اصول

رَحِمِ اجاره ای یا مادر سفارشی!!

پرسش.

نظر شرع و فقه اسلامی درباره این که زن شوهر دار ی رحم زن دیگری را عاریه بگیرد چیست؟یعنی میان اسپرم شوهرش با تخمک خودش لقاح رخ دهد؛ سپس آن را در رحم زن دیگری بگذارند….

پاسخ:

این موضوع در یکی از کنفرانس ها ی (سازمان اسلامی علوم پزشکی )-که در کشور کویت برگزار گردید- بررسی شد. این گردهمایی ها اغلب از نخبگا ن علم فقه و دانشمندان علوم پزشکی تشکیل می شود؛ پس از گفتگو و بررسی، فتوا صادر شد که هر کدام از زن و شوهر یا هر دو می توانند از امکانات دانش امروز ی در مسئله باروری بهره بگیرند به شرطی که اسپرم و تخمک از زن و شوهر واقعی گرفته شود و از نفر سومی بهره گرفته نشود و این کار امروزه همان به دنیا آوردن بچه‌ها ی آزمایشگاهی نامیده می شود.

اگر اسپرم از مردی جز شوهر اصلی زن گرفته شود خواه این مرد شناخته شده باشد یا نه؛ چنین کاری به طور قطع حرام است، یا اگر تخمک از زنی جز زن اصلی شوهر گرفته شود باز این کار غیر مجاز و حرام است.

همچنین اگر تخمک از زن اصلی شوهر در رحم زن دیگری باشد این کار نیز جایز نیست، زیرا این پرسش پیش می آید که مادر واقعی کدام یک از آنهاست؟ آیا زن صاحب تخمک که ویژگی های ژنتیکی خواص خود را دارد،یا زنی که رنج دوران آبستنی و زایمان را می کشد:(وهناعلی وهن)(با سختی او را در شکم حمل کرد و با سختی او را زایمان نمود)

به علت گم شدن و مبهم بودن ماهیت مادر واقعی در میان دو زن،حتی اگر زن دوم هووی زن نخست یعنی همسر دوم شوهرش باشد باز جایز نیست،زیرا حقیقت وهویت مادری از میان می‌رود.

و در این صورت روشن نمی شود که مادر واقعی کدام است و نوزاد به کدام یک از دو زن تعلق دارد، زن صاحب تخمک یا زن صاحب رحم ؟

فقیهان در باره این مساله،اختلاف نظر دارند؛ بعضی ها گفته اند: مادر آن زنی ست که تخمک از اوست و من – قرضاوی – با نظر آنها موافقم.

و بعضی هم گفته‌اند : زنی که رحم از اوست و بارداری و زایمان را انجام داده مادر است، که ظاهرا قرآن با این گروه است.

خداوند عزوجل فرموده است:

(اِنْ اُمّهاتُهم الا اللائی ولدنهم)سوره مجادله ( بلکه مادر ایشان جز آنکه آنها را زاییده نیست )

به هر حال همه فقیهان در این موضوع یک صدا و متفق القول نیستند و اگر برخی زنان در کار تخمک گذاری کاستی  دارند، مانند این است که رحم ندارند، یا اگر مردی اسپرم نداشته یا اسپرم او بی جان باشد، از آن دست مردانیست که در قرآن عقیم خوانده شده اند

خداوند متعال در سوره شورا آیه ۴۹و۵۰ فرموده است که:

(خداست تنها مالک زمین و آسمان ها هر چه بخواهد می‌آفریند و به هر که بخواهد فرزند دختر و به هر که بخواهد فرزند پسر می دهد، یا در یک رحم دو فرزند دختر و پسر می گذارد؛ و هر کس را بخواهد عقیم می گرداند، که او به بد و نیک  آفریدگان دانا و به  هر چه خواهد تواناست )

پس کسانی هستند که با اراده خداوند عقیم شده اند وهیچ چیزی نمی تواند اراده و مشیت الهی را رد نماید؛ این دردیست که مبتلا به آن ، جز بردباری و شکیبایی در برابر مشیت الهی و خشنود بودن به قضای او چاره و درمانی ندارد.

شایسته است چنین کسانی غریزه پدر و مادر بودن خود را با سرپرستی بچه‌ها ی یتیم و بی سرپرست اشباع و ارضا نمایند؛ این کار دارای پاداش و اجر بزرگی است.

در حدیث نبوی آمده است :انا و کافل الیتیم فی الجنه کهاتین؛ (من وکسی که سرپرستی یتیمان را به عهده بگیرد دربهشت مانند این دوهستیم،که به دو انگشت سبابه و میانی خود اشاره نمود ) یعنی در کنارهم هستیم

 

درود بر فخر کائنات سید نا محمد وخاندان پاکش

دکتر یوسف القرضاوی

منبع : دیدگاه های فقهی معاصر

تهیه و ارسال : مراد برزنجی

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا