اندیشهعبادات

رمضان گشایش قلب‌ها و نزدیک شدن به خدا

بدین گونه امسال هم به ماه مبارک رمضان رسیدیم، ماه رمضان ماه عبادت و جهاد در راه بزرگ کردن شعائر بزرگ اسلامی، ماه ستایش و پاک کردن و دوری از گناه و اشتباه رفتن به سوی الله، ماه نزول قرآن و به زنجیر کشیدن شیطان‌ها، ماه تسلط بر هوا و هوس و توبه به درگاه الله. رمضان ماه مشغول شدن به پرستش و عبادت و خوبی است.

در این ماه پرفیض و برکت، بندگان خدا از زمانی که برای سحری بیدار می‌شوند تا افطار، با زبان روزه به عبادت و پرستش خداوند مشغول می‌شوند، سپس شب‌های قدر و اعتکاف در مساجد و عبادت کردن از فضایل این ماه مبارک می‌باشد. برای همین از آیات قرآن کریم و فرموده های زیبای پیامبر(صلی‌الله علیه وسلم) برایمان روشن می‌شود که این ماه، ماه فضل و خیر بوده و بزرگترین ماه برای تجارت است، آن هم انجام دادن کارهای خوب و شایسته و گرفتن پاداش از خداوند است.

چگونه از دستاوردهای این ماه بهره‌مند شویم؟ این ماه برای هر مسلمانی که بخواهد پر از سود و بهره می‌باشد. چیزی که می‌خواهم در این باره بدان اشاره کنیم این است که چگونه به استقبال این ماه مبارک برویم و چگونه با آن آمیخته شویم؟ باید در رمضان به خودمان و کردارمان توجه کنیم. چگونه این ماه بر روح و روان و درون و کردارمان تأثیرگذار باشد؟ با کردار خوب، برای اینکه نشانه‌ی تقوی و پرهیزگاری در انسان دیده شود. بیایید در پرتو این آیات مبارک به خودمان توجه کنیم، خداوند بزرگ در قرآن کریم می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ». این آیات روشنایی بخش روحمان باشد و زیر نظر این آیات مبارک تغییراتی در خودمان بوجود بیاوریم و روزه امسال را از عادت به عبادت و از چشم و هم چشمی به انس و الفت گرفتن بدان آن تغییر دهیم و برای زنده کردن عبادت و بندگی مستقیم خداوند بزرگ و پیوند دادن روح و روان به پروردگارمان، بدان تمسک جوییم و راستگویی را پیشه خود سازیم و از بی توجهی در انجام عبادات در این ماه پر فیض و پر منفعت غافل نشویم.

بدین ترتیب:

– هر سال که ماه رمضان می‌آید، این ماه را روزه می‌گیریم و تراویح می‌خوانیم، تنها برای اینکه واجبات را از دوش خود برداشته باشیم، بیایید امسال در این ماه مبارک رمضان، روزه‌هایمان را جهت تحقق: «من صام رمضان وقامه إیمانًا واحتسابًا غفر له ما تقدم من ذنبه» تغییر دهیم.

– خیلی از جوانان و نوجوانان و خواهران و برادرانمان در رمضان قرآن را ختم می‌کنند، یکبار و دوبار و چند بار آن را ختم می‌کنند، بیایید امسال یکبار قرآن را ختم کنیم، ولی آن را به نیت درک و فهمش همراه با انجام دادن دستورات الهی ختم کنیم.

– هر سال بیشتر نمازهایمان را به جماعت می‌خوانیم، بیایید امسال در ماه مبارک رمضان تمام نمازهایمان را به جماعت بخوانیم و با گفتن الله اکبر اول در نماز جماعت آماده باشیم.

– همه ما در رمضان انواع خوردنی‌ها و غذاهای خوب و خوش طعم را با خانواده آماده می‌کنیم تا در سفره افطاری آن را میل کنیم، بیایید امسال در فکر خوراک ایمان و روح و بدن و نزدیک شدن به خدا باشیم.

– همه رمضان‌ها به فقرا و مستمندان کمک می کنیم، بیایید امسال به خودمان کمک کنیم و تلاش کنیم خودمان را از آتش دوزخ دور نگه داریم.

– بیایید امسال رمضان را سال برادری و محبت به یکدیگر و در آغوش گرفتن یکدیگر و ابراز محبت و خوشی به یکدیگر قرار کنیم، همان گونه که با هم و در یک راستا و دوشادوش هم در نمازهایمان پاهایمان را با یکدیگر جفت ‌کنیم، بدین گونه دلهایمان را به هم پیوند دهیم تا شادی و رحمت پروردگار جهانیان بر سرمان ببارد.

– باید سعی کنیم روزهای رمضان به عبادت و ذکر و یاد خدا (..لٙئِنْ شَکَرْتُمْ لاَزِیدَنَّکُمْ…) و خواندن قرآن بپردازیم و در صف جماعت آماده باشیم و شب‌های قدر را به عبادت و ذکر و یاد خدا و شب زنده داری مشغول شویم تا این پاداش مهم و پر سود و بزرگ  را از دست ندهیم، شاید سال دیگر به رمضان نرسیم و عزرائیل به فرمان خدا قبض روحمان کند و به سوی منزلگاه همیشگی رهسپارمان کند و رمضان آینده را نبینیم و به خدمتش نرسیم.

-روزه داران ماه پرفیض رمضان، باید همه‌ی ما در این ماه که در آن دعا مستجاب می‌شود و بندگی بسی بزرگ به شمار می‌آید، توبه و استغفار کرده و برای خود و مسلمانان دعا کنیم، تا صلح و دوستی و آرامش به خانواده‌های کرد و همه امت‌های مسلمان برگردد، خداوند بزرگ در این ماه پر فیض و برکت از گناهانمان درگذرد و آرامش و استقامت بر روزه ی این ماه پر خیر و منفعت را به ما عطا بفرماید.

منبع: یه کگرتوو
نویسنده: گوران نوری
ترجمه: ناهید ایران
ویراستار: سوزی میحراب

از طريق
ناهید ایرات
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

ناهید ایران

استان آذربایجان غربی - مهاباد مترجم فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا