تاریخ

احکام مربوط به ماه صفر

 

 ماهی از ماه‌های خداوند بر ما آغاز و در محل زندگی‌مان نازل شد که همان ماه صفر است. متاسفانه در این ماه کارهایی خلاف شرع انجام می گیرد که مخالف شریعت اسلام و در دین هیچ اصل و اساسی ندارند.

 در این مقاله قصد داریم برخی از واقعیت های زیر را بیان کنیم تا انسان مسلمان با واقعیت‌های این ماه آشنا شود:

1 ـ این ماه یکی از ماه‌های خداوند است خداوند فرموده: (إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللَّـهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّـهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ۚ ذَٰلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ ۚ فَلَا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ) [سوره توبه آیه 36 }ماه صفر یکی از دوازده ماه سال و بعد از ماه محرم شروع می شود در این ماه مردم مکه که به صفر می رفتند شهر مکه خالی می‌گردید بدان خاطر آن را صفر نامیده‌اند. و گفته‌شده: چون بعد از محرم شروع می‌شود و مردمان مکه با قبایل می‌جنگیدند و هرچه گیرشان می‌آمد آن را به تاراج می‌بردند و آن را صفر نام‌گذاری کرده‌اند.

2 ـ پس‌ازآنکه دانسته شد این ماه یکی از دوازده ماه سال است احکامی بر آن جاری خواهد شد که برای بقیه ماه های دیگر جاری است روزهایش مانند بقیه ی روز های سال می باشد. بخاطر دوری مسلمانان از شریعت اسلام و وسوسه های شیطان احکامی برای این ماه ابداع کرده اند که خداوند هیچ دلایلی در مورد آن نازل نکرده است.

3 ـ جایز نیست روز های این ماه را شوم و نا مبارک بدانیم. چون پیامبر (ص) به طور عمومی از شوم و نامبارک دانستن اشیاء نهی فروده است .بلکه با چنین عقیده که در زمان جاهلیت در میان عرب ها عادت بود مبارزه کرده. از ابو هریره روایت شده پیامبر (ص) فرمدوه: (دراسلام بد شومی و نامیمیونی نیست ….) پیامبر (ص) با این حدیث خواسته عقاید دوران جاهلیت را که بر قلب انسان تأثیر گذار و حسن ظن به خداوند را ضعیف می کند باطل کند .بد شومی جزء عقاید عرب ها در زمان جاهلیت بوده عقیده داشتند با رسیدن ماه صفر بدی ها و مصیبت ها نازل می شوند. آنان ماه صفر را بدان خاطر شوم میدانستند در ماه های حرام دست از قتل و غارات و چپاول گری بر میداشتند و در ماه صفر به غارت و چپاول گری و جنگ و کشتار بر می گشتند تا اینکه چنین باوری برای آنان درست شد در این ماه ازدواج نمی کردند و اگر کسی می خواست در ماه صفر ازدواج کند عقیده داشتند چنین ازدواجی موفق نخواهد شد اگر کسی تجارتی انجام داد در ماه صفرانجام نمی داد می ترسیدند ضرر کنند و نفعی نسیب آنها نشود.

4 ـ برخی از مسلمانان برای مبارزه با اهل جاهلیت در موضوع بدعت، با بدعت جدید در دین مبارزه می کنند می گویند: ماه صفر ماه خیر و برکت است احساس دین دوستی آنان را وادار می کند تا بگویند ما در ماه صفر ماه خیر و برکت قرار داریم  این مسلمانان  می گویند: مبارزه با بدعت .با بدعت بهتر انجام می دهیم.

بدون اینکه احساس کنند آنان در برابر کسانی قرار گرفته اند که ماه صفر را شوم و عقاید باطلی دارند.

بلکه این ماه شر و خیر نیست مانند بقیه ماه های دیگر هر آنچه خداوند در آن مقدر کرده هر آن خواهد بود خداوند آن را به ماه نزول بدی ها و مصیبت ها احتصاص نداده بلکه یکی ازماه های خداوند است و زمان هم همان زمانی است که خداوند مقدر کرده زمانه هیچ تأثیری در آن نخواهد داشت هر آنچه خداوند تقدیر کرده هر آن خواهد بود.

5 ـ ماه صفر ذکر و دعای معین و مشخصی ندارند چنانچه کسانی هستند هفت آیه هایی که به کلمه سلام شروع می شوند مانند: (سَلَامٌ عَلَىٰ نُوحٍ فِي الْعَالَمِينَ) و (سَلَامٌ قَوْلًا مِّن رَّبٍّ رَّحِيمٍ) الخ ….

به این ماه اختصاص می‌دهند و کاغذی در لیوانی پر از آب می‌گذارند و سپس این آب را می‌خورند و عقیده دارند چنین کاری بلاها و مصیبت‌هایی که در این ماه نازل می‌شوند از بین می‌برند و یا کسی اگر کسی می‌خواهد از شر چنین روزهایی خلاص شود باید نماز چهار رکعتی با نیت مخصوص برای خدا بخواند و نمازش را با این دعا (اللهم أكفني شر هذا اليوم، وما ينزل فيه، يا كافي المهمات، ويا دافع البليات) تمام کند. چنین عقیده‌ای باطل و هیچ اساس در دین ندارد و در قرآن و سنت پاک پیامبر (ص) هیچ اصل و اساسی ندارند بلکه عقیده به شوم بودن اشیاء مذموم و بدعتی قبیح است که بر هر انسان عاقلی واجب است با آن مبارزه کند چنین کارهایی در دین ما ثابت نشده و اساسی در دین ندارد.

چنانچه مرکز فتوا چنین فتوایی صادر کرده که نص آن را برای شما بیان می‌کنم چنین سنت‌ها در ماه صفر اصل و اساسی در کتاب و سنت ندارد. هیچ عملی از سلف و صالحین  خلف این امت ثابت نشده بلکه بدعتی منکر است چنانچه پیامبر (ص) فرموده: (کسی که عملی را انجام دهد که دستور ما بر آن نیست مردود است) و در صحیح بخاری فرموده: (هر کس بر اوامر تشریعی خداوند که ما مأمور ابلاغ آن هستیم چیزی را بی افزاید و یا از آن‌ها چیزی را بکاهد که ارتباطی با آن‌ها ندارد آن چیز هر چه باشد مردود و غیرقابل‌قبول است) کسی که چنین نمازها و دعاهایی به پیامبر(ص) و یا به یکی از اصحاب  نسبت دهد بزرگ‌ترین بهتانی انجام داده است از خداوند می‌خواهم همه ما را به راه راست هدایت کند.

منبع سایت امام المسجد

ترجمه: قادر رحمتی

نمایش بیشتر

قادر رحمتی

استان آذربایجان غربی - مهاباد مترجم فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا