قرآن

اَعراف به چه مکانی گفته می‌شود؟

اَعراف به چه مکانی گفته می‌شود؟

آیا اعراف محل اسکان کسانی است که هنوز در نفس لوامه (سرزنش گر) باقی مانده اند و قادر به مهار کامل نفس خویش نشده‌اند یا نه؟

جواب:

بر اساس نظر قرآن در هر جامعه‌ای بر مردم آنجا در زمینه‌ی معرفی دین خداوند روشن‌گری و اتمام حجت صورت گرفته باشد، افراد آن جامعه در دستجاتی سه‌گانه به قرار زیر مستقر می‌شوند:

۱. مومنین

۲. کافرین

۳. منافقین

اما هرگاه در جامعه‌ای بر افراد آن جامعه به هر دلیلی روشن‌گری دینی صورت نگیرد، افراد آن جامعه به عنوان اهل فتره محسوب خواهند شد و بعد از مرگ دچار عذاب الهی نخواهند شد. البته به شرطی که به صورت عمدی خود را به بی خبری نزده باشند. که خداوند بر این حالات کاملاً آگاه است.

مَنِ اهْتَدَى فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ ۖ وَمَنْ ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا ۚ وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ۗ وَمَا كُنَّا مُعَذِّبِينَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولًا [سوره اﻹسراء : آیه ۱۵]هر کس به راه آمده تنها به سود خود به راه آمده، و هر کس به بیراهه رفته تنها به زیان خود به بیراهه رفته است. و هیچ بردارنده‌ای بار گناه دیگری را برنمی‌دارد، و ما تا پیامبری برنینگیزیم، به عذاب نمی‌پردازیم.

آنها در روز قیامت تا پایان محاسبه و محاکمه‌ی انسان‌ها و استقرارشان در جایگاهشان (بهشت یا جهنم)، در مکانی به نام اعراف باقی می‌مانند که این مکان نه مشابه بهشت است و نه همانند جهنم. بلکه حالتی است در میان آن دو. و تقریباً نسبت به حالات آنها ( بهشت یا جهنم) خنثی است. و می‌توان گفت مشابه بازداشت‌گاهی موقت است که بعد از پایان روز قیامت بر اساس رحمت خداوند از اعراف خارج می‌شوند و در مکانی از بهشت که با درجه‌ی صداقت‌شان در طلب کشف حقیقت مطابقت دارد، قرار می‌گیرند. البته درجات بهشت آنها با کسانی که دارای ایمان و عمل صالح بوده‌اند، متفاوت است.

وَبَيْنَهُمَا حِجَابٌ ۚ وَعَلَى الْأَعْرَافِ رِجَالٌ يَعْرِفُونَ كُلًّا بِسِيمَاهُمْ ۚ وَنَادَوْا أَصْحَابَ الْجَنَّةِ أَنْ سَلَامٌ عَلَيْكُمْ ۚ لَمْ يَدْخُلُوهَا وَهُمْ يَطْمَعُونَ ⭐️ وإِذَا صُرِفَتْ أَبْصَارُهُمْ تِلْقَاءَ أَصْحَابِ النَّارِ قَالُوا رَبَّنَا لَا تَجْعَلْنَا مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ ⭐️ ونَادَى أَصْحَابُ الْأَعْرَافِ رِجَالًا يَعْرِفُونَهُمْ بِسِيمَاهُمْ قَالُوا مَا أَغْنَى عَنْكُمْ جَمْعُكُمْ وَمَا كُنْتُمْ تَسْتَكْبِرُونَ [سوره اﻷعراف : آیات ۴۶ تا ۴۸]میان آن دو [گروه]، حایلی است، و بر اعراف مردانی هستند که هر یک [از آن دو دسته] را از سیمایشان میشناسند، و بهشتیان را _ که هنوز وارد آن نشده و[لی] بدان امید دارند _ آواز می‌دهند که: «سلام بر شما». ⭐️ و چون چشمانشان به سوی سوی دوزخیان گردانیده شود، می‌گویند: «پروردگارا ما را در زمره‌ی گروه ستمکاران قرار مده.» ⭐️ و اهل اعراف، مردانی را که آنان را از سیمایشان می‌شناسند، ندا می‌دهند [و] می‌گویند: «جمعیت شما و آن [همه] گردنکشی که می‌کردید، به حال شما سودی نداشت.»

اما کسانی که ایمان آورده‌اند و در حالت نفس لوامه (سرزنش گر) قرار می‌گیرند، بدلیل اینکه بر آنها اتمام حجت صورت گرفته است، در زمره‌ی اهل فتره و اعراف قرار نمی‌گیرند‌. چون آنها جزو مومنین هستند. لذا اعراف تنها برای کسانی است که در دستجات سه‌گانه‌ی مذکور قرار نگرفته‌اند. چون بر آنها اتمام حجت صورت نگرفته است. بنابراین خداوند با صاحبان نفس لوامه (سرزنش‌گر) همانند کسانی که بر آنها اتمام حجت صورت گرفته تعامل خواهد نمود و بعد از محاسبه‌ی دقیق در یکی از این دو حالت قرار می‌گیرند:

۱. در صورتی که دارای گناهان مصرانه نباشند و گناهانشان از نوع لممی و غیر مصرانه باشد، از دخول در جهنم معاف می‌شوند و در بهشت ابدی مستقر می‌شوند.

وَإِنِّي لَغَفَّارٌ لِمَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا ثُمَّ اهْتَدَى [سوره طه : ۸۲]و به یقین، من آمرزنده‌ی کسی هستم که توبه کند و ایمان بیاورد و کار شایسته نماید و به راه راست رهسپار شود.

۲. در صورتی که دارای گناهان مصرانه باشند و بر آنها در این زمینه (قواعد گناهان و انواع آنها) اتمام حجت صورت گرفته باشد و تا زمان مرگ با بی خیالی و بدون احساس شرم از خداوند گناهانشان را انجام دهند و هیچ گونه تلاشی را برای خلاصی از آنها انجام ندهند، اعمال صالحشان باطل شده و در جهنم داخل خوهند شد.

بَلَى مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِيئَتُهُ فَأُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ ۖ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ [سوره البقرة : ۸۱]آری، کسی که بدی بدست آورد، و گناهش او را در میان گیرد، پس چنین کسانی اهل آتشند، و در آن ماندگار خواهند بود.

و من الله التوفیق … .

محمد حامدی

از طريق
محمد حامدی
منبع
https://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

محمد حامدی

استان کردستان- شهرستان بانه پژوهشگر دینی ? محمد حامدی در سال ۱۳۴۲ شمسی در خانواده‌ای هرچند فقیر اما مقید و مذهبی در شهر بانه به دنیا آمد. ایشان دوره ابتدایی و متوسطه خود را در مدارس توحید و سلمان فارسی در شهر بانه به اتمام رساند. بعد از اخذ مدرک دیپلم به دلیل مشکلات مالی و جنگ تحمیلی هشت ساله از تحصیلات عالیه بازماند. ? ایشان در سال ۱۳۶۷ شمسی در اداره ثبت احوال بانه مشغول به کار شد. استاد حامدی در سال ۱۳۶۹ ازدواج کرد که حاصل آن دو فرزند پسر می‌باشد. وی در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ از کار بازنشسته شد. ? ایشان در اوان نوجوانی مدام درگیر پرسش‌های بنیادین زندگی انسان بود و همین امر سبب شد به مطالعه منابع و کتب دینی و ... روی بیاورد. حاصل چهل سال مطالعه‌ی ایشان در زمینه‌ی خوشبختی و سعادت انسان، ضبط صدها نوار صوتی با موضوع اسماء الحسنی و شناخت خدا، روز قیامت، خوشبختی، قضا و قدر، انسان شناسی قرآنی، آزمایش و ابتلا، چگونگی تعامل با ماهواره، فضایل اخوت، خانواده، جوانان، نفاق و ... و همچنین تألیف هشت کتاب با عناوین زیر بوده است: ▫️ انسان در جستجوی خوشبختی ▪️ آسیب‌شناسی مفاهیم دینی ▫️ چرا معامله با خداوند ▪️ مشکلات جنسی جوانان ▫️ روابط دختران و پسران (قبل از ازدواج) ▪️ ماهواره در ترازوی عقل و دین ▫️ نگاهی بر انسان‌شناسی قرآنی ▪️ رویارویی دین با چالش‌های معاصر (در پنج جلد)که جلد اول آن جدیدا چاپ گردیده است. ? مبنای کار فکری ایشان با محوریت قرآن و بازگشت به مفاهیم اصیل دینی بوده و پاسخ به این پرسش که راه خوشبختی انسان چیست؟ ? الحمدلله ایشان در قید حیات هستند و همچنان به کار پژوهش دینی و مشاوره و راهنمایی خانواده‌ها و جوانان برای ایجاد زندگی بهتر تلاش می‌کنند. ? از خداوند منان عمر باعزت و کرامت بیشتر برایشان طلب می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا