خانوادهزن

زنان چهل ساله بخوانند

زنان چهل ساله

دهه ی چهل می تواند دشوارترین دهه ی زندگی تان باشد. در این دهه احتمالا شاهد تغییرات بسیاری در زندگی خود خواهید بود.


 

در کار ، احتمالا در آستانه ی بازنشستگی قرار دارید و لازم است بیشترین تلاش خود را جهت به دست آوردن مدارج بالای شغلی انجام دهید. در این دهه احتمالا فرزندانتان بزرگ شده اند و سنین نوجوانی را تجربه می کنند. تحصیلات بچه ها ، تامین هزینه های پایان ناپذیرشان ، سرکشی دوران بلوغ و … همه ی این ها به حد کافی خسته کننده است اما در این میان به نظر می رسد شما با رسیدن به چهل سالگی مشکلات دیگری را هم باید بر دوش بکشید. ممکن است احساس کنید نیرو و بنیه ی گذشته را ندارید ، زودتر خسته می شوید و به طور کلی میزان سلامتی تان کاهش یافته است.

 

ممکن است با رسیدن به چهل سالگی احساس کنید که مانند گذشته جوان نیستید. اغلب زنان در این دوره ی سنی باور دارند که تغییراتی که در میزان سلامتی خود تجربه می کنند بخشی از روند افزایش سن است و باید آن را با تمام مشکلاتش بپذیرند اما بهتر است بدانید که هرگز نباید مغلوب چنین احساساتی شوید زیرا برای هر کدام از مشکلاتی که در این سن تجربه می کنید راه حل های ساده ای وجود دارد. اجازه ندهید این مشکلات کوچک سد راه موفقیت و شادابی شما شوند.

نگران نباشید، هنوز زمان کافی برای تجربیات جدید دارید!

سفیدی موهایم دوباره نمایان شدند. مهم نیست که تا به حال چند بار آنها را رنگ کرده‌ام، فردا دوباره رنگشان می‌کنم، فقط دائما یادآوری می‌کنند که من دو هفته پیش وارد چهل سالگی شدم.

واقعیت این است که تغییراتی در بدنم در حال وقوع است و سفیدی موهایم که هر دم رخ می‌نماید آخرین مشکلی است که باید به آن بپردازم. بعد از ۴۰ سالگی،متابولیسم بدن کندتر شده، ،افزایش وزن طبیعی است (در قسمت‌های خاصی از بدن)، تراکم استخوان‌ها کاهش می‌یابد، قوای جنسی کم شده و احتمالا احساس افسردگی غالب می‌شود.

نیاز به ماموگرافی دارم و متوجه شدم که روابط زناشویی‌ام سخت‌تر خواهد بود. پس تعجبی ندارد که این دوران “بحران میانسالی” نام گرفته است.

گرچه هیچ چیز بدتر از این نیست که ببینید توانایی‌های جسمی شما رو به افول است و زمان برای تجربه خیلی از امور رو به اتمام است. برای مادر شدن، برای رسیدن به اهداف شغلی، برای سفر به دور دنیا!

من همه این چیزها را عملا در زندگی به چشم دیدم. پنج سال قبل را به یاد می‌آورم که نیمه شب با پریشانی از خواب می‌پردیم و به این فکر می‌کردم که به هیچ یک از رویاهایم جامه عمل نپوشاندم. تیک تیک ساعت برایم عذابی همچون شلیک گلوله به گلویم بود. سعی می‌کردم نفس عمق بکشم و به این فکر کنم که اگر دست به کار نشوم، زندگی‌ام به پایان خواهد رسید و من هیچ نکرده‌ام.

“اما همه اینها منجر به مرگ تدریجی رویاهایم نخواهد شد”

براساس آمار اعلام شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، در واقع رویاهای محقق نشده یکی از دلایل ازدیاد خودکشی در سنین بین ۴۵ تا ۵۴ سالگی است.

در ذات شما قدرتی است که اتفاقات گذشته، مانع از گام‌های آینده نباشد. تجربیاتی کسب کرده‌اید و آماده ادامه راه زندگی هستید، اما باید به پاخیزید و تصمیم به عمل بگیرید. همین حالا تصمیم بگیرید

علاوه براین، امروزه زنان در سنین بین ۴۴ تا ۵۵ سالگی در خطر ابتلا به افسردگی هستند و برای اولین بار در تاریخ بشر، زنان از مردان غمگین‌تر هستند و در اکثر موارد، به دلیل محو شدن زنان در خواسته‌های دیگران! افسرده و بی‌انگیزه بودن شما، نه به نفع همکارانتان، نه فرزندان و همسرتان و نه حتی به نفع خودتان است. به همین دلیل شادی شما مقدم بر هر چیز دیگریست.

درباره این ۵ سوال به دقت فکر کنید:

آرزوی محال شما چیست؟

چند سال برای تحقق این آرزو چشم انتظار بودید و چقدر برایش تلاش کردید؟

اگر این آرزو محقق می‌شد، چه تحولی در وجود شما به وجود می‌آمد؟

تحقق این آرزو چه سودی برایتان دارد؟

اصلا چرا آرزویتان محقق نشده؟ چه موانعی برسر راهتان بوده؟

پاسخ به سوال آخر کمی پیچیده است، زیرا پاسخ آن چندان واضح نیست. احتمالا اگر به دقت کنکاش کنید، متوجه می‌شوید که مانع حقیقی ترس‌های شما هستند.

ترس  از طردشدن، ترس از سرزنش شدن و ترس از شکست! بنابراین، برای پیشرفت و گامی به جلو باید باور کنید که ناممکن وجود ندارد، خودتان را باور کنید و بر ترس‌هایتان غلبه کنید.

در نتیجه، آن گام کوچک برای تحقق رویایتان چیست؟ اگر آرزویتان نوشتن یک کتاب است، دست به کار شده و یک صفحه بنویسید؟ اگر قصد ازدواج دارید، بدانید که در بین مردان هم، خوب پیدا می‌شود و توقعاتتان را کم کنید. هرچه که هست: دست به کار شوید.

کاهش حافظه

کاهش حافظه دارید؟

برخی از زنان در این سن از کاهش حافظه شکایت دارند. اغلب آن ها این حالت را با عبارت قفل شدن مغزشان توصیف می کنند. بدین معنا که برای چند لحظه برخی اطلاعات ، مثلا نام همکارشان و یا شماره تلفن منزل شان را به یاد نمی آورند. کاهش قدرت حافظه در حد خفیف در سنین یائسگی طبیعی است زیرا در این دوره میزان استروژن در بدن کاهش می یابد و این هورمون نقش فعالی در میزان قدرت حافظه دارد. استروژن ، ناقلین پیام های عصبی را تحریک می کند و از این رو در ارتباط مغز با سایر اعضا بسیار مهم است. همچنین استروژن عروقی را که به مغز می روند گشاد می کند و جریان خون را در آن ها تسریع می نماید و بدین شکل در بهتر کار کردن مغز موثر است.

راه حل: به چند روش می توان از کندی حافظه جلوگیری کرد

– مغز خود را فعال نگه دارید. مغز نیز درست مانند اعضای بدن به ورزش نیاز دارد. کارهای جدیدی یاد بگیرید ، جدول حل کنید و کتاب بخوانید.

– به اندازه ی کافی بخوابید. هشت ساعت خواب مفید کمک می کند تا انرژی کافی داشته باشید و مغزتان بتواند به خوبی فعالیت های خود را انجام دهد و اطلاعات مورد نظرتان را بیابد.

– از میزان استرس بکاهید. استرس موجب آزاد شدن هورمون کورتیزول می شود که در کاهش حافظه موثر است.

– زردچوبه بخورید. اثر مفید زردچوبه بر حافظه به اثبات رسیده است. گرچه جذب عناصر فعال زردچوبه از روده دشوار است اما اگر زردچوبه را همراه با فلفل میل کنید می توانید جذب زردچوبه از روده را دو هزار برابر بیشتر کنید.

برای تحقق آن به کمک بیشتری نیاز دارید؟ به یک مشاور مراجعه کنید!

چهل سالگی بحران نیست. چهل سالگی را گامی به جلو و روزنه‌ای برای تحقق رویاهایتان تلقی کنید.

یکی از وحشتناک‌ترین لحظاتی که ممکن است در زندگی برایتان اتفاق بیافتد این است که وارد چهل سالگی شده و متوجه شوید آرزویی که از اعماق وجود و قلبا، خواهانش بودید محقق نشده است. شما متولد شده‌اید که زنی آزاد و افسانه‌ای باشید و مادامی که گامی به جلو برای تحقق آرزوهایتان برندارید حس شکست‌خوردگی، سرباربودن و افسردگی رهایتان نخواهد کرد

در ذات شما قدرتی به ودیعه گذاشته شده که اختیار زندگیتان در دستان خودتان باشد. در ذات شما قدرتی است که اتفاقات گذشته، مانع از گام‌های آینده نباشد. تجربیاتی کسب کرده‌اید و آماده ادامه راه زندگی هستید، اما باید به پاخیزید و تصمیم به عمل بگیرید. همین حالا تصمیم بگیرید. 

فراوری:نسرین صفری

منبع: تبیان

ارسال: سه وزه حیدری

نمایش بیشتر

سه وزه حیدری

@ مترجم وشاعر @ آذزبایجان غربی - مهاباد ☑ کارشناسی روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا