دعوت اسلامیقرآن

چه کسانی اندوهگین نمی شوند؟

اگر من و شما هم می خواهیم هیچ گونه بیم و حزنی نداشته باشیم، باید سعی کنیم جزو این افراد قرآنی باشیم.
خوب دوستان عزیزم؛ اگر دقت کنیم قرآن کریم که به عنوان آخرین معجزه و کاملترین پیام آسمانی بر پیامبر اسلام درود خدا بر او باد و امتش نازل گردیده، مهم‌ترین ویژگی‌ و تفاوت وی با سایر معجزات پیامبران علیهم السلام این است که قرآن یک پیام عمومی برای تمام انسان ها با انواع رنگ و زبان در تمامی نقاط جهان است، وکلامی ابدیست، تا جهان هستی پابرجاست حافظ و نگهدار این کلام نورانی کسی نیست، جز پروردگار جهانیان که می فرماید:إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ [سوره الحجر : ۹]

 • در همین کتاب گوهر بار خداوند منان یازده گروه را سفارش می کند و مژده و نوید می دهد که طبق این شرایط و با رعایت مضامین این یازده آیات قرآنی هیچگونه ترس و اندوهی چه در این سرا و چه در سرای آخرت به سراغ این اشخاص نخواهد آمد.
  ۱- اولین آیه ای که در قرآن با او روبرو می شویم که نویدبخش این پیام است‌.(فَمَنْ تَبِعَ هُدَایَ فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره البقره : ۳۸] کسانی که از من پیروی کنند، نه ترسی بر آن خواهد بود و نه غمگین خواهند شد.
  ۲-دومین آیه(مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره البقره : ۶۲] هرکس به خدا و روز قیامت ایمان داشته و کردار نیک انجام داده است، چنین افرادی پاداش شان در پیشگاه خدا محفوظ بوده، و ترسی بر آنان نیست، و غم و اندوهی به ایشان دست نخواهد داد.
  ۳-سومین آیه( مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره البقره : ۱۱۲] هرکس خالصانه رو به خدا کند و نیکوکار باشد، پاداش او در پیش خدایش محفوظ است، و نه بیمی بر آنان است و نه اندوهگین خواهند گردید.
  ۴-چهارمین پیام نوید بخش(الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ لَا یُتْبِعُونَ مَا أَنْفَقُوا مَنًّا وَلَا أَذًى ۙ لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره البقره : ۲۶۲] کسانی که دارایی خود را در راه خدا صرف می کنند و به دنبال آن منتی نمی گذارند، و آزاری نمی‌رسانند، پاداش آنان نزد پروردگارشان است و نه ترسی بر آن خواهد بود و نه اندوهگین خواهند شد.
  ۵-پنجمین رهنمود قرآن(الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ بِاللَّیْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلَانِیَهً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره البقره : ۲۷۴] کسانی که دارایی خود را در شب و روز و به گونه پنهان و آشکار می‌بخشند مزدشان نزد خداست و نه ترسی بر آنان است و نه ایشان اندوهگین خواهند شد.
  ۶-آخرین آیه ای که در سوره بقره بابت این موضوع موجود است(إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ وَآتَوُا الزَّکَاهَ لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره البقره : ۲۷۷] بی گمان کسانی که ایمان بیاورند و کار شایسته انجام دهند و نماز را چنان که باید به پای دارند و زکات را بپردازند، مزدشان نزد پروردگار است، و نه بیمی بر آنان است و نه اندوهگین می‌شوند.
  ۷-هفتمین پیام در سوره آل عمران است آن جا که خداوند می فرماید:(وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ* فرحین بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَیَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره آل عمران : ۱۶۹و۱۷۰] و کسانی را که در راه خدا کشته می شوند مرده مشمار، بلکه آنان زنده اند و به ایشان نزد پروردگار روزی داده می‌شوند. آنان شادمان هستند از آنچه خداوند به فضل و کرم خود به ایشان داده است، و خوشحالند به خاطر کسانی که بعد از آنان مانده اند و هنوز در راه خدا می‌رزمند و به ایشان و نپیوسته اند، و این که ترس و هراسی بر ایشان نیست و آنان اندوهگین نخواهند شد.
  ۸- هشتمین آیه(فمَنْ آمَنَ وَأَصْلَحَ فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره اﻷنعام : ۴۸] پس کسانی که به دعوت پیغمبران ایمان آورند و کار شایسته کنند نه ترسی دارند و نه غمگین می‌شوند.
  ۹- نهمین آیه(فَمَنِ اتَّقَى وَأَصْلَحَ فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره اﻷعراف : ۳۵] پس کسانی که پرهیزگاری کنند و به اصلاح حال خود و دیگران بپردازند، نه ترسی بر آنان است و نه غمگین می گردند.
  ۱۰- دهمین مورد( أَلَا إِنَّ أَوْلِیَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره یونس : ۶۲] بی گمان دوستان خدا ترسی بر آنان نیست و به خاطر از دست دادن دنیا غمگین نمی گردند.
 • ‌۱۱- آخرین آیه برای دوری از غم و حزن(إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره اﻷحقاف : ۱۳] کسانی که می‌گویند: پروردگار ما تنها یزدان است، سپس ماندگار می مانند، نه ترسی بر آنان است و نه غمگین می گردند.
 • نتیجه: دوستان نیک اندیشم، بیایید اگر می‌خواهیم این چند صباح عمر مان که باقیست، بدون بیم و اندوه سپری کنیم از این چند آیات نورانی بهره‌ گیریم.

به امید توفیق روز افزون بر همه شما دوستداران سایت محبوب سوزی میحراب.
به درود و صد بدرود.

منبع:https://t.me/drwasfyکانال ا.د.وصفی ابو زید


ترجمه آیات: تفسیر نور- دکتر مصطفی خرم دل
تقدیم کننده: ابراهیم مهرابیان

از طريق
ابراهیم مهرابیان
منبع
sozimihrab
برچسب ها

ابراهیم مهرابیان

مترجم. نویسنده. دعوتگر دینی آذربایجان غربی - پیرانشهر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن