رمضانعبادات

توصیه هایی جهت پالایش روح و روان در رمضان

نویسنده : اخضر سالم بن حلیس

🌙رمضان ، انقلابی چهار هفته ای است برای بازپس گیری روح از آلودگی های گل و لای چسپیده به دیواره های آن در طول سال. رمضان انقلابی است علیه جسم آدمی به منظور آزادسازی روح . رمضان انقلابی آزادی بخش و روشن کننده روان است.

🌙رمضان هر سال تزکیه های فراوانی را به مسلمانان تقدیم می کند تا به وسیله آن روحشان را که مورد بازی انبوه شهوات قرار گرفته و طوفان های خاکی مانع بینایی آن شده اند آزاد ساخته و بازپس بگیرد.

🌙 وظیفه تو ای مسلمان روزه دار ؛ در استفاده بهینه از تک تک ثانیه های این ماه مبارک که بیش از دو میلیون و پانصد هزار ثانیه است خلاصه می شود ؛ ایام و لیالی رمضان لحظات اندکی است برای کسی که با دقت ، حرکت بدون توقف عقربه های ساعت را زیر نظر داشته باشد.

🌙رمضان عبارت است از بسیج بیشترین عبادت ها و نمازهای سنت بر کناره های روح  تا بدین وسیله آن را از آثار گناه پالایش و ترمیم نمایید و شاهد قیام مجدد آن باشید.

🌙 از بارزترین شاخصه این ماه این است که در آن روح و روان ترمیم یافته و مقادیر زیادی از تقوا بدست می آید ؛  آری رمضان بر شکوفایی روح و بالابردن ظرفیت و شارژ نمودن آن بوسیله ایمان تمرکز می کند و هر تلاشی که به غیر از این سمت و سو باشد ضمن  بیهوده بودن آن از هدف اصلی نیز فاصله گرفته است.

🌙 مطابق این قاعده اخلاقی که می گوید : نخست باید از رذایل پاک و سپس  به فضایل آراسته شد بر شما روزه دار محترم لازم است علاوه بر تجدید نظر در شرایط ورود به این ماه مبارک بر انجام عبادات و کسب نیرو جهت تحمل سی روز گشنگی و تشنگی تلاش کنید.

🌙توشە چینی از استغفار دروازه اصلی به شمار می آید برای برداشتن لایه زنگی که دل را فراگرفته و مانع روشن شدن آن با نور طاعات و عبادات می باشد.

🌙تدوین برنامه رمضان برای استفاده بهینه از چهل و سه هزار دقیقه توسط شما نشان از توجهتان به این ارمغان ناب و نایار سالانه است.

🌙 با یک محاسبه آماری تکان دهنده مشخص می شود که رمضان عبارت است از ۷۲۰ ساعت ؛ که ۶۶۰ ساعت آن با خوابیدن و خوردن و دید و بازدیدها پر می شود و تنها ۶۰ ساعت مفید برای تو باقی خواهد ماند تا از آن استفاده نمایی.

🌙رمضان بە مثابه یک دوره آموزشی فشرده است که شایسته است برای طی نمودن آن نظم و انضباط داشته باشید و پس از گذراندن این دوره به مهارت های صبر و تحمل و احساس انسانیت و قناعت –  نه خود محروم نمودن – دست پیدا خواهی کرد .

🌙 در مدت سی روز رمضان خودسازی کن و حواس پنجگانه ات را بر روزه داری ایده آل آموزش بده و صداقت و شفافیت و وضوح را با آن ها تمرین کن.

🌙 این ماه را فرصتی برای بازسازی نمازهایت که با سرعت بدان می پرداختی و به هنگام اقامه آن دوری به کره زمین می زدی ، قرار بده ؛ برخیز و نمازت را اصلاح کن تا در لحظه هایش زندگی کرده و از جزئیات آن لذت ببرید.

🌙 اجازه ندهید وقت های بی فایده و خواب آلود رمضانت را تحت الشعاع قرار دهد ، خمیازه را از خود دور کن و از لحظه های قیام و زمزمه ذکر لذت ببر.

🌙آیا می دانی تنبلی چیست ؟! آری خوب هم می دانی ! تنبلی آن احساسی است که به میان ما رخنه کرده است ؛ به گونه ای که با کسالت به استقبال ماه مبارک رمضان می رویم تا ماه مبارک را نیز تحت تاثیر قرار دهد !! برای طرد آن تلاش کن.

🌙 با قرآن زندگی کن و در میان آیات آن نفوذ کن و از تک تک حرف های آن نقشه های هدایت که راهنمای تو به سوی راه راست باشد را استخراج کن..

🌙 رمضان فصل انفاق و نیکوکاری است ؛ بیا و گوی سبقت را از آن بادی که حامل باران است بربا  و خوشبختی را به کسانی تقدیم کن که دشواری زندگی و زندگی دشوار آنان را به زانو درآورده است.

🌙 سعی کن شب های رمضان را اهل قیام و تسبیح و ذکر باشی  و روزها نیز اهل روزه خالص و تلاشی مداوم باشی .. با بقایای تنبلی و گردان های سستی مبارزه کن..

🌙 سعی کن اولویت های رمضان امسالت را مشخص کنید که خلوت در صدر آن ها قرار دارد ؛ فرصتی است طلایی برای انسان های تنها .. و بدان اگر با مردم ارتباط نداری با خداوند مردم که رابطه داری ، رها شدن شما از مشغله های دنیوی فرصتی است برای پرداختن بیشتر به خداوند جل جلاله  ﴿فَإِذا فَرَغتَ فَانصَب  وَإِلى رَبِّکَ فَارغَب﴾ [الشرح: ٧-٨]. پس چون از نماز و طاعت پرداختی برای دعا همت مصروف دار و به سوی خدای خود همیشه متوجه و مشتاق باش.

ترجمه : یوسف ساجدی

برچسب ها
نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن