تاریخشخصیت ها

ژوزسف استالین

در روز پنج مارس سال ۱۹۵۳ میلادی خبر مرگ استالین از رادیوی اتحاد جماهیر شوروی به گوش جهانیان رسید !

جانشین وی ( خروشچف ) درباره آخرین روز زندگی او می گوید : شب خوشی را با استالین در کاخ ویژه اش به سر بردیم ، در آن شب از سلامتی خوبی برخوردار بوده و شراب زیادی هم نوشید ، سپس با اصرار خودش تا دم در ما را بدرقه کرد و آنگاه با نشاط و خوشحالی به داخل کاخ برگشت !

ولی روز بعد با من تماس گرفته شد که حال وی وخیم است ، از شنیدن این خبر بسیار شگفت زده شده و با سرعت نزد او حاضر شدیم ، خدمتکارش به من گفت : استالین داخل اتاق دراز کشیده و بیهوش گشت ، خواستیم وی را بهوش آوریم ولی سودی نداشت ، یک بار چشمانش را باز کرد اما بدون اینکه لب به سخن بگشاید چشم از جهان فروبست !

آخرین لحظات زندگی استالین اینگونه بوده ، ولی در مورد زندگی وی و روش حکمرانیش داستان پیش رو به خوبی آنرا بیان خواهد کرد :

در یکی از روزها استالین با دوست صمیمی خود ، رئیس سازمان اطلاعاتی و امنیتی شوروی ( لاورنتی بریا ) تماس گرفته و به او می گوید : که قلیان شخصیم را گم کرده ام و نگران این هستم که کسی آنرا به سرقت برده باشد !

روز بعد دوباره استالین با ( بریا ) تماس می گیرد و به او اطلاع می دهد : دوست عزیز ! وقت خودت را هدر نده قلیانم را پیدا کرده ام !

( بریا ) در جواب می گوید : دوست عزیز ! دیر به من اطلاع دادی ، تاکنون چهارصد نفر را به اتهام سرقت قلیان شما بازداشت کرده ام که یکصد و هشتاد نفر از آنان زیر شکنجه به دزدیدن قلیان اقرار کرده و من نیز آنها را اعدام نموده ام !

سخنانی از استالین دیکتاتور :

۱ ــ من به هیچکس اعتماد ندارم ، حتی به خودم !

۲ ــ تعلیم ، اسلحه ای است ، که نقش آن ، به آموزگاران و دانش آموختگان بستگی دارد !

۳ ــ تاریخ نشان می دهد : که هیچ ارتش شکست ناپذیری وجود ندارد !

۴ ــ وفات یافتن یک فرد موجب ناراحتی است ، اما وفات یک ملیون شخص به آمارگیری تبدیل می شود !

۵ ــ مرگ ، تمامی مشکلات را حل می کند ، کسانی هستند که بدون آنها مشکلی وجود نخواهد داشت !

۶ ــ افکار از اسلحه ها قویترند ، ما نمی گذاریم که دشمن به اسلحه هایمان دسترسی داشته باشد ، پس چرا میگذاریم که بر افکارمان چیره شود ؟!

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها
نمایش بیشتر

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن