شبهاتقرآن

« پهنای بهشت» از منظر قرآن (۱)

پرسش های جوانان آینه­ ی افکار آنان و اشعه ­ای روشن­گر برای ­آنچه در فکرشان خطور می­ کند، می ­باشد. 

پرسش های جوانان حول این آیه ­ی شریفه بسیار است، خداوند می ­فرماید: «وَسَارِعُواْ إِلَى مَغْفِرَهٍ مِّن رَّبِّکُمْ وَجَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ» [آل عمران:۱۳۳] “و (با انجام اعمال شایسته و بایسته) به سوی آمرزش پروردگارتان و بهشتی بشتابید و بر همدیگر پیشی گیرید که پهنای آن (برای مثال، همچون پهنای) آسمان ها و زمین است‌؛  (و چنین چیز با ارزشی) برای پرهیزگاران تهیّه دیده شده است”.‏

پرسش های آنان در مورد تحقیق از مکان آتش است این پرسش با مطالعه آیه ­ای که پهنای بهشت را به اندازه پهنای مابین آسمان ها و زمین قرار داده است، برای ایشان ایجاد می ­شود.

این است پرسش آنان . . . خوشا به یاد آن روزگار که اگر  جوانان این آیه را می شنیدند، می ­پرسیدند: راه رسیدن به چنین بهشتی چیست؟ و از یکدیگر برای رسیدن به آن سبقت می ­گرفتند و با زبان حالشان می­ گفتند: «وعَجِلتُ اِلَیکَ ربِّ لِتَرضی»[طه:۸۴] من به سوی تو عجله کردم تا از من راضی شوی.

جوانان را آسوده خاطر نموده و می ­گویم­: بی ­گمان این پرسش از تصور غلط در ارتباط با ملک خداوند سرچشمه می ­گیرد. آنان تصور می­ کنند که ملک خداوند در آسمان ها و زمین خلاصه می ­شود در حالی که آسمان ها و زمین نسبت به ملک خداوند  بسیار ناچیزند.

در این جا اصطلاحات چهارگانه ­ای وجود دارد که باید آن ها را توضیح داد که عبارتند از: دنیا ، کرسی ، عرش و ملک .

امّا باز هم نمی ­توانیم حقیقت آنها را درک کنیم؛ چرا که همه ­ی آنها جزو مسایل غیبی هستند و مسایل غیبی را هم در حد بیان و توضیح صاحب غیب -یعنی خداوند پاک و منزه- می ­توانیم توضیح دهیم.

و لیکن در حدی که می ­توانیم تصور کنیم این است که  بگوییم: آسمان ­ها جهانی وسیع هستند و جا دارد که بگوییم: کره ­ی زمین نسبت به ستاره­ هایی که در آسمان ها قرار دارند، همانند سنگریزه ­ای کوچک نسبت به مجموع سنگ هایی است که می­ توان با آن ها بزرگ ترین شهر جهان را ساخت. خداوند می ­فرماید: «فَعَتَوْا عَنْ أَمْرِ رَبِّهِمْ فَأَخَذَتْهُمُ الصَّاعِقَهُ وَهُمْ یَنظُرُونَ» [ذاریات : ۴۴ ] ” آنان از فرمان پروردگارشان سر باز زدند و صاعقه ایشان را فرا گرفت و آنان خیره خیره بدان نگاه می‌کردند (و نابودی خویش را می‌دیدند و قدرتی بر دفاع از خویشتن نداشتند!).”  

و با گستردگی آسمان و کثرت کهکشان ­ها در آن، کرسی از همه بزرگ تر است. خداوند می­ فرماید: «وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ» [بقره:۲۵۵] “فرماندهی و فرمانروایی او آسمان ها و زمین را دربر گرفته است و اگر این دنیای وسیع را با عرش خداوند مقایسه کنیم، در می ­یابیم که هفت آسمان و زمین و مابین آنها نسبت به عرش خداوند همانند حلقه­ ای هستند که بر بالای کوهی افتاده باشد؛ عرش خداوند این ­چنین است”.

اما تصو ملک خداوند . . . فکر و خیال انسان هر چند گسترده هم باشد و آزادی تصور داشته باشد، باز هم هرگز نمی­تواند حقیقت ملک خداوند را در خیال و تصور خویش به تصویر بکشد. خداوند می ­فرماید: «تَبَارَکَ الَّذِی بِیَدِهِ الْمُلْکُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ» [ملک:۱] “بزرگوار و دارای برکات بسیار، آن کسی که فرمانروایی (جهان هستی) از آن او است و او بر هر چیزی کاملاً قادر و توانا است .”

پس کسی که به وسعت ملک خداوند پی ببرد، برای او مشکل نخواهد بود که مکانی را برای آتش هم تصور کند، چرا که ملک خداوند بزرگ تر از آسمان ها و زمین است.«یَسْتَعْجِلُ بِهَا الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِهَا وَالَّذِینَ آمَنُوا مُشْفِقُونَ مِنْهَا وَیَعْلَمُونَ أَنَّهَا الْحَقُّ أَلَا إِنَّ الَّذِینَ یُمَارُونَ فِی السَّاعَهِ لَفِی ضَلَالٍ بَعِیدٍ» [شوری:۱۸] “کسانی که به قیامت ایمان ندارند، در فرا رسیدن آن شتاب می‌ورزند (و مسخره‌کنان بیان می‌دارند: این قیامتی که شما می‌گویید، کی خواهد آمد؟) و امّا کسانی که ایمان آورده‌اند ، به سبب (اعتقاد به وقوع) آن در خوف و هراسند و می‌دانند که قیامت حق است (و چه دیر و چه زود قطعاً فرا می‌رسد). هان! مسلّماً کسانی که نسبت به قیامت شکّ و تردید دارند و (تمسخرکنان درباره آن) به جدال و ستیز می‌پردازند، در گمراهی سخت ژرف و بسیار دور (از راستای راه رستگاری) قرار دارند”.

گذشته از این … در روز قیامت زمین و آسمان ها به زمین و آسمانی دیگر تبدیل می ­شوند .

این را می گویم تا در فهم قرآن دچار اشتباه نشویم .

نویسنده : محمود غریب

ترجمه : خالد ایوبی نیا

از طريق
خالد ایوبی نیا
منبع
sozimihrab
برچسب ها

خالد ایوبی نیا

استان آذربایجان غربی - ارومیه مترجم - نویسنده فعال دینی و حافظ قرآن

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن