خبرها،نظرها

سکولاریسم لرزان

سکولاریزم فرانسه

نویسنده: دکتر احمد ریسونی

 

چند روز پیش، جهانیان در حالی از خواب بیدار شدند که فرانسه روش جدیدی را برای مبارزه با اسلام و مسلمانان اختراع کرده بود. بر اساس این اختراع فرانسوی پوشیدن عباهای به اصطلاح اسلامی با ادعای نقض قوانین سکولار فرانسه ممنوع می‌شود!!

اکثر کشورهای جهان امروز از نظر قانون اساسی و به طور عملی سکولار هستند و در رأس آنها کشورهای غربی، اروپایی، آمریکایی و غیره قرار دارند. ما هرگز از هیچ دولت سکولار و از هیچ نهاد سکولار یا سیاستمدار و اندیشمند سکولاری نشنیده‌ایم که «عبا» را تهدید یا نماد مبارزه با سکولاریسم بداند یا بگوید سکولاریسم آمده است تا عبا را ممنوع کند. اما در فرانسه – و تنها در فرانسه – این اتفاق و بدتر از آن اتفاق می‌افتد. تنها فرانسه است که از سکولاریسم در حال مرگ خود می‌ترسد و غیرت خرج می‌دهد و برای محافظت از آن نسبت به هر چیزی که بوی اسلام می‌دهد، تعصب می‌ورزد!

فرانسوی‌ها با این منطق عجیب از این پس صدها مسجد، مدرسه، انجمن و فروشگاه مواد غذایی را می‌بندند و آنچه را که باقی مانده است تحت فشار قرار می‌دهند.

با این منطق بسیاری از مبلغان و فعالان مسلمان و ائمه جماعات مساجد دستگیر، محاکمه و از فرانسه اخراج خواهند شد.

با این منطق، فرانسه حجاب و نقاب و حتی برخی از مایوها را به دلیل این که ممکن است اسلام در لابلای آن پنهان باشد ممنوع می‌کند.

عبایی که اخیراً ممنوع شد، همیشه در فرانسه و مدارس آن وجود داشته است، پس چه چیزی باعث شد که ناگهان با سکولاریسم فرانسوی ناسازگار شود؟!

آنچه در شرایط کنونی فرانسه جدید است: عقب‌نشینی‌هایی است که فرانسه در شرایط داخلی و سیاست‌های خارجی خود تجربه می‌کند و رئیس‌جمهور ماکرون بیشترین سهم را از آن‌ها دارد. بنابراین، به نظر می‌رسد که فرانسه در حال جبران شکست خود است و با حمله به شهروندان و دختران مسلمان، می‌کوشد کاستی‌های خود را جبران کند. رئیس جمهور فرانسه دستور اجرای قاطعانه و سختگیرانه ممنوعیت عبا و ممانعت از پوشیدن آن برای دختران دانش آموز را صادر کرده است تا به همه کسانی که نگران هستند بگوید: خوب توجه کنید… ما همچنان قوی هستیم و تصمیمات محکم می‌گیریم… و اگر می‌بینید ما در داخل و در اروپا از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کنیم و در حفاظت از پایگاه‌ها، منافع و مشتریان خود در آفریقا و جاهای دیگر ناتوان هستیم، همچنان می‌توانیم فشارها و محدودیت‌های خود را علیه اسلام و دانشجویان مسلمان خود اعمال کنیم، بدون این که هیچ رهبر یا رئیس جمهور مسلمان بتواند سخنی بگوید!

اگر فرانسه را در ضعف، عقب‌نشینی و سردرگمی دیدید، در هر صورت ما در مقابل اسلام و مسلمین قوی و مصمم خواهیم ماند.

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا