جوانانزن،خانواده

چگونه دختر نوجوانم را قانع کنم که با علاقه نماز بخواند؟

 

 

دختر ۱۳ ساله ای دارم ، از او میخواهم نماز بخواند، اما اغلب قبول نمی کند . سعی می کنم او را به مجالس دینی نزدیک کنم و به موضوعات دینی گوش دهد ، اما او دورتر می شود ، من احساس می کند او می ترسد از اسلام حقیقی نزدیک شود حجاب را رعایت کند .

سوال من این است : چگونه او را قانع کنم تا با علاقه نماز بخواند و به سخنرانی ها ی دینی گوش دهد ، بدون اینکه او را تنبیه بدنی کنم؟ چگونه او را قانع کنم در حالی که کودک است ، حجاب را رعایت نمایید ؟

چگونه او را به مسائل ایمانی نزدیک کنم ؟

 در ضمن همسرم از نظر اخلاقی پایبند است ؛اما نماز را با تـأخیر ادا می کند ، چه کار کنم تا بدون این که ناراحت شود ، نمازهایش را سر وقت بخواند ؟ و السلام علیکم

جواب :

 از شما می خواهم کاری انجام دهید ، آماده هستید ؟

 مدت ۳۰  ثانیه چشم خود را ببندید و یک نفس عمیق بکشید و اکنون آن را با فشار بیرون دهید ، در حالی که می گویید : (( یا حی یا قیوم ، برحمتک  استغیث )) او بهترین فریاد رس و یاری دهنده بر هر چیزی است که در این جهان فرزندانمان را در بر گرفته است از فتنه و فشارهایی که شیاطین انسان در آن ضرر و خطر بیشتری نسبت به انسان از شیاطین جن دارند .

 چیزهایی که می گویم به نوعی نا امید است ، اما این ها حقیقت است باید آن را بفهمیم تا بتوانیم تعامل خوبی با آن داشته باشیم . مسائلی که برای فرزندان پیش می آید و این که به سختی می توانید آن ها را قانع کنید ، خیلی طبیعی است . به ویژه در مرحله ی نوجوانی که با نوعی لج بازی و اثبات خود، همراه است . دچار نوعی خود بزرگ بینی می شود ،علی رغم این که می داند ادامه ی کار سخت است . هرگاه احساس کند باید کار را متوقف کند ، دچار شبهه میشود که راستی این تصمیم را خودش دارد می گیرد یا تحت تأثیر دیگران است .

 اجازه دهید مسأله ی مهمی را توضیح دهیم ، اینکه روش دفع کردن در توجیه دختر و تعدیل رفتار او موجب رد یا دوری نمی شود همانگونه که می گویند : ((هر عملی واکنش مساوی با آن دارد )).

 برنامه ای به شما پیشنهاد می کنم که ۶ ماه طول می کشد ، شاید کمتر یا بیشتر ، به امید خدا نتیجه می گیرید . برنامه به شکل زیر است :

  مرحله ی اول :  سه ماه طول می کشد :

 در این مدت به هیچ وجه در مورد ((نماز و حجاب )) صحبت نکنید . با گوشه و کنایه هم در مورد آنها سخن نگویید. می دانم این کار برای شما عجیب و غریب است و شاید آن را قبول نکنید . اما مسأله مثل درمانی است که پزشک می نویسد وما باید علی رغم عدم آگاهی و تأثیر آن ، آن را مصرف کنیم . پیامبر (ص) به ما آموخته است هر دردی درمانی دارد . سرکشی نوجوانان دردی است که اغلب آنان مبتلا هستند .

 به یاد داشته باشیم ما قصد داریم یک موضوع را علاج کنیم اگر در این مرحله علاج نشود خدا می داند  به کجا می کشد راهی جز صبر و توکل بر خداوند و اعتماد به او نداریم .

 مدت ۱۲ هفته در مورد ((نماز و حجاب )) صحبت نمی کنیم . هدف از اینکه می خواهیم در مورد این مسائل صحبت نکنیم ، این است که دخترتان  آن را فراموش کند . تا به نوعی میان موضوع ((نماز و حجاب )) و علاقه ی شما به دخترتان فاصله بیفتد . با این علاقه به جایی برسیم که دخترتان احساس راحتی کند . مثل اینکه هیچ موضوع اختلاف برانیزی میان شما وجود ندارد . آن وقت دوباره به شما اعتماد می کند و متوجه می شود شما شخص او را دوست دارید و رفتارش را نمی پسندید . تنش موجود در روابط شما که بر اثر اختلاف بر سر ((نماز و حجاب )) به وجود آمده بود و شما را اذیت می کرد و مانع ارتباط شما بود ، بر طرف می شود . 

مرحله ی دوم :

 در این مرحله به هیچ وجه چیزی به او  نگویید، فقط بعضی از کارهای مورد نظر را انجام دهید . ازجمله : عمدا سجاده را روی تخت او در اتاق خواب بگذارید . پوشش مخصوص نماز را بر روی رخت خواب یا مکان جضور او قرار دهید ، به گونه ای که همیشه جلوی چشم او باشد . سپس هنگام هنگام نماز به دنبال آن بگردید و مثل این که با بلند فکر می کنید وبگویید : پوشش نمازم کجاست ؟ می خواهم نماز بخوانم ، وقت نماز است ، خدایا نزدیک بود نمازم را فراموش کنم . گاه گاهی ، از او سوال کنید دختر عزیزم ساعت چند است ؟ موذن  اذان گفته است ؟ چقدر از وقت نماز مانده ؟ عزیزم می دانی نماز خوانده ام یا نه ؟ خدایا ! این روزها فراموش کار شه ام . خدایا! چرا نماز …… این رفتار را ادامه دهید تا جای که احساس می کنید دخترتان احساس می کند و فشاری که بر او وارد می کردید ، فراموش کند . 

مرحله ی سوم :   دو ماه طول می کشد .

 از او دعوت کنید ، بعضی اوقات تا مسأله طبیعی جلوه کند ، با هم بیرون بروید تا همراه شما در یکی از دروس حضور پیدا کند . اینگونه وانمود کنید که می خواهید با هم صحبت کنید ، بگویید : عزیزم من خسته شده ام و احساس کسالت می کنم ؛ اما می خواهم کمکم کنی وبا کمک تو به آنجا بروم . اگر رد کرد ، مجددا تلاش نکنید. بار دیگر این جریان را تکرار کنید. سعی کنید در مورد کارهای که می کنید با او مشورت کنید . باید هدف شما ، نزدیک شدن به هم باشد تا با هم اخت شوید . با نهایت محبت و تفاهم به او بگویید : عزیزم ، بیا به قرآنی که حفظ کرده ام گوش کن . عزیزم ، نظرت در مورد پوشش جدید من چیست ؟ شما جلوی آیینه ایستاده اید و آماده شده اید بیرون بروید به او بگویید : این نوار را گوش کن ، نظرت در مورد آن چیست ؟ آنچه در درس امروز گذشت ، برایت باز گو می کنم .

 او را رها کنید تا در مورد  خودش صحبت کند و نظر خود را در مورد درسی که برایش باز گو کرده اید ، بگوید : خوب به سخنانش گوش کنید ، او را آزاد بگذارید تا خودش در مورد دین و امور دینی سوال کند .

 می خواهم نظر شما را به مسائل مهمی جلب کنم :

 نباید بدون موفقیت در این مرحله ، وارد مرحله ی بعدی شوید هدف اساسی این است که تنش میان شما برطرف شود و ارتباط او با مسائل دینی برقرار گردد . این مسئله مثل (( آب حیات )) است که باید جرعه ، جرعه و به صورت منظم ت پایان خورده شود . هرگاه عجله کردید و چیزی از شما صادر شد ، توقف کنید و درمان را از ابتدا شروع کنید .

 به هیچ وجه در مورد موضوع حجاب ، سخن به میان نیاورید . اگر در کار خود موفق شدید ، به امید خدا موفق می شوید ، آن وقت ریشه ی پاکی پرورش داده اید ، روزی فرا می رسد او از شما می خواهد حجاب داشته با شید . بلکه روزی فرا می رسد که بخاطر بی حجابی خود از او شکایت می کنید .

 به لباس هایش ایراد نگیرید مگر در سخت ترین شرایط ، از بعضی رفتارهای او صرف نظر کنید مثل رنگ های که دوست ندارید .

 کمتر اعتراض کنید ودر جایی که نمی توان  از آن صرف نظر کرد از قدرت خود برای جلوگیری از ارتکاب گناه استفاده کنید. مثال : اگر خواست همراه یکی از دوستانش که مطمئن نیست ، بیرون برود یا تصمیم گرفت کاری را انجام دهد که موجب زیر پا گذاشتن مسائل شرعی می شد . ما می خواهیم این مسأله را به صورت اساسی و ریشه ای حل کنیم تا به قناعت درونی برسیم .

  از خدای کمک بخواهید و ناراحت نباشید و همیشه برای فرزند نوجوان خود دعا کنید ، هیچ وقت علیه او دعا نکنید ، به یاد داشته باشید این مسأله زمان می برد ، اما ان شاءالله به سلامتی تمام می شود. نوجوان مسائل را در این سن ، خیلی زود فراموش می کنند و تغییر می کنند . به ویژه اگر طبیعت این مرحله را خوب درک کنیم و با آرامی ، سعه ی صدر و محبت با آن برخورد نماییم .

 ———————

 منبع : چگونه با نوجوانان رفتار کنیم ؟ / مولف : دکتر یاسر نصر / مترجم   : ایوب پوزش / نشر آراس سنندج

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن