اصول

حکم ترزیق آمپول برای روزه داران

سؤال : آیا در ماه رمضان انسان بیمار می تواند آمپول تزریق کند ؟


جواب : در پاسخ کسانی که راجع به داروی تنقیه یا تزریق آمپول در ماه رمضان می پرسند، می گویم: تزریق آمپول انواعی دارد، بعضی از آنها به عنوان دارو و درمان تزریق می شوند، خواه در رگ باشد و خواه در عضله ، یا زیر پوست. شرع مقدس با این نوع تزریق هیچ گونه مخالفتی ندارد ؛ زیرا که نه به معده می رسد و نه به عنوان غذا استفاده می شود؛ بنابر این این نوع تزریق موجب افطار روزه نیست و جای بحث و گفتگو ندارد .

یک نوع دیگر آمپول وجود دارد که مغذِّی و مقوِّی جسم است مانند آمپول گلوکُز که همانند غذا مستقیماً وارد خون می گردد. دانشمندان معاصر در باره این نوع آمپول اختلاف نظر دارند؛ زیرا چنین آمپولی را علمای قدیم نمی شناخته اند تا در معالجه و مداوای بیماران به کار گیرند و همچنین ، از پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم ، اصحاب، تابعین و مسلمانان صدر اسلام هیچ حدیث سخنی در این باره به ما نرسیده است؛ زیرا این نوع آمپول جدید است .

به همین خاطر ، مورد اختلاف دانشمندان معاصر قرار گرفته است؛ و نظر بعضی از آنان بر این است که تزریق چنین آمپول هایی موجب بطلان روزه می باشد؛ زیرا غذا را به آخرین مرحله هضم و جذب آن، به خون می رسانند. نظر بعضی دیگر بر این است که تزریق چنین آمپولهایی موجب بطلان روزه نیست ، هر چند که به خون برسد؛ زیرا خوردن و آشامیدن در صورتی موجب بطلان روزه می شود که به معده برسد، و انسان پس از آن احساس سیری یا سیرابی نماید. در هنگام روزه داری قرار بر این است که انسان از خواسته های مربوط به شکم و شهوت جنسی محروم گردد، یعنی انسان احساس گرسنگی و تشنگی نماید، به همین جهت رأی این دانشمندان بر آن است که تزریق این نوع آمپول های مغزی نیز روزه را باطل نمی کند.

من هرچند به همین نظریه اخیر گرایش دارم ، ولی احتیاط را در هر حال پیشنهاد می کنم که مسلمان روزه دار در روزهای ماه رمضان از تزریق آمپولهای مغذِّی خود داری نماید ؛ زیرا ، وقت تزریق این آمپولها محدود نیست و می تواند بعد از مغرب تزریق کند.

اگر هم شخص بیمار باشد خداوند افطار روزه را برای او مباح گردانیده است و اینگونه آمپول ها اگر چه عملاً غذا خوردن و نوشیدن به حساب نمی آید، مانند زمانی که مستقیماً غذا بخورد و بیاشامد؛ دست کم، انسان احساس نوعی آسایش و آرامش می کند ، بخاطر از میان رفتن ضعف سستی که شخص روزه دار معمولاً با آن مواجه است .

خداوند متعال اراده کرده است که انسان روزه دار رنج و گرسنگی و تشنگی را بکشد ، تا ارزش نعمتهای خداوند را که به او ارزانی داشته است ، بداند و درد دردمندان را احساس کند ، و گرسنگان و بیچارگان را از یاد نبرد … بنابراین ، ما بیم داریم از اینکه باب اینگونه آمپول زدن گشوده شود ، و بعضی از ثروتمندان متمول در روزهای رمضان از آنها استفاده نمایند ، و به این وسیله تقویت و تغذیه شوند ، و در نتیجه در روزهای رمضان احساس گرسنگی و تشنگی ننمایند؛ به این ترتیب، بهتر است شخص مسلمان تزریق اینگونه آمپول ها را تا بعد از وقت افطار به تأخیر بیاندازد .


منبع :فتاوای معاصر

مؤلف : دکتر یوسف قرضاوی

تابش

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن