قرآنگفتگو

گفتگو با قاری و حافظ قرآن جناب آقای فریدون محمد زاده

مقدمه :
ماه رمضان ، ماه نزول قرآن فرصت مناسبی است جهت اُنس با کلام وحی و تجدید دیدار با قاریان کلام الله مجید .
سوزی میحراب برای سومین سال پیاپی برنامه ای ویژه ماه مبارک رمضان تدارک دیده است که طبق آن هر روز از یکی از قاریان نامی و ترجیحاً جوان منطقه دعوت نموده تا بر کانال تلگرامی آن به تلاوت یک جزء از قرآن با سبک ترتیل بپردازند ….
الحمدلله امسال نیز سی قاری قرآن بومی در این امر خیر و خداپسندانه مشارکت دارند که ان شاالله در طول ماه مبارک پای تلاوت های دلگیر و جذابشان خواهیم نشست.. 

سه سال است که می خواهیم در کانال تلگرامی سوزی میحراب از تلاوت قرآن صحیح و شنیدنی برادر بزرگوارمان کاک فریدون محمد زاده بهره مند شویم ولی متاسفانه شرایط جسمی او تاکنون اجازه نداده این توفیق میسر شود؛ چرا که او چند سالی است با بیماری سرطان – که این روزها از دیوار همه بالا می رود – مبتلا ست..

اولین باری که از ایشان دعوت نمودم که در ماه رمضان بر کانال سوزی میحراب قرآن تلاوت کند و گفت : متاسفانه متاسفانه سرطان اجازه این امر خیر و خداپسندانه را نمی دهد !! موهایم سیخ شد و حُزن و اندوه سراپای وجودم را دربرگرفت !! دیگر زبانم قُفل شد و نمی دانستم با چه ادبیاتی با او – که خودش می گوید سرطان دارد – سخن بگویم !! تنها به این گفته بسنده کردم که خداوند شافی ان شاالله شما را شفا خواهد داد ….

ولی وقتی او در باره بیماری سرطانش سخن گفت متوجه شدم که او با دیگرانی که تاکنون دیده بودم خیلی تفاوت داشت ؛ او گفت : خدا را شاکرم که قاری قرآنم و مردم شهرستانم سردشت هنوز از من احترام می گیرند ! این اکرام و حرمت را از قرآن می دانم !! در ادامه گفت: نوری چاوه که م ماموستا گیان، اصطلاحی که معمولا بکار می برد، مریضی و شفا از جاتب خداست ! تنها آرزوی من این است تا زنده ام در خدمت کلام الله مجید باشم !

وی در ادامه افزود : نوری چاوه که م ماموستا گیان ؛ اینجانب علی رغم باند پیچی شدن دست و پاهایم هنوز هم به مساجد سطح شهرم سردشت سر می زنم و در حد توان برای مردم خداجوی سردشت قرآن تلاوت می کنم !

کاک فریدون، دیگر به یکی از عاشقان – بخوان ستون اصلی- سوزی میحراب مبدل شد ؛ تلاوت های قرآنی کانال را رصد می کرد و هر از گاهی به نقد و تجلیل قاریان جوان سوزی میحرابی می پرداخت …

آقای محمد زاده علی رغم اینکه خود و خانمش بیمار هستند از روحیه ای عالی برخوردار است ؛ که به نظر می رسد این تفاوت و تعالی وی از کلام الله وی نشات می گیرد .

امسال به او پیشنهاد کردم که با سوزی میحراب گفتگویی ترتیب دهد تا مشتاقان سوزی میحراب از نزدیک و از زبان خودش او را بشناسند ؛ در واکنش به پیشنهاد اینجانب گفت :آیا می توانم صوتی جواب بدهم؟ ! گفتم: چون بنده نیز جهت معالجه بیماری همسرم راهی تهران هستم در صورت امکان گفتگویتان نوشتاری باشد! وقتی متوجه شد که بنده حاضر به هیچ گونه همکاری با وی نیستم !! گفت: نوری چاوه که م ماموستا گیان ؛ چون دستم مشکل دارد تا یکی دو روز آینده مصاحبه را پاسخ گفته ، می نویسم و برایتان می فرستم ان شاالله .

این شما و این هم گفتگوی سوزی میحراب با برادر بزرگوار کاک فریدون محمد زاده.

✅سوزی میحراب :  قاری محترم قرآن جناب استاد فریدون محمد زاده سلام علیکم.

 اگر چه کاک فریدون محمد زاده برای اغلب عاشقان قرآن آشناست ولی چه از این بهتر که بیوگرافی مختصری را از زبان خودتان بشنویم ؛ پس لطفا خودتان را مختصر و مفید معرفی بفرمایید .

� پاسخ : به نام خداوند بخشاینده بخشنده. سلام وصلوات بر روح پاک و مطهر رسول اکرم نبی رحمت (صلی الله علیه و اله وازواجه واصحابه واتباعه اجمعین الی یوم الدین)

سلام برشما استاد بزرگوارم وآرزوی قبولی طاعات و وعبادات همگی را دراین ایام و لیالی مبارک ماه رمضان از خداوند متعال خواهانم امید است خداوند متعال ما را از جمله کسانی قرار دهد که نامه اعمالمان با تایید خداوند متعال مهر رضایت بگیرد و وارد بهشت وعده داده شده الهی شده و همنشین رسول اکرم و صالحان باشیم

فریدون محمدزاده هستم متولد سال ۶۳. متولد روستای حاج ممدان از توابع سرشیو شهرستان سقز. متاهل هستم خداوند به ما دوبچه عطا فرموده است ؛ دخترم اسماء خانم ۶سال است و پسرم کاک ایمان ۴ماهه است . همسرم هم استاد ممتاز تجوید وقرائت هستند الحمدلله.

سوزی میحراب :  بفرمایید چه عواملی باعث شد شما به قرآن و تلاوت و حفظ آن علاقمند شوید ؟ از چند سالگی به فراگیری قرآن پرداختید و موثزترین استاد قرآن تان کی بود؟ حافظ چند سوره یا جزء از قرآن هستید؟

پاسخ : عشق به قرآن کریم وقرائت آیات نورانی آن از کودکی آرزوی قلبی بنده بوده است ؛ تشویق پدر ومادر عزیزم ومرحوم عموی بزرگوارم مرا به آرزویم رساند .

از ۶سالگی شروع کردم به فراگیری قرآن و به لطف اساتید بزرگوارم موفق به درجه استاد ممتازی (سطح ۱۰پایان دوره قرائت قرآن کریم )شدم .

نزد اساتید گرانقدری تلمذ و شاگردی نمودم ولی سه استاد بزرگوارم ماموستا حسن فیض بخش حافظ روشن دل در تجوید واستاد منوچهر دستگیر ومرحوم استاد امان محمد احمد واستاد عباس امام جمعه در بحث لحن شناسی و مقامات قرآنی در حقم واقعا استادی کرده اند .بحمدلله حافظ چندین جزء از کلام الله هستم و خدا را شاکرم به خاطر این لطف بزرگ.

✅سوزی میحراب : از اینکه خداوند به شما توفیق داده که در ردیف و لیست قاریان و حافظان قرآن ، قرار گیرید چه احساسی دارید؟

پاسخ : خداوندگار هستی بخش را شاکرم که به عنوان خادمی کوچک در خدمت ساحت مقدس قرآن کریم هستم ، در حین تعلیم وتعلم و آموزش قران کریم حسی وصف ناپذیر به من دست می دهد که در قالب بیان نمی گنجد.

✅سوزی میحراب : به کدام قاریان ایرانی و بین المللی قرآن  بیشتر علاقه دارید ؟از کی تقلید می کنید؟

پاسخ: عرض شود که تا سطح ۷ قرائت، مقلد استاد منشاوی و استاد بسیونی بودم بعد ازآن با یادگیری مقامات قرآنی زیاد تقلید نمی کنم وخودم با توجه به ترتیب مقامات وطبقات صوتی وجلوه های موسیقایی ولحنی قرآن را قرائت می کنم .

بنده به شخصه شیفته قرائت استاد مرحوم ماموستا محمد ربیعی (قاری ایرانی)و همچنین استاد محمد صدیق المنشاوی هستم

✅سوزی میحراب: اگر از شما قاری قرآن بخواهیم از میان شش هزار و اندی آیه قرآن تنها یک آیه را برای سوزی میحراب روی بنری بنویسید ، آن آیه کدام است ؟

پاسخ : باتوجه به اینکه بنده مبتلا به بیماری صعب العلاج سرطان هستم وامید دارم بعد از سختی و ابتلای مشکل بلا شک فرج و آسانی حاصل می شود دوآیه مبارکه پنجم و ششم سوره شرح (فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا)  همانا پس [بدان که] با دشوارى آسانى است ، آرى با دشوارى آسانى است را برایتان بنر خواهم نمود

✅سوزی میحراب :به نظر شما قاری قرآن باید دارای چه ویژگی اخلاقی و مطالعاتی باشد ؟

پاسخ : در مقطع زمانی حساس امروز چون قاریان قرآن در جامعه انگشت نما هستند قاری قرآن باید مزین به جامع اخلاق حسنه قرانی و نبوی باشد ؛ قاری قران زمانی آموزش و تعلیمش مفید فایده است که درونی پاک ودلی صیقل یافته وتزکیه شده داشته باشد و درعین حال بایدعامل به قران باشد وهمزمان مطالعات وسیعی در بعد تفسیر وترجمه وانواع اعجازهای علمی قران داشته باشد. بطور کلی قاری قرآن لازم است در چهارچوپ علوم قرانی معلومات به روزی داشته باشد.

✅سوزی میحراب : با توجه به آیه سی ام سوره مبارکه فرقان (وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً) چند مورد از مصادیق ترک و هجر قرآن توسط مسلمانان در عصر حاضر را برای ما ذکر کنید..

پاسخ :واقعیت با خواندن این آیه شریفه و تطبیق آن بر جامعه اسلامی امروز به جای اشک، خون باید گریست .متاسفانه ضعف ایمان و نفوذ فرهنگی دین دشمنان وبه تبع آن تاحدودی فضای مجازی و …..سبب شده تا قران کریم غبار غربت گرفته و بعضا این غبار سالی یک بار حتی از روی آن پاک نمی شود و یا بعضا فقط به خاطر جنبه متبرک بودن کلام حق فقط روی طاقچه منازل بدون خواندن و مطالعه دچار هجراست ؛ می طلبد جوانانی مصعب آسا  و اسامه مانند با درونی آکنده از ایمان و توکل به این هجران قرآنی خاتمه دهند. ان شاءالله

✅سوزی میحراب: از فعالیت های قرآنی تان برای ما بگویید و همچنین بگویید تاکنون چند بار در همایش ها و مسابقات قرآنی شرکت کرده و چه مقام هایی را بدست آورده اید؟ 

پاسخ : خدمت مبارک شما عارض می شوم که بنده حدود ۱۷ سال است مدرس قران کریم هستم در رشته های مختلف قران کریم اعم از تجوید مبتدی تا عالی و تجوید استدلالی. روخوانی. روان خوانی . قرائت کریم صوت ولحن ودستگاه شناسی.مفاهیم ‌.تربیت معلم .تربیت آموزشیار وحفظ قران در شهرهای سقز. مریوان . سردشت . نلاس . ربط . میرآباد. تدریس کرده والحمدلله شاگردان قرانی زیادی را پرورش داده ام .سابقه شرکت در مسابقات زیادی دارم و چندین مرتبه در مسابقات کشوری رتبه اول را کسب نموده ام در سایه الطاف کریمانه الهی …رتبه اول مسابقات سراسری قرائت در مشهد سال ۸۷. مقام اول مسابقات قرائت دانشجویان کشور سال ۹۲کرمانشاه. مسایقات جوان قرانی مقام اول در سنندج سال ۸۳. مقام اول مسابقات جشنواره جوان سال ۸۰در رامسر ….خانواده نمونه قرانی آذربایجان غربی سال ۹۲. نفر اول مسابقات دانش آموزی سال ۷۸و۷۹ .۸۰ در استان کردستان و چندین مقام اول در اذان و حفظ که زمان و مکانش یادم نیست ؛ معذرت می خواهم .

✅سوزی میحراب : رمضان در شهر شما سردشت چگونه است ؟

پاسخ: استقبال مردم از این مهمان ربانی و همچنین حال و هوای رمضانی در مساجد و خانه های تان چگونه است ؟

بنده از سال ۹۰در خدمت مردمان خونگرم و بامحبت شهرستان سردشت هستم بحمدلله رمضان در اینجا رمز ایمان واتحاد ونوع دوستی است در تمام مساجد شهر روستا مردم عریزمان حضور حداکثری درنماز جماعت وتراویح دارند . می طلبد از مردمان این دیار سرسبز مجسمه ایمان و اخلاق درست کرد .

✅سوزی میحراب : هم چنانکه دوستان اطلاع دارند استاد محمد زاده چند سالی است با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کند ؛ در صورت امکان توضیحاتی در این باره برای علاقمندان سوزی میحراب ارائه بفرمایید.

پاسخ :سنت حیات بشری است که خداوند متعال عباد خویش را برای محک ایمانشان و همچنین میزان صبر در برابر این ابتلاء قطعا مورد ابتلا وامتحان قرار می دهد . به عنوان خادم کوچک قرآنی شاکرم خدایی را که وجود نحیف بنده را لایق این امتحان بزرگ سخت الهی دانسته است .

از سال ۹۰ به تسلیم و رضایت کامل به تقد یر الهی مبتلا به بیماری صعب  العلاج سرطان مغز استخوان شده ام ؛ تا حال ۷۳ دفعه شیمی درمانی و پرتو درمانی و ۱۳ مرتبه عمل جراحی سخت شده ام والان هم تحت درمان هستم و هرماه برای شیمی درمانی وپت اسکن و گامااسکن و… در تهران بستری می شوم  و به امید اجر اخروی درد بسیار شدیدی را تحمل می کنم .

خانم بنده که از قاریان ممتاز کشوری هستند متاسفانه دیابت وابسته به آنسولین دارد؛ ولی با این وضعیت بهترین پرستار من است ؛ من از او راضی ام وقطعا خداوند از او راضی است..

هر روز پرستار دارم وسرم آمپول تزریق می‌کنم وامیدم به خداوند شافی و دعای خیر شماست در این ماه پر فضیلت .

سوزی میحراب :  از اینکه خداوند شما قاری کلامش را اینگونه می آزماید و اکنون شما در بستر بیماری سرطان به سر می برید چه احساسی دارید ؟

پاسخ : خداوند سبحان را شکر می گویم و با افتخار می گویم : در طول ۸سالی که گریبانگیر این بیماری هستم توانسته ام صبر داشته باشم و حتی در ذهن خودم کوچک ترین ناشکری نکرده و نخواهم کرد ؛هرچند واقعا لحظه به لحظه زندگیم آکنده از درد وآه است. 

سوزی میحراب:در دعاهایت از خداوند چه می خواهید؟

پاسخ : طبیعی است دعای یک بیمار سرطانی برگرداندن نعمت سلامتی و پوشاندن لباس عافیت  برتن بیماران را از خدا می خواهم ؛ البته علاوه بر اینکه ترفی دین مبین اسلام و قران و مسلمانان را از ذات لایتناهی اش مسالت می کنم .

سوزی میحراب 🙂 اگر سخنی ، توصیه ای و یا درد دلی دارید بفرمایید

پاسخ : تشکر می کنم از اینکه بنده حقیر را لایق لطف خویش دیدید ؛خیلی کوچکتر از آن هستم در حالی که کوچکترین شاگرد مکتب قران هستم با من مصاحبه نمودید.

آرزوی قلبی ام است که خداوند توفیق خدمتگزاری کلام وحی را نصیب همگان بفرماید ان شاءالله. قران شفیع همه ما در روز قیامت باشد .

از شما و همه برادران و خواهران ایمانی خواهانم در این ایام ولیالی مبارک برای مجد اسلام ومسلمین و همچنین برای بیماران سرطانی و صعب العلاج که از همه جا دل بریده و چشم امید به لطف خداوند متعال دعای خیر شما دارند دعا کنید.‌‌….

‌‌والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته وعلی  عباد الله الصالحین

سوزی میحراب : از این اینکه با حوصله به سوالات ما پاسخ دادید صمیمانه از شما متشکریم

پاسخ : جزاکم الله خیرا

مصاحبه کننده : رسول رسولی کیا

از طريق
رسول رسولی کیا
منبع
sozimihrab
برچسب ها
نمایش بیشتر

رسول رسولی کیا

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن