اصول

حکم قضای روزه رمضان پس از گذشت رمضان دیگر

سؤال: اگر چند روزی از ماه رمضان را به خاطر عذر موجهی افطار نموده، و ماه رمضان دیگر فرا رسد، و من هنوز روزه­هایم را قضا ننموده باشم، مشمول چه حکمی هستم؟ آیا قضا و فدیه هر دو بر من واجب می شود؟ و اگر در تعداد روزه­های افطار شده در شک بودم، برای رفع این شک چه باید بکنم، تا خداوند متعال از من راضی گردد؟

جواب: بعضی از پیشوایان مذاهب اسلامی می گویند: اگر ماه رمضان گذشت، و ماه رمضان دیگر فرا رسید، و شخص هنوز چند روز روزه را از سال گذشته را که به عهده دارد، قضا ننموده باشد، قضای روزه و فدیه هر دو بر او واجب می شود. فدیه عبارت است از: اطعام یک نفر مسکین، یعنی، در عوض هر روز، یک «مدّ» از اطعام، یعنی قوت غالب شهر یا دیار خود را به فقیر پرداخت نماید. «مدّ» قدری از نیم کیلو گرم بیشتر است. این فتوای امام شافعی و حنابله است، به اعتبار اینکه از گروهی از اصحاب چنین روایت شده است، ولی امامان مذاهب دیگر چنین فتوایی را نداده­ند.

در هر صورت، اگر کسی روزه سال گذشته را بر عهده داشت، قضای آن روزه­ها قطعاً بر او  واجب است، ولی راجع به اطعام یا فدیه، اگر انجام داد، چه بهتر؛ ولی اگر آن را انجام ندهد، ان شاءالله گناهی بر او نیست؛ به دلیل اینکه چنین مطلبی در این ارتباط [به صراحت] ار طرق صحیح از پیامبر اکرم (ص) به ما نرسیده است.

اما، راجع به شک و تردید در روزه­های قضا شده، انسان باید به یقین یا ظن غالب خود عمل کند؛ برای اینکه شخص نسبت به درستی اعمال دینی خود مطنمئن شود، و خود را از آنجه به گردن دارد، بریء الذمّه گرداند، لازم است روزه­های بیشتری بگیرد تا اجر و ثواب بیشتری نیز نصیب او گردد.


 

منبع: دیدگاه­های فقهی معاصر (۱)

مؤلف: دکتر یوسف قرضاوی

 

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا