اصول

گذاشتن ریش در آینه احادیث و فقه اسلامی

منافع گذاشتن ریش ومضرات تراشیدن آن از نظرعلم ودین

تراشیدن ریش ازنظراسلام کار درستی نمی باشد ؛ چون درروایات زیادی آمده است که اسلام دستور به گذاشتن ریش داده است همچنین از اهتمام رسول خدا واصحاب کرام درطول عمربا برکتشان به این امر پی می بریم.

علاوه بر اینکه  ۱۴۰۰ سال پیش پیامبرهمه ی بشریت را دراین باره اینگونه راهنمایی فرموده است : قصواالشوارب واعفوااللحی خالفوالمشرکین متفق علیه

یعنی سبیل هایتان را قطع یاکوتاه کنید وریش تان را بگذارید و با این کارتان با مشرکان مخالفت کنید.

و در حدیث دیگری آمده است که امام احمد ومسلم روایت می کنند : (جزواالشوارب وارخوااللحی وخالفواالمجوس) سبیل را کوتاه کنید وریش بگذارید وبا این کار با مجوس مخالفت کنید

ودراحادیث دیگری نیز رسول الله بر این حکم شرعی و سنت موکد نبوی تاکید فرموده است ؛ دراین همه روایات دلایل واضحی وجود دارد مبنب بر اینکه گذاشتن ریش واجب است و تراشیدن آن حرام و خلاف شرع است و انجام دهنده آن به گناهی بزرگ مبتلا گشته وباید از آن توبه کند.

یکی ازحکمت های داشتن ریش مخالفت با یهود و نصاری است چون اکثرآنان ریش می تراشند لذا اسلام ازما مسلمانان خواسته که ازتشبه با آنان خودداری کنیم.

 پیامبر(ص)می فرماید : لیس منا من تشبه بغیرنا لاتشبهوا بالیهود ولا بالنصاری رواه الترمذی کسی که به غیر مسلملنان تشبه کند از ما نیست ؛ نباید به یهود و نصاری تشبه کنید.

اما از نظرعلمی تحقیقات دانشمندان گویای این است که ریش برای مردان سود ومنفعت بسیاری دارد ؛ علاوه بر اینکه مردان ریش دار در میان مردم صاحب قدر و احترام هستند و مردم به آنان با دید احترام نگاه می کنند.

سایت فوستا دراین باره تحقیقاتی را منتشرکرد که درآن آمده بود: ریش برای مردان بسیارارزشمند و سودمند است ؛ چون پوست را از نور زیان تابش خورشید نگه می دارد و از زود پیرشدن آنان و چین و چروک پوست جلوگیری می کند و ازهمه مهم تر پوست را ازمبتلا شدن به سرطان محفوظ می نماید .

و همچنین دراین سایت آمده که : ریش درانسان قوه ی تفکروعقل را تقویت می کند

و حتی بعضی دانشمندان می گویند : که درطولانی مدت پوست کسانی که ریش خود را نمی تراشند شاداب تر و سالم تر می ماند.

روشن شد که داشتن ریش این همه سود ومنفعت دارد وعلماء و پزشکان نیز تراشیدن ریش را کار مضر و ناروا وغیربهداشتی دانسته اند.

 

 حاجی میران

 ترجمه : عمرامین پور

نمایش بیشتر

عمر امین پور

@@نویسنده و مترجم ** آذربایجان غربی- سردشت ** فعال مدنی و دعوتگردینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن