خانواده

دخترم؛ اینترنت دریای عمیقی است، مواظب باش غَرق نشوی!!

۱- دختر عزیزم:
گوگل، فیسبوک، تویتر، واتساب، تلگرام و تمام شبکه های مَجازی، همانند دریای عمیقی هستند که در آن اخلاق جوانمردانە بر باد می رود! عقل ها فاسد گشته و موج های این دریای خروشان،  عِفت جوانان را با خود می برد.

بسیاری از مردم در آن غرق شده اند. مواظب خودت باش، مانند زنبور عسل باش، بر روی صفحات پاک بنشین، تا هم خودت منفعت کسب کنی و هم به دیگران نفع رسانده باشی.

۲- دختر عزیزم:
مانند مگسی مباش که بر روی هر چیزی می نشیند، پاک و کثیف برایش فرقی ندارد، مگسی که بیماری ها را به دیگران انتقال می دهد، بدون آنکه خود بفهمد.

۳- دختر دلبندم:
دنیای اینترنت مانند بازار بزرگی است که هر کس می خواهد کالای خودش را در آن عَرضه کند، همه مقابل چیزی که عرضه می کنند، چیز دیگری می خواهند!!

بعضی می خواهند جامعه را به فساد بِکشند…! بعضی دیگر شُبُهات…!! بعضی خواهان شُهرت…! و بعضی هم افرادی مصلح هستند… تا زمانیکە از سلامتی کالایی کاملا آگاهی نداشته باشی، هرگز آن را خریداری مکن.

۴- دختر عزیزم:
خودت را از روابط با نامحرم بەدور نگهدار که بسیاری از این روابط بە گناه و فساد و ناهنجاری و اخاذی منجر خواهد شد.

۵- دختر گرامی ام:
از پخش محرمات و مطالب کاذب و کُپی پیست های بیهودە بپرهیز. بدان که این کار تو را بسوی تجارت های خوب و بد سُوق خواهد داد، بنابراین قبل از ارائه کالا، تمام سعی و کوشش را به خرج ده که کالایی خوب ارائە دهی، چونکە مشتری با شما مشورت نخواهد کرد.

۶- دختر ارجمندم:
قبل از تعلق خاطر و دلبستگی یا مشارکت به این امر فکر کن که آیا این کار مورد رضایت پروردگار است یا غضب او.

۷- جگر گوشەام:
کسی را که ندیده ای، یکباره صداقتش را باور نکن..! به چیزی که مردان می نویسند، نمی شود دِل سپرد. مردان متفاوتند!! در چهره گُشاده رویند، اخلاقشان زیباست، حرف هایشان معتدل است، اما بعضا با حیلە و نیرنگ دروغ می گویند، چه بسیارند مردانی کە به قول خودشان باکلاس هستند، اما متاسفانه از نادان ترین افراد می باشند..!!

چه بسیارند از مردان زیباروی که دارای سیرتی زشت هستند. چه بسیارند مردان بە ظاهر بخشنده ای که می بینی از بزرگترین بخیلان هستند..!!

چه بسیارند مردان ظاهرا شجاعی که از همه کس تَرسوتر هستند.!! مگر مردانی که خداوند به آنها رحم کرده باشد. اما مردانی که خداوند به آنها نظر لطف داشته، چە تعداد هستند؟

۸- دختر عزیزم:
از نام های مستعار بپرهیز؛ بیشتر کسانی که نام مستعار دارند به خودشان باور ندارند. به کسی که به خودش اطمینان و باور ندارد، نمی شود اطمینان کرد. بدان که خداوند متعال نهان و آشکار همه کس را می داند.

۹- دختر دلبندم:
اگر کسی به تو بدی کرد، تو با نیکی جواب بدە، هر کس هرچی در نهان دارد، آن را عرضه می کند. تو اخلاق خود را نشان می دهی و او هم اخلاق خودش را نمایان می کند. از کوزه همان برون طراود که اندروست.

۱۰- دختر بزرگوارم:
مراقب چیزهایی باش که می نویسی، چون هرآنچە تو می نویسی، ملائکه هم می نویسند و ثبت و ضبط می کنند و پروردگار متعال هم مراقب و آگاه است.

۱۱- دختر عزیزم:
ترسناکترین چیزی که در دنیای اینترنت وجود دارد، بودن فیلم های غیر اخلاقی است، از نگاه کردن آنان بپرهیز. اگر دیدی می توانی بر نفس خویش چیره شوی و اینترنت را در خدمت دین و مردم و وطن
به کار گیری، از اینترنت استفاده کن و اگر خدای نکرده دچار گناه و فسق و فجور می شوی، از دنیای اینترنت خداحافظی کن، خودت را برای آتش دوزخ آمادە نکن.

۱۲-دخترم نور چشمانم:
غفلت و شهوت؛ از راه های نفوذ شیطان است که این دو (غفلت و شهوت) جزو استوانه های اینترنت هستند. بدان که اینترنت برای خدمت به مردم راه اندازی شده، نه برای غفلت و گمراهی. سعی کن اینترنت را در خدمت خودت درآوری، نه اینکه اینترنت تو را در خدمت خودش درآورد.

ترجمە: عبدالله احمدی
ویراستار: حسن زادە
منبع: اینترنت

نمایش بیشتر

عبدالله احمدی

نویسنده و مترجم و فعال دینی ✅ ساکن : آذربایجان غربی - مهاباد - روستای حمزاباد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا