گوناگون

کتابخانه کنگره آمریکا و کتابخانه بغداد

در سال ۱۸۰۲ میلادی کنگره آمریکا ماده ای قانونی برای تاسیس کتابخانه ای تصویب نمود ، که بعدها به نام کتابخانه ملی کنگره معروف گشت !

امروزه کتابخانه ملی کنگره بزرگ ترین و پر هزینه ترین و ایمن ترین کتابخانه های جهان به شمار می آید !

مساحت آن ۳۹ هکتار و طول قفسه هایش ۸۵۶ کیلومتر بوده و بیش از ۲۹ ملیون کتاب و نیز تعداد ۵۸ ملیون سند در آن وجود دارد !

رئیس کتابخانه ملی کنگره که بدان کتابدار گفته می شود ، مستقیما از طرف رئیس جمهور وقت تعیین می گردد ، رئیس فعلی آن ( جیمز هادلی بیلینگتون ) می باشد ، ایشان در سال ۱۹۸۷میلادی از جانب رونالد ریگان به ریاست کتابخانه منصوب گردیده و سیزدهمین رئیس آن به شمار می آید !

این کتابخانه بازوی تحقیقاتی کنگره ایالات متحده آمریکا می باشد و در واقع می توان گفت : از اینجا غلبه امت ها سرچشمه گرفته و نیز از همین جا پایان می پذیرد !

کتابخانه کنونی کنگره مرا به یاد کتابخانه قدیمی بغداد می اندازد ، که در آن زمان بزرگ ترین کتابخانه جهان به حساب می آمد..

می گویند : مامون عباسی به کسی که کتابی را از زبانی دیگر به زبان عربی ترجمه می نمود ، به اندازه وزن کتاب ترجمه شده ، به مترجم طلا می داد !

بدترین کاری که قوم تاتار با داخل شدنشان به بغداد در حق مسلمانان انجام دادند ، سوزاندن کتابخانه بزرگ بغداد و انداختن کتاب هایش در رود دجله بود ، که اگر کتابخانه سالم می ماند ، بعد از چند سال بغداد به حالت سابق خود بر می گشت ، اما متاسفانه آن کتاب ها برای همیشه ضایع گردیدند !

هر امتی که به فرهنگ و ادبیات خود توجه کافی نداشته باشد ، چیزی از آن باقی نخواهد ماند !

قوم مغول ملتی جنگجو بودند ، نه نویسندگانی داشتند و نه ادیبانی از آنها شناخته شده اند ، چیزی ننوشته و ساختمانی هم بنا نکرده اند ، آمدند و جنگیدند و پیروز شدند و کشتند و سوزاندند ، سپس جنگ افروزی کرده و شکست خوردند و نابود گشتند ، هیچ چیزی دال بر این خود ندارد که روزی از روزها از بغداد رد شده باشند ، ولی اندلس با کاخ هایش ، با مساجدش ، با کتاب ها و ادبیات و فرهنگ و هنرش همواره گویای این است : که روزی مسلمانان در آنجا بوده اند !

چیز غریبی نبود که این امت قرن ها پرچم فرهنگ و هنر و دانش را به دست گرفته و رهبری بشریت را عهده دار بوده است ، زیرا اسلام بواسطه شمشیر گسترش نیافته ، بلکه از شمشیر تنها برای هموار کردن راه رساندن دعوت و هدایت به مردم استفاده شده و در تمامی فتوحات اسلامی ، جنگ آخرین گزینه ای بوده که از جانب مسلمانان در برابر کسانی بکار گرفته شده که مانع رسیدن رسالت پروردگار به مردم بوده اند !

اولین کلمه نازل شده در قرآن ( اقرٲ ) بخوان بوده ، روز بدر هم پیامبر اکرم ( ص ) برای آزادی اسیران کفار قریش اینگونه شرط گذاشت : آنانی که خواندن و نوشتن بلدند ، ده نفر از مسلمانان را آموزش دهند ، آیا هیچ دینی همانند اسلام بر روی کره زمین یافت می شود ؟ دشمنانش آمده اند که نابودش کنند ، بر آنان پیروز شده و بدانان می گوید : من دانش و قلمهایتان را می خواهم ، این امت لازم است که بخواند و دانش کسب کند !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن