اصول

بی حجابی نزد بستگان شوهر!

?پرسشی در رابطه با همسرداری؟ نگاە خویشاوندانِ مرد، به خانم وی چه حکمی دارد؟
آیا عدم رعایت حجاب نزد بستگان همسر، جایز است یا خیر؟
خواهری دارم که همسرش گفته: لازم نیست پیش برادران و خویشاوندان من حجاب داشته باشی آیا چنین سخنی صحت دارد؟
? پاسخ:

باید به اطلاع برسانم که لازم نیست زن مطیع همسرش باشد در مواردی که مخالف شؤنات اسلامی است ولی در مواقعی که دستور شرع اسلام بر این امور جاری است؛ باید مطیع امر الهی و خالق یکتا باشیم و حتما این خواهر باید حجاب را رعایت نماید.
پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: “لا طاعه لمخلوق فی معصیه الخالق”، درست نیست که بندگان خدا در معصیت پروردگارشان مطیع همدیگر باشند.
-سخن شوهر این خانم مبنی بر اینکه زن می تواند نزد بستگانش بی حجاب باشد صحت ندارد و در واقع او با این سخنش گناه کار  و متجاوز محسوب می شود و بر نفس خویش در این مورد ظلم نموده است؛ چون با این فتوا که صادر نموذه  از امر الهی سرپیچی نموده است.
-خانمِ خانه باید فرمانبردار امر ایزد منان باشد و حجاب را نزد همه ی خویشاوندان همسرش رعایت نماید و اگر مرد خانه قبول نمود که چه بهتر؛ و الا زن می تواند به خانه پدری اش برود و بزرگان خاندان، وی را حمایت و پشتیبانی نمایند؛ چون واقعا بی حجابی مصیبتی بزرگ و گناهی نابخشودنی می باشد.
این سؤال بسیار زیاد پرسیده می شود، که همسر و یا خویشاوندان درجه یک، مانع حجاب دختران و زنانشان هستند با این پدیده شایع چگونه باید تعامل نمود؟
_ آیه ی ۵۰ سوره مائده را برای فهم بهتر ذکر می کنیم که خداوند حکیم می فرمایند: ” أفحکم الجاهلیه یبغون و من أحسن من الله حکما لقوم یومنون “
معنی: _ آن فاسقان از پذیرش حکم تو بر طبق آنچه خدا نازل فرموده، سرپیچی می کنند- و جویای حکم جاهلیت – که ناشی از هوی و هوس – است؟! آیا چه کسی برای افراد معتقد بهتر از خدا حکم می کند.؟—————————————
ترجمە: ابراهیم مهرابیان
منبع: اسلام وب

نمایش بیشتر

ابراهیم مهرابیان

مترجم. نویسنده. دعوتگر دینی آذربایجان غربی - پیرانشهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا