اصول

حکم روزه در حال جنابت/ حکم شنا برای روزه‌دار

شرح سؤال: آیا روزه‌ی شخصی که جنب است درست می‌باشد؟
جواب:

در حدیث ثابت شده است که: أن النبی کان یدْرِکُهُ الفجر وهو جُنُب من أهلِهِ، ثم یغتسل ویصوم(14) احیاناً فجر صادق طلوع می‌کرد در حالی که پیامبر به علت نزدیکی با همسرش(در شب) هنوز در حال جنابت بود و بعد از طلوع فجر صادق غسل می‌کرد و به روزه‌اش ادامه می‌داد.
ولی از آن جا که غسل کردن شرط صحت نماز است تأخیر آن به خاطر نماز صبح جایز نیست. اما اگر شخصی که جنب بود خواب بر او غالب شد و بعد از طلوع آفتاب از خواب بیدار شد، غسل کند و نماز صبح را بخواند و روزه را کامل کند. [14] بخاری (1925، 1926، 1930، 1931)، و مسلم(1109)

*حکم شنا برای روزه‌دار
شرح سؤال: شنا در دریا یا در استخر برای روزه‌دار چه حکمی دارد؟
جواب:

به نظر ما شنا برای روزه‌دار در دریا و یا در استخر جایز است، عمق استخر زیاد باشد یا کم به هر صورت که می‌خواهد شنا کند و در زیر آب فرو رود ولی دقت کند که آب در شکمش فرو نرود. شنا موجب نشاط روزه‌دار شده و او را به ادامه‌ی روزه کمک می‌کند، و هر آن چه که آنان را برای طاعت خدا به نشاط بیاورد ممنوع نیست، زیرا این کار عبادت را بر عابد آسان می‌گرداند.
خداوند متعال می‌فرماید: یُرِیدُ ٱللَّهُ بِکُمُ ٱلْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ ٱلْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُواْ ٱلْعِدَّةَ وَلِتُکَبِّرُواْ ٱللَّهَ عَلَى مَا هَدَاکُمْ (بقره185)خداوند آسودگی شما را می‌خواهد و نمی‌خواهد شما را به زحمت بیاندازد و تا تعداد روزه‌های (رمضان) را کامل کنید و خداوند را بر این که شما را هدایت کرده است بزرگ دارید.
پیامبر اکرم فرموده است: إِنَّ الدِّینَ یسرٌ؛ وَلَنْ یشَادَّ الدِّینَ أَحَدٌ إِلا غَلَبَهُ10
«بدون تردید دین آسان است، و هیچ کس در دین سختی نکرده است مگر آن که مغلوب دین شده است.»
پس اشکالی ندارد که روزه‌دار در استخر شنا کند، چنان که دوش گرفتن اشکالی ندارد.
شیخ ابن عثیمین- مسائلی پیرامون روزه، دار ابن الجوزی، ص(32)

 

 [9]تخریج حدیث مذکور در فتوای شماره (22) از همین فصل گذشت.

[10] بخاری(19)

اصلاح وب

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا