خانواده

بهترین راهکار برای حل مشکلات زناشویی!

«سخن گفتن با عجله، ازدواج ها ی با عجله، تربیت های با عجله و طلاق های با عجله» اکثر موارد در این زمان با عجله وسریع السیر است ، انجام واجبات و آموزش و حتی ارتباطات همگی به سرعت و با عجله است ، خلاصه زندگی از صبح تا شب بر پایه سرعت وعجله می باشد .
حتی نمازها و اذکار و عباداتمان را با سرعت انجام می دهیم، و همانطور که نبی اکرم صلی الله علیه وسلم بیان کرده اند یکی از نشانه های آخرالزمان  همین«تقارب الزمان» می باشد و این مطلب خود برای ما قابل فهم است که این نزدیکی نسبت به سابق به دلیل پیشرفت تکنولوژی و سهم آن در نزدیک کردن مسافت ها می باشد.
ولی آیا این سخن شامل عجله و سرعتی که از نظر تربیتی در میان خانواده ها وجود دارد نیز می شود؟ به گونه ای که حتی صبر و حلم و بردبار ی امروزه عملی کم یاب و نادر در میان خانواده ها می باشد !!
و این مسئله خود نیازمندبحث و گفتگو می باشد ، و آنچه مرا به تفکر در این باره واداشت مشکلات بسیاری بود که در این باره با آن روبه رو می شدم و دوستان خواستار هرچه سریعتر حل شدن آن بودند، و من توضیح در این باره را برعهده میگیرم و برای شما شرح خواهم داد که مشکلات تربیتی و رابطه بین همسران نیازمند وقت و زمان می باشد تا بتوان به طور کامل آن را تحت معالجه قرار داد.
چند روز پیش مادری برای رفع مشکل پسر تازه به بلوغ رسیده اش نزد من آمد و به او گفتم که حل این مشکل حد اقل نیاز به یک سال زمان دارد ،او در پاسخ به من گفت : آیا شما نمی توانید این مشکل را ظرف چند ساعت حل کنید؟ لبخندی زدم و به او گفتم : من نه جادوگرم و نه میتوانم معجزه کنم ! پس تعامل و رفتار با فرزندان و رفع مشکلات آنان نیازمند سه عنصر طلایی صبر و برنامه ریزی و دعا می باشد
زوجی به من گفت می خواهد مشکل بین خودو همسرش را سریع حل کند ، به او لبخندی زدم و گفتم : شما با یک وسیله یا یک جسم تعامل نمی کنی بلکه او انسان است و از خاک خلق شده است نه از آهن، و معالجه مشکل شما نیازمند سه عنصر طلایی «صبر ، برنامه ریزی و دعا» می باشد .
اکثر مشکلات تربیتی و خانوادگی نیازمند وقت کافی برای معالجه آن می باشند ، پس نمی توان میوه را قبل از رسیدن وکامل شدن شکل و طعم آن چید، پس ما زمانی می توانیم بگوییم بنده خداوند هستیم که بر ابتلائات و امتحانات خداوند صبر داشته باشیم حال این امتحان می خواهد مریضی ، مشکل خانوادگی و یا تربیتی باشد.
پس اگر با مشکلی روبه رو شدیم اول باید آن را از دو زاویه مورد بررسی قرار دهیم:
1_ دنیایی 2_ اخروی. و این همان برنامه و منهج رسول اکرم صلی الله علیه وسلم است که من و شما به آن واقف هستیم .
روزی کنیزی خدمت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم آمد که دچار بیماری صرع می شد و از ایشان در خواست کرد که برای او دعا کند که خدا شفایش دهد ، رسول اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند: بردباری کن و اگر هم میخواهی خدا شفایت دهد برایت دعا می کنم ، گفت من صبر میکنم ولی مردم حال مرا میدانند دعا کن این وضعیتم از مردم پوشیده باشد، پس پیامبر صلی الله علیه وسلم برایش دعا کرد که از دید مردم «عورتش» در زمان دست دادن صرع پنهان بماندو کسی او را این حال نبینند…
می بینیم که در این جریان رسول اکرم صلی الله علیه وسلم برای او دو مسیر انتخاب کرد اول صبر بر آن و رسیدن به بهشت و دوم علاج سریع برای رفع مشکل، و او صبر را اختیار کرد به شرط حمایت از نفس او و پوشیده ماندن عورت وجسم او.
این حدیث منبع و برنامه ای کامل برای نحوه برخورد ما با مشکلاتی است که با آن مواجه می شویم و در آن فوائد بزرگی برای ما نهفته است:
پیاه های حدیث
اولا_ حل کردن تمامی مشکلات با سرعت و عجله صلاح نیست.
دوما_ صبر را پایه و اساس برای رفع مشکلاتی که با ان روبه رو میشویم قرار دهیم                        
ثالثا_ نباید از این نکته غافل شویم زمانیکه در زندگی با مشکلاتی مواجه میشویم مراقب آخرت خود باشیم که حتما نزد خداوند خیر و صلاحی در آن نهفته است.
رابعا_ مادامی که مؤمن در تحمل سختیها و آزارها صبر را اختیار کند قطعا این راه بهشت است و ثواب عظیمی را به دنبال دارد.
پس صبر کلید گشایش هاست، و یکی از مثال ها ی زیبا برای بیان صبر «روزی حاکمی به مرد فقیری گفت : اگر بگذاری که من با این شاخه نازک و نرم ضرباتی به تو بزنم در عوض هزار دینار به تو عطا می کنم. به راستی که مرد فقیر از ضربات بیشتر خوشحال خواهد شد. نه به این خاطر که دردش نمی گیرد، بلکه به امید پاداشی که بعد از ضربه خوردن دارد. اگر چه ضربه خوردن به دردش آورد و اینچنین است کسی که بر ابتلائات و مشاکل صبر می کند آنگاه که ثواب و اجر صبرش را در ذهن می آورد بلا و مصیبت بر وی آسان می شود’ و این سخنی است برای تمام کسانی که در حل مشکلات خانوادگی عجله میکنند، ولی راه علاج در عجله کردن نیست، چه بسیارند مشکلاتی که من شخصا در حین معالجه آنها نا امیدی را در چهره دارندگانشان مشاهده کرده ام ولی با این حال گشایش و فرج در طول انتظار آنها خواهد آمد.
من مردی را می شناسم که در دام اعتیاد افتاده بود و همسر او به مدت 22سال برای معالجه او تلاش و صبر کرد و بالأخره طعم شیرین را بعد از سختی ها و صبر چشید.
 همچنین زوج دیگری به دلیل عدم باردا ر شدن همسرش 12سال صبر کرد و سپس خداوند فرزندی را رزق و روزیشان کرد.
و زوج سوم که بر خیانت همسرش به مدت 8 سال صبر کرد و زوج چهارم که خانه و فرزندش را به مدت 5 سال ترک کرده بود و سپس نزد آنان باز گشت. و در پایان زوجی را می شناسم که همسر او به مدت 35 سال در حال نوشیدن خمریات و مستی بود و بعد از این مدت ترکش کرد…
آیا جای تأمل نیستند!!!
دکتر جاسم المطوع
ترجمه: مژگان جواهری
نمایش بیشتر

مژگان جواهری

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ مدرس و فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا