمان قادری

از طريق
سلیمان قادری
منبع
http://sozimihrab.org/
برچسب ها

سليمان قادری

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - سردشت @ شغل : امام جماعت مسجد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن