فتاویفقه

کم ترین زمان برای انجام یک حج واجب !

علامه دکتر یوسف القرضاوی

سؤال:

کوتاه ترین زمان برای کسانی که می خواهند حج را در کم ترین زمان ممکن انجام دهند چه مقدار است ؟ چرا که هستند کسانی که شرایطشان طوری است که نمی توانند چندین روز و شب در سرزمین حج بمانند ؛ این گونه افراد چه باید بکنند و چه زمان برای ادای حج در مکه بمانند؟

پاسخ از علامه یوسف قرضاوی :

الحمد لله والصلاه والسلام على رسول الله وعلى آله وصحبه و من والاه .

مسلمان می تواند مناسک و واجبات اساسی حج که جایز نیست در آن ها کسی را جانشین خود کند و باید شخصاً انجام دهد را در کمتر از بیست و چهار ساعت به اتمام برساند .

 این گونه اشخاص می توانند در بامداد یا چاشتگاه روز نهم (روز عرفه) عازم حج شوند و اگر فقط می خواهند حج را انجام دهند باید تنها نیت حج بیاورند ولی اگر قصد حج و عمره را داشته باشند نیت می کنند که حج و عمره را همزمان به جا می آورند .

باید در صورت اول بگوید : لبیک اللهم حجا . و در صورت دوم زمزمه کند :  لبیک اللهم حجا وعمره .. که با نیت دوم حج و عمره را به صورت توامان انجام داده و ثواب هر دو را بدست خواهد آورد .. ولی باید یک گوسفند را به عنوان “هدیه” این کار ذبح نماید.

در همین روز – روز عرفه – طواف و سعی بین صفا و مروه انجام می شود ؛ طواف و دویدن بین صفا و مروه را با آرامش هر چه تمام انجام می دهد و سپس راهی – کوه – عرفات می شود ؛ اگر قبل از نماز عصر بدانجا رسید ،  نماز ظهر و عصر را به صورت جمع تقدیم اقامه خواهد کرد ؛ که این بهتر است ؛ ولی اگر بعد از عصر به آنجا رسید دو نماز را به صورت جمع تقدیم اقامه خواهد نمود .

در – کوه – عرفات می ماند  و تا غروب آفتاب به تسبیح – سبحان الله – و تهلیل – لااله الاالله – و تلبیه – لبیک اللهم – و هر آنچه مقدور شد از دعاهای نبوی می پردازد ؛ سپس به اتفاق سایر حجاج از عرفات راهی مزدلفه می شود و نماز مغرب و عشاء را در مزدلفه به صورت جمع تاخیر اقامه نموده و شام را نیز در آن جا صرف می کند .. پس از این مناسک – مطابق مذهب امام مالک – می تواند آنجا را ترک نموده و راهی منا شود  ؛ ولی بهتر این است که تا نیمه شب و زمانی که ماه در آسمان هویدا می شود همراه حاجیان بازمانده و پیر و زن و خردسال و … در مزدلفه بماند و سپس مزدلفه را به سمت منا ترک نماید ؛ این مذهب امام احمد می باشد ..

سپس راهی منا می شود تا “جمره عقبه” را رمی نموده و موی سرش را بتراشد یا کوتاه نماید و سپس از آنجا به سمت مکه پایین می آید و ” طواف الافاضه ” که یکی از واجبات حج می باشد را انجام می دهد ….

 بدین گونه او –  در این زمان اندک – موفق شده کلیه واجبات حج را انجام دهد .

پس از انجام واجبات مذکور می تواند خاک حرم و مکه را ترک نموده و به خانه و کشورش بازگردد و برای انجام سایر اعمال مربوط به حج ، شخصی را به عنوان جانشین خود بگمارد تا اعمال باقی مانده را انجام دهد .

باید شخصی را وکیل خود قرار دهد تا به نیابت از او یک گوسفند یا یک هفتم گاو را ذبح نموده و به عنوان کفاره به مستحقان بپردازد ؛ همچنین در روز دوم و سوم عید به جای او به رمی جمرات سه گانه مبادرت بورزد..

 بر چنین شخصی اگر حج و عمره را به صورت همزمان انجام داده است لازم است بخاطر حج قران “هدیه” بپردازد و همچنین بخاطر اینکه شخصی را به جای خود معین نموده تا به نیابت از او به رمی جمرات بپردازد ، هدیه دیگری نیز را پرداخت نماید ..

 ناگفته نماند او می تواند برای این کارها یک گوسفند را ذبح نماید و آن گوشتی که اضافی است  صدقه ای از جانب وی محسوب می شود.

این کوتاه ترین حج ممکن است ؛ انشاالله خداوند این گونه حج ها را از کسانی که ناگزیرند این گونه کنند ، قبول می کند.

خداوند در انجام احکام دینی هیچ زحمت و مشقتی را بر بندگانش تحمیل نکرده و روا نمی دارد …


 مترجم : یوسف ساجدی

از طريق
یوسف ساجدی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

یوسف ساجدی

💠💠💠💠نویسنده و مترجم و مدرس💠💠💠💠 💠فعال مدنی و کارشناس ارشد الهیات 💠

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن