تاریخمذاهب

پیدایش سکولاریزم

سکولاریزم که به معنای مروج حذف و بی اعتنایی و به حاشیه راندن دین از ساحتهای مختلف حیات انسانی است ،بر ارتداد و انکار وجود خدا وعدم تقدس ادیان بنا شده و اگر فرد مسلمانی به هر دلیلی بدان روی آورده وآن را به عنوان فکر و ایده و منهج خود برگزیند ، مرتد شده است . زیرا سکولاریزم درهمان ابتدای ظهور و شکل گیریش در قرنهای ۱۸ و ۱۹ میلادی، تفکیک دین از حوزه ی سیاست را خواستار و دین را امری کاملا فردی عنوان کرده که هیچ ارتباطی با دولت و اداره ی جامعه ندارد. و محدوده ی فعالیتش نباید از امور داخلی کلیسا فراتر رود.

البته در ابتدا شاید این کار برای اغفال کردن کلیسا بوده باشد زیرا سکولاریزم زمانیکه پایه های خود را مستحکم نمود و در بین مردم نفوذپیدا کرد به شدت با دین به مبارزه برخاست و با رجال دین بر سر اداره ی حکومت دچار اختلاف شده و خواهان جدایی دین از دولت و استقلال هر کدام از آنها شد.
طوری که در قرن ۱۹ میلادی علمانیت مرحله ی دیگری از قیام خود را علیه دین و دینداری آغاز نموده و مظاهر مادی و دنیوی را جایگزین دین و مکاتب وحیانی نمود. و این کار باعث اختلاف شدیدی در بین مردان تندرو دینی کلیسا و رهبران نو ظهورسکولاریزم شد تا عاقبت کلسیا به سبب عدم پاسخگویی به نیازهای مردم مغلوب شده و از صحنه ی سیاست خارج گردید و رجال دینی سلطه و هیمنه ی خود را از دست داده و دنیا گرایی رواج یافت ومسئله ی دین و باور به غیب در اذهان مردم جایگاه خود را از دست داد. و شعوب اروپایی که انواع بدبختی و سیه روزی را از کلیسا تجربه کرده بودند و شورش سکولاریزم را دریچه ای برای پایان بدبختی های خود تلقی می کردند ، بدانان پیوستند.

و با وجود آنکه تفکر و اصول سکو لاریزم آمیخته با کفر و الحاد بوده اما برخی ها به هر دلیلی می خواستند عداوت علمانیت با دین را مخفی کرده و مدعی بودند که سکولاریزم با دین هیچ مغایرت و منافاتی ندارد. و برخی از جاهلان و جهل زده گان این فکر سوفسطایی و سوسیالیسمی را در جامعه منعکس نموده و ترویج می دادند.البته ناگفته نماند که قیام سکولاریزم در مقابل دین تحریف شده ی مسیحیت بود که توانایی جوابگویی نیازهای مردم را نداشته و با آموزه های علمی و دنیا گرایی سر ستیز داشت زیرا آیینی که عیسی (ع) جهت نشر و دعوت آن فرستاده شد، نیست و نابود شده و پیام آسمانیش بعد از مدت زمان کوتاهی دچار تحریف و تضییع گردیده و پولس یهودی با ظرافت تمام محتوای انجیل را تغییر داده و خرافاتی مغایر با علم و عقل بدان افزود و با شدت در مقابل مسلمات علمی قیام کرده و هر گونه فعالیتی را در این زمینه مردود می شمرد و دانشمندان و اهل علم را به زانو در آورده و زندانی و یا اعدام می کرد. اما متاسفانه امروزه سکولاریزم به زانو در آمدن مسیحیت در مقابل علم و عقل را نسبت به همه ی ادیان سماوی تعمیم داده و مدعی است که دین نمی تواند چرخه ی زندگی را به حرکت در آورد بنابراین باید اسلام هم از صحنه ی سیاست و امور روزمره ی زندگی خارج شود.

اما نباید فراموش کرد که سکولاریزم در مقابل مسیحیتی که بنام دین خردها را تعطیل و اندیشیدن را جرم و میان علم و دین پارادکس ایجاد کرده و دانشمندی چون جردانو بورنو را سوزانده و گالیله را در مقابل قائل بودن به حرکت زمین به توبه واداشت ، قیام کرد. بنابر این قیام و دشمنی سکولاریزم در مقابل اسلامی که به علم و عقل و تفکر و تدبر دعوت می نماید ، کاملا بی معنی بوده و جفاست .

امروزه علت سکولاریزه شدن جوانان جامعه ی اسلامی عدم پاسخگویی دین به نیازهای جامعه و یا تضاد در بین دین و دنیا نیست، بلکه بیانگر قدرت تبلیغات سکولارها و جاهل بودن مسلمانان نسبت به اصول و مبادی خود و بسنده کردن داعیان به دعوت در مساجد و دنباله روی و تقلید از تبلیغات فریبنده ی آنهاست.
مختصر آنچه را که در مورد مراحل تطور و شکل گیری سکولاریزم گفته شد دکتر عرمانی تقسیم بر سه برهه ی زمانی کرده و اینگونه بیان می کند.

۱ پس از آنکه علوم مختلف از طریق ترجمه به جانب اروپا سرازیر گشت و جوانان فرهنگی کشورهای اروپایی در دانشگاههای اسلامی از دانشجوهای مسلمانان متاثر شده و قادر به تحقیقات علمی شدند و نظریه های مختلفی را در روزنامه و مجلات به چاپ رساندند جور شدیدی را از رجال کلیسا مشاهده کرده و زد و خوردهای خونینی در بین رجال کلیسا و سکان داران سکولاریزم به وجود آمد.

۲ دور دوم ظهور سکولاریزم میانه رو بود که خواهان جدایی دین از دولت شده ودینداری را امری کاملا فردی تلقی نموده که حق دخالت در امور زندگی را ندارد.

۳ دور سوم زمانی شروع شد که سکولاریزم به شدت قوت گرفت و با تمام وجود با خدا گرایی به مخالفت بر خاست و دنیا را جایگزین آخرت نمود. سپس نظام سرمایه داری ظهور کرده و به بازوی توانمندی برای سکوداریزم تبدیل شد و کلیسا را به محاصره انداخت و در واکنشی شدید هر چه را که متعلق بدان بود به سخریه گرفت وآن را از میان برداشت تا راه را برای وضع پیش رو باز کند و مجالی برای حضور دین در اماکن عمومی نمانده و جامعه سکولاریزه گردد.

 تهیه وترجمه : عبدالرحمن رسولیان بانه

از طريق
عبدالرحمان رسولیان
منبع
سوزی میحراب
برچسب ها

عبدالرحمان رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن