مناسبت ها

چه خوب است در شب یلدا…

نویسنده: کریم تاران

نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که تاریک ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می شود و آیین ها و رسومات مختلفی در این شب به یاد ماندنی در کنار هم سپری می کنند ، شب زیبایی که در شهرهای مختلف ایران آداب و رسومی دارد.

متاسفانه این شب نیز مانند سایر مناسبت های موجود ملی و دینی گاها با افراط و تفریط هایی مواجه بوده است ؛ امری که بسیاری از بزرگان را  وادار کرده که برای برگزاری و احیای  بدون افراط و اسراف این گونه مناسبت ها سفارش هایی ارائه دهند..

آنچه در پایین مشاهده می کنید توصیه هایی است برای برگزاری شب چله یا همان یلدا بدون اسراف و مطابق با آیین های دینی و باستانی ایرانیان که امیدوارم مود توجه شما عزیزان قرار گیرد..

✅ چە خوب است در شب یلدا،
صاحب و مدیران “کافه و قهوه‌خانه‌ها” به حرمت باهم و بودن با خانواده‌هایشان؛ سماورها را خاموش، قلیان‌ها را دور و درابه‌ها را پایین بکشند و فرصت دورهمیِ صمیمی و خوب را برای خود و مشتریانشان فراهم آورند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی آنهایی که برای سپری کردن شب‌های دراز و بلند پاییز به کافه و قهوه‌خانه‌ها پناه می‌برند، کانون گرم خانواده را با گرمای وجودِ خویش، گرما و حرارت بیشتری بخشند.

✅ چ خوب است در شب یلدا،
خیابان‌های شهر را تابلوی “عبور ممنوع” زد، تا همه‌ی “تاکسیرانانِ” زحمت‌کش و خستگی‌ناپذیر، آن‌شب را در جمع باصفای خانواده سپری کنند و آن‌را در راستای تجدید قوای روحی و معنویِ خود در جهت خدمت بیشتر به همشهریانشان به‌کار بگیرند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی “بزرگراه‌ و اتوبان‌”ها مسدود شود، تا آن “کامیون‌سوارانِ” شب‌خیز، تا آن “ترانزیت‌ سوارانِ” بی‌مرز و کوله بر پشت؛ شبی را در کنار خانواده و در جمع با صفای آنان و به‌دور از دغدغه و هیاهوی باربری و صاحبانِ‌بار، سپری کنند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی “ترمینال و پایانه‌”های شهر بَسته شود، همه‌ی مسافرت‌ها کنسل شودد، همه‌ی “فرودگاه‌”ها تعطیل و پروازها تعلیق گردد؛ تا آن “اتوبوس‌رانانِ” بی خواب، تا آن “آسمان‌خراشانِ” جان برکف و آن “خدمه‌”های خدوم؛ شبی را به‌دور از جاده و ماشین و هوا و هواپیما، و شبی را در کانونِ گرم خانواده به‌سر برند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
هیچ “ترافیکـ”ی پیش نیاید و هیچ “تصادفـ”ی رخ ندهد،
تا آن “پاسبانان” چهار راه و آن آژیرسواران آبی‌رنگ، شبی را بدون روشن کردن فلاشرهای آبی، در زیر آسمان آبی و در شبی مهتابی، در کنار خانواده‌هایشان نیلوفرانه[البته از جنس آبی] شب را به‌پایان برسانند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
زنگ “مرکز اتفاقاتِ” هیچ نهادی به صدا در نیاید، آژیر خطر هیچ مرکزی گوش‌ها را نخراشد و فلاشر قرمزی چشم‌ها را نهراسد؛
تا آن “کشیکـ”انِ از جنس از “خودگذشتگی” و آن شب بیدارانِ از جنس “نور و روشنایی”و آن “اورژانسـ”یانِ از جنس “مهربانی” و آن “پرستارانِ” از جنس “خودباوری و ایمان”؛ شب را در کنار مهربانان بگذرانند و سر را بر بالینِ‌آسوده‌ای بگذارند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
هیچ “آشغال و پسمانده‌”ای زمین ریخته نشود و هیچ جوی آبی مسدود نشود،
چه خوب است دم هر خانه در کوچه‌ای و دم هر مغازه‌ در خیابانی؛ از طرف ساکنان و صاحبان آن جارو و تمیز شود.
چه خوب است در این شب، پشت هیچ “پاکبانِ” مهربانی بخاطر بی نظمی و نامهربانیِ ما دولا نشود و پاکبانانمان ؛ شهر را تمیزتر از همیشه به نظاره بنشینند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
ثروتمندان و فٶدالان کلان‌شهر مهربانی، مهربانانه‌تر از همیشه، مسکینان و تهی‌دستانِ شهر را با دستانِ فرشته‌ گونه‌ی خود بنوازند و درد و آلامشان را تسکینی دهند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
هم‌نشینی‌ و باهم‌بودن‌هایمان تمرینی بر ساده‌زیستن و دوری از زندگی ٲشرافی‌گری باشد، که در این عصر و زمانه بشدّت نیازمند این نوع تفکر و سبک زندگی هستیم .

✅ چه خوب است در شب یلدا،
در٘ هر خانه‌ای یکی باشد که “گوشیـ”ها را جمع کند و آن‌ها را در دسترس قرار ندهد،
چه خوب است که در شب یلدا،
مدیران و گردانندگان گروه و کانال‌های فضای مجازی، هیچ عکس و فیلمی از نشست‌های دورهمی را انتشار و بازپخش نکنند و مشوقی برای استفادە از فضای مجازی نباشند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی “کدورت‌”ها و ناراحتی‌ها کنار برود و صفا و “صمیمیت و مهربانی” بر فضای هر خانه‌ای حکم‌فرما شود.
چه خوب است دل هر رنجوری را التیام و زخم هر دلی را ملحمی زده شود؛ تا همه‌ی اعضای خانواده در کمال آرامش در کنار هم قرار و آرام بگیرند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
جمع خانواده‌ها از همیشه جمع‌تر، صفایشان مصفّاتر از همیشه و مهربانیشان فزون‌تر از همیشه شود.

کریم تاران

از طريق
کریم تاران
منبع
sozimihrab
برچسب ها

کریم تاران

استان آذربایجان غربی - میاندواب نویسنده و مترجم فعال دینی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن