تاریخ

چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت کشور در شیراز آغاز به کار کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ، مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مسابقات سراسری قرائت، حفظ و مفاهیم قرآن کریم طلاب و مدارس علوم دینی اهل سنت کشور امروز، ۱۲ اردیبهشت‌ ماه در شیراز برگزار شد.

حجت‌الاسلام عبدالرسول بینازاده، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس در این مراسم با تأکید بر لزوم مهجوریت‌ زدایی از قرآن کریم گفت: همه اهل علم اعم از شیعه و سنی باید برای بازگرداندن قرآن به عرصه تلاش کنند.

وی با تصریح اینکه حامل قرآن بودن کار آسانی نیست، گفت: آموختن صحیح‌خوانی، تجوید و تلاوت مقدمه کار است اما مهم این است که انسان در رابطه با قرآن صاحب علم رفیع شود. اینکه تلاوت قرآن کریم انجام دهیم بسیار خوب است اما وظیفه اصلی این است که تمام ساحت وجودی ما تجلی قرآن کریم شود یعنی قرآنی بگوییم، بشنویم و تفکر کنیم و در این چارچوب عمل کنیم و با یکدیگر قرآنی برخورد کنیم.

بینازاده اظهار داشت: در کمال تأسف امروز مشاهده می‌کنیم که دشمن ابزارهای پیشرفته‌ای نظیر فضای مجازی را برای حمله به قرآن کریم و اهانت به ساحت مقدس پیامبر(ص) به کار گرفته و این کار را ساماندهی می‌کند و متأسفانه بچه‌های ما را می‌دزدند لذا این مسائل موجب می‌شود تا قرآنیان و علما احساس وظیفه بیشتری کنند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس در پایان بر این نکته تأکید کرد که امروز مسئولیت پاسداری و حمایت از حریم قرآن کریم بر عهده ماست.

بنا بر این گزارش، این دوره از مسابقات در رشته‌های حفظ، قرائت و مفاهیم قرآن کریم ویژه طلاب و روحانیون و مدرسین مدارس علوم دینی اهل سنت کشور طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ اردیبهشت‌ ماه در شیراز برگزار می‌شود.

در این مسابقات ۷ داور ملی و بین‌المللی از مسلمانان شیعه و سنی به قضاوت می‌پردازند که در آن حبیب مهکام به عنوان رئیس هیئت داوران، امیر فتح‌پور داور بخش تجوید، بهروز یاریگل داور بخش صوت، حسین رستمی داور بخش لحن، علی‌اکبر توپچی داور بخش وقف و ابتدا، امیر آقایی داور بخش صحت و حسینی از داوران اهل سنت داور بخش تجوید هستند.

قاریان استان‌های آذربایجان غربی، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس، کردستان، کرمانشاه، گلستان و هرمزگان در این مسابقات به رقابت می‌پردازند.

حجت‌الاسلام سعید عسکری، معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان، اظهار کرد: مرحله کشوری چهارمین دوره مسابقات قرآن ویژه طلاب، مدرسان و روحانیون اهل سنت کشور در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ ده جزء، بیست جزء و حفظ کل و ترجمه و مفاهیم، روز سه‌شنبه دوازدهم اردیبهشت ماه در مجتمع ایثار شیراز آغاز شد

وی افزود: مسابقات قرآنی ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت کشور با حضور ۱۴۰ نفر از برترین‌های رشته‌های فوق به مدت سه روز ادامه دارد.

حجت‌الاسلام عسکری با اشاره به اینکه پس از انجام مرحله استانی امروز شاهد حضور و رقابت برترین های استانی هستیم، بیان کرد:چهارمین دوره مسابقات استانی قرآن ویژه ی طلاب، مدرسین و روحانیون اهل سنت کشور با حضور ۱۴۰ شرکت‌کننده در حال برگزاری است.

وی عنوان کرد: ترویج و توسعه فعالیت‌های قرآنی بین طلاب، مدرسان و روحانیان از اولویت‌ها و اهداف برگزاری این دوره از مسابقات قرآن طلاب، روحانیون و مدرسان است.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اعلام کرد: در این دوره از مسابقات سرپرستی گروه داوری بخش‌های پنج گانه را استاد حبیب‌الله مهکام از اساتید بین‌المللی قرآن کریم کشور برعهده دارند و سیدعباس حسینی از سنندج نیز عضو هیأت داوران هستند.

وی با اشاره به اینکه از استان کردستان ۲۱ نفر به مرحله کشوری راه یافتند و اختتامیه مسابقات روز پنجشنبه، ۱۵ اردیبهشت ماه خواهد بود، یادآور شد: کانال تلگرامی sonnatquran@ این مسابقات را پوشش می‌دهد.

پایان

برچسب ها
نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن