اصول

اگر می خواهی زنت را طلاق دهی !

سخنی دلسوزانه با  کسی که تصمیم گرفته زنش را طلاق دهد!

برادرم سلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
شکی نیست که زندگی زناشویی باید بر اساس عشق و علاقه و شفقت استوار باشد ، بوی خوش احساست صادقانه فضای زندگی را عطرآگین کند و خورشید مهربانی و محبت بر آن بتابد و آثار بخشش و فداکاری در آن آشکار شود و اگر این پیچ و بن و گوهره از زندگی رخت بربندد گل آن پژمرده شده و  رودخانه خروشان آن خشک می شود و چه بسا زوج در این موقع به فکر طلاق بیفتد!

 ای کسی که تصمیم به جدایی گرفته ای این چند جمله را برای تو نوشته ام لازم است که این موارد را مطالعه و ملاحظه کنی ، امید آنکه با دیده عقل و آگاهی به آن بنگری.
اولاً : به یاد داشته باش که به کار خطیر و خطری فکر می کنی ، که نشان از چرخشی خطرناک در زندگی توست ؛ طلاق منفورترین حلال ها نزد خداوند است و در حدیث صحیح از پیامبر (ص) نقل شده کهآن حضرت فرموده است : با طلاق شادترین حالت به شیطان دست می دهد و این بخاطر آثاری است که از طلاق ناشی می شود ازجمله از هم پاشیدگی نهاد خانواده و تباهی برای مرد و…

پس برحذر باش ! باز هم برحذر باش ! مواظب باش در تصمیم گیری عجله نکنی ! به خدا قسم ؛ بسیاری از کسانی که همسرشان را  طلاق داده اند اکنون پشیمانند و به این جا و آن جا مراجعه می کنند و خواستار برگرداندن همسرشان شده اند ولی موفق نشده و به هدف خود نرسیده اند!
ثانیاً: به خطاها و عیب های همسرت نگاه نکن، در حالی که چشم های خود را از خوبی ها و نیکی ها و موارد مثبت او بسته ای !

مگر نمی دانی پیامبرت موکداً سفارش کرده و تو را راهنمایی کرده است ، اگر از یکی از رفتارهای همسرت بدت می آید به رفتار دیگر او دل خوش کن ؟

 تو عادل باش و به یاد بیاور خاطرات شیرین چندین ساله او را با خودت ، همچنین رنج و زحمت فراوانی که همسرت با بچه هایت کشیده است ! و البته تلاش ها و فداکاری هایش را نباید از یاد ببری. این ها همه حالات و مواردی است که باعث دل بستن تو به او می شود ؛ سپس دقت کن درعیب ها و ایرادهایی که تو داری و شاید باعث بدرفتاری او با تو شده باشد !

 شاید تو نسبت به او بخیل و خسیس بوده ای یا با او با خشونت رفتار کرده ای ! یا اینکه برای تلاشها و زحمت های او ارزش قائل نشده ای و در سرزنش و نکوهش و رنجش خاطر و آزردن شریک زندگیت افراط کرده ای!

 چه بسا فریب دروغ و ظاهرسازی های ساختگی در جامعه را خورده ای ؛ به گونه ای که تو را می فریبند و سراب آن ، تو را گول می زند ! ؛ پس بیدار باش و زیرک و زندگیت را قربانی نکن .
ثالثاً: گناه برای خانواده و زندگیت بزرگ ترین بلا و مصیبت است، چه بسا گناه عامل بدرفتاری متقابل شما و همسرت شده باشد!

 با یاد و عبادت خدا خانه ات را آراسته کن و پیوند خانواده ات را محکم تر کن .
رابعاً: در این مواقع ، اسلام دستوراتی را برای کسی که همسرش بداخلاقی می کند ، تشریع نموده است ، خداوند تبارک و تعالی می فرماید: زمانی را که از سرکشی و سرپیچی ایشان بیم دارید ،ر پند و اندرزشان دهید و اگر مؤثر واقع نشد از همبستری با آنان خودداری کنید و بستر خویش را جدا کنید و با ایشان سخن نگویید و اگر باز هم مؤثر واقع نشد و راهی جز شدت عمل نبود ، آنان را تنبیه کنید و کتک مناسبی بزنید. (سوره نساءآیه34)
پند و نصیحت صادقانه را تجربه کن ، ترک همبستری را تجربه کن و به او پشت کن ؛ چه بسا همسرت دست های رضایت و مهر خود را به منظور گستراندن بساط محبت از نو دراز کند ، زدن خفیف و درد آور را که گویای احساس و خشم و عصبانیت تو باشد را نیز تجربه کن ، از زدن به منظور انتقام گیری و خنک کردن دل خود پرهیز کن .

در  صورتی که احساس نمودی اقدامات فوق بی فایده است ، داوری را از خانواده­ی خود و داوری را از خانواده همسرت  به منظور شناساییی موارد اختلاف و تلاش برای حل آنها انتخاب کن ؛ البته همه اینها باید با نیتی صادقانه و به منظور اصلاح ، نه فقط به منظور تبرئه ساختن خود از اتهام ، انجام شود ؛ امّا اگر به غیر از طلاق به چیز دیگری راضی نشدی، طلاقت باید طلاق موافق شرع باشد، یعنی یک طلاق در زمان پاکی که با همسرت همبستر نشده باشی، شاید راه حلّی در مرحله رجوع یعنی برگرداندن همسر پس از شنیدن یک طلاق یا دو طلاق پیدا شود.
درآخر بیاد بیاور جدایی و درد آن را و همچنین به شریک زندگیت و لانه خوشبختی که با جدایی او از هم می پاشد بنگر ، و به این توجه کن که او از اینکه لانه و آشیانه اش به هم ریخته گریان است ، و برای روزهای زیبا و لحظه های گرم زندگی خود افسوس می خورد ، این را به یاد آور که همسرت به خانه خود و به همسرش برای آخرین بار نگاه می کند!

فرزندانت را به یاد بیاور وقتی که نگاه می کنند و هیچ چاره ای جز گریه و داد و فریاد ندارند ؛ به حال بد آنان فکر کن و دعا کن ؛ چرا که پروردگار برهمه چیز تواناست ؛ اینگونه با خدایت مناجات کن ؛ پروردگارا همسران و فرزندانمان را نور چشمان ما قرار بده و ما را پیشوای پرهیزگاران قرار بده.
ترجمه : ادریس محمد کریمی

نمایش بیشتر

ادریس محمد کریمی

@مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : آزاد

نوشته های مشابه

‫4 نظر

  1. واقعا جالبه یعنی اگر کسی زنش را طلاق دهد هرچی طلا هست نصیب زن شده ولی “قور” بر سر مرد می بارد ! گل کاشتید عالی بود کیف کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا