خانواده

سخنی با پدران عزیز

پدر مسلمانم
الحمد لله وحده، والصلاة والسلام على إمام المتقين، وعلى آله وصحبه والتابعين
ای پدر عزیز: درود و رحمت خداوند بر تو باد،از خداوند بزرگ اجر و پاداش جزیل را هم برای خود و هم برای شما مسئلت می کنم،به درگاه خداوند متعال دست دعا بلند می کنم که پدری با احساس و شاد و سر زنده باشی وآنگونه که خداوند از شما خواسته، بر طبق اوامرش رفتار کنی.
خداوند بلند مرتبه می فرماید: یا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلائِكَةٌ غِلاظٌ شِدَاد و پیامبر(ص) نیز می فرمایند: كلكم راع وكلكم مسؤول عن رعيته.
پدر عزیز و گرانقدر: خداوند در آینده ای نزدیک از آنچه در اختیار و تحت مسولیت توست از شما سوال می کند، از فرزندانت! از اموالت! از همسرت! از آینده خانواده ، که چگونه پروردشان کردی؟ به کجا رهسپارشان کردی؟ در چه مسیری هدایتشان کردی و قدم برداشتی؟
ای پدر عزیز از بزرگترین و مهمترین کارهایی که دین از تو می خواهد: کاشتن درخت ایمان و باور و پرورش آن در خانه ات است،و اینکه خانواده ات را با یاد و ذکر خدا آگاه و بیدار سازی و با یاد خدا به خواب ببری، خانواده ات را از هر گونه امر ناپسندی که موجبات خشم پروردگارت و یا سرپیچی از فرمان خدا می شود دور سازی و خانه ات را از موسیقی و غنای ناهنجار و خالی از فایده مبرا کنی و همچنین فیلم و سریال های ویران کننده و نوار های سخنرانی مخرب و نابجا و ….
ای پدر عزیز بر تو است که در خانه ات مدیر وو مدبر و رهبری توانا باشی و خیر و برکت و احسان و خداشناسی را در بین خانهواده ات بکاری و پرورش دهی، چون مطمئن باش که فرزندان و اهل خانه ات به تو نگاه می کنند و رفتار تو را الگو و سرمشق خود می گیرند.
چنانچه شاعر می فرماید: وينشأ ناشئ الفتيان منا على ما كان عوده أبوه
بزگ منش و خوش خلق باش، با خدا صادق باش و رفتار و کردارت را با کتاب خدا و سنت پیامبر(ص) هماهنگ کن، چون قرار است تو سرپرستیتأثیر گذار و صاحب سبک همراه با اثرات جاودانه در خانواده ات باشی و آنها را از عقاب خدا برحذرشان داری.
تو الگوی در معرض دیده خانه ات هستی. خداوند بزرگ می فرماید: وَالَّذِينَ آمَنُوا وَاتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتُهُمْ بِإِيمَانٍ أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَمَا أَلَتْنَاهُمْ مِنْ عَمَلِهِمْ مِنْ شَيْءٍ كُلُّ امْرِئٍ بِمَا كَسَبَ رَهِينٌ.
از خدای مهربان می خواهم تو را از نیکوکاران و خداشناسان قراردهد همان کسانی که ملاقات خدا و کاخ های بهشتی را خواهانند.
ای پدر عزیز و دلسوز: بعضی از پدران به خاطر ثروت طلبی و جمع کردن مال و منال کم ارزش دنیا،خانواده و فرزندانشان را رها ساخته و توجه و اهمیت به آنان را دریغ و از آنها سلب می کنند. به سبب مشغولیت دنیوی و مادی، تربیت و پرورش فرزندان را به دست فراموشی سپرده، دیگر بنیان خانواده هایشان متزلزل شده و از هر گونه تعلیمات اسلامی و فرامین الهی و اوامر نبوی دور گشته اند.
امور دنیا و دنیا طلبی طوری آنها را به خود مشغول ساخته که اثری از اسلام در خانه هایشان دیده نمی شود؛ نه قرائت قرآنی نه ذکر و یاد خدا نه بندگی، نه اخلاق نیک و حسنه ،بلکه فتنه و آشوب و بدی، خشت های خانه شان را در هم تنیده است.
از هر نظر درگاه منکرات و دوری جستن از خدا را بر روی خود باز کرده اند و خانه ی خود را به ویرانه ای که در همه جای آن خار و خاساک ریخته می شود، مبدل ساخته اند.
خداوند می فرماید: : أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ.
ای پدر عزیز به امید هوشیار شدن و اهمیت دادن بیشتر به خانواده ات و از دست ندادن این امانت و مسولیت بزرگ تو را به خداوند بزرگ می سپارم.
ابو محمود- ده نگی ئیسلام
تر جمه ی صالح ترشی

نمایش بیشتر

صالح ترشی

@مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : آزاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا