اصول

کدامیک مقدم است حج یا ازدواج ؟؟

پدرم مدت چهار سال است که فوت کرده ، و سهمی از کارخانه که سالیانه سود می کند را برایم به ارث گذاشته ، اما این سود ثابت نیست ، و وصیت کرده که اگر کارخانه سود کرد ، سودش  در بانکی بدون بهره گذاشته شود تا این مبلغ برای ازدواج بنده تخصیص داده شود ، چون باقی برادرانم ازدواج کرده اند ؛ والان این مقدار به ۴۰۰۰۰ جنیه مصری رسیده ، آیا وجوداین مبلغ به اسم بنده ، فریضه حج را بر من واجب می کند ، چون از جزوکسانی شمرده میشوم توانایی حج کردن را دارند ؟ خداوند متعال خیرتان دهند.

 

جواب

حج بر کسی که توانایی داشته باشد واجب است به فرموده خداوند متعال ” ولله على الناس حج البیت من استطاع إلیه سبیلا” آل عمران ۹۷ : هر کس توانایی داشته باشدرفتن حج خانه خدا بر او واجب است.

إستطاعت این است که ازلحاظ مالی توانایی انجام فریضه حج را داشته باشی ؛ به شرطی که این مال از مایحتاج ضروری بیشتر باشد؛ ازمسکن و نفقه وامثال اینها….

اما کسی که حج بر او واجب گردیده ومی خواهد ازدواج کند، حال یا مالی که در اختیار دارد هم برای حج وهم برای ازدواج کفایت می کند باهم ، این شخص واجب است که فریضه حج را بجای آورد ؛ و اگر مالی که در اختیار دارد کفایت هردو (حج و ازدواج) رانمی کند آیا حج مقدم است یا ازدواج ؟؟

۱- اگر شهوت وقوه غریزه جنسی در حال اعتدال باشد لازم است که فریضه حج جلو بیافتد نزد جمهورعلماء . همانطور که در متن اقناع آمده . ۲- واگر در حالتی بود که نفس میل ازدواج داشت و ترس این بود که به عمل “زنا” روی آورد ، ازدواج مقدم است .

اسلام ویب

ترجمه عبدالله احمدی

نمایش بیشتر

عبدالله احمدی

نویسنده و مترجم و فعال دینی ✅ ساکن : آذربایجان غربی - مهاباد - روستای حمزاباد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن