فتاویفقه

گرفتن قرض برای انجام حج !!

سوال:

جناب دکتر بعضی از حجاج در حال حاضر هزینه ی انجام حج را ندارند ، علیرغم این که کار می کنند ولی باز بضاعت مالی چندانی ندارند ، آیا برای آنها جایز است که هزینه حج را قرض بگیرند و بعدا باز پرداخت نمایند؟

پاسخ از استاد شیخ قرضاوی:

سپاس وستایش برای خدا ودرود و رحمت خدا بر رسول خدا و خانواده و یارانش وهمچنین درود خدا بر پیروانش و بعد:

برای چنین اشخاصی جایز است این کار را انجام دهند ولی خدا او را به این امر مکلف نکرده است ، خدا انسان را به قرض گرفتن برای حج مکلف نکرده است ، چون قرض برای شب غم و اندوه و برای روز ذلت به بار می آورد .

و پیامبر صلی الله و سلم به یارانش یاد می داد که به خدا از بدهکاری و خشم و تسلط مردان دیگر پناه ببرند و همچنین آن حضرت خودش همواره از دچار شدن به گناه و زیان و ضرر و بدهکاری به خدا پناه می برد

از پیامبر صلی الله علیه و سلم پرسیدند : چرا بیشتر اوقات از ضرر وزیان به خدا پناه می بری؟ آن حضرت فرمودند: ” زیرا انسان هرگاه دچار ضرر وزیان شد مرتکب دروغ و خلف وعده هم خواهد شد ” ( حدیث از بخاری است ) .

بنابراین برای مسلمان درست نیست که خودش را در اسارت قرض گرفتار نماید ، ولی اگر این کار را انجام دهد چون شاید دیگر فرصت این سفر برایش تکرار نشود وبا توجه به امکاناتش از توانایی باز پرداخت بدهی هم اطمینان دارد اشکال ندارد و اگر اطمینان نداشته باشد این کار را نکند بهتر است .

مترجم :رحمان مام رش

از طريق
رحمان مام رش
منبع
sozimihrab
برچسب ها

رحمان مام رش

@ استان آذربایجان غربی- پیرانسهر @@ دبیر - نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن