اندیشهدعوت اسلامی

قول احسن در ظرف آزادی بیان

قول احسن در ظرف آزادی بیان

ژیلا مراد پور

امروز بعد نماز صبح آیه ( الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ ) زمر / ۱٨
را می خواندم دو نکته بسیار جالب توجهم را جلب نمود :

1⃣ اینکه خود قرآن ، تنوع اقوال را امری طبیعی میداند بهمین دلیل می فرماید: ( یستمعون القول )
یعنی شرایطی را مطرح میکند که در آن انواع اقوال هست و انسان باید قول احسنش را برگزیند و تبعیت کند.
تا تنوع قول نباشد امکان طرح تبعیت احسن نیست پس تنوع قول طبیعی است و لذا این بیانگر اصل آزادی بیان و به تبع آن آزادی انتخاب است.

2⃣ فرد باید احسن را انتخاب کند یعنی بهترین را …
بهترین در میان خوبها مطرح است نه بدها!!
یعنی ممکن است چند نفر یا چند گروه هر کدام قولشان از نظر خدا حسن و نیک باشد اما ما باید احسن آنها را انتخاب کنیم و این پیام دومش خیلی مهمتر است.

همین دو نکته کافیست تا به این نتیجه برسیم که بایستی به عنوان تابعین قرآن و سنت ، برای آرای یکدیگر به عنوان اخوه ی مسلمان ، احترام قائل باشیم چون ممکن است حسنها بسیار باشد و اگر من از دید خودم نظر و روش خاصی برایم احسن است به معنی این نیست که غیر این روش قبیح است و باید آن را تخریب و تخطئه کنم و گوینده اش را تحقیر و تمسخر کنم !!

خداوند چه قولی را احسن میداند؟ ⏬

( وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ )فصّلت (33)

خداوند در این آیه چه زیبا ملاک تشخیص قول احسن را در جهت تفسیر آیه ۱٨ سوره زمر به ما میدهد!!
می فرماید قول احسن سه نشانه در ( گوینده اش) وجود دارد وجالب اینکه نمی فرماید این نشانه ها در خود (قول)هست بلکه نشانه هایی در گوینده را ، معیار تشخیص قول احسن میداند گویی کسی که این سه نشانه را داشته باشد خودبخود اقوالش آنگونه که خدا می پسندد ، تنظیم می گردد.

و آن سه نشانه این است:

گوینده قول احسن ⏬

1⃣ محتوای قولش ، دعوت به سوی الله است نه غیرالله.
که این محتوا را خیلیها مدعی اش هستند و در این زمینه هم متاسفانه فقط نظر خود را برحق میدانند.

2⃣ گوینده قول احسن ، خودش اهل عمل صالح است یعنی به آنچه می گوید عمل می کند.

3⃣ با اینکه قولش صحیح و عملش هم صالح است، ولی باز هم متواضعانه خودش را صرفا یکی از مسلمین میداند.!!
(ٳننی من المسلمین) یعنی من قطعا یکی از مسلمینم! فقط یکی از تسلیم شدگان در برابر الله! نه چیز دیگر…

ببینید چه ویژگیهای جالبی را ذکر نموده خصوصا ویژگی سوم از همه جالبتر است!!
چون خیلی از ماها در ظاهرِ اقوالمان سعی میکنیم دعوت به سوی الله را رعایت کنیم و خیلیها هم اهل عمل صالحیم ، اما در ویژگی سوم ضعیفیم؛ چون با کسب دو ویژگی اول یا دچار خود حق پنداری وخود پاک انگاری و غره شدن در دینداری شده یا دچار کبر و غرور و خودبزرگ بینی میشویم و تحمل کسی با برداشت یا سلیقه و یا حتی رویه عملی متفاوت و لو کم را نداریم در حالیکه خدا با آوردن ادات تاکید می خواهد بگوید صاحب قول احسن در نهایتِ خوب و احسن شدنش ، باز هم خودش را بنده تسلیم شده خدا می داند آنهم یکی از این بندگان مسلمان نه بیشتر از این !!
واین روحیه تواضع در عین پربار بودن است که باعث میشود قول او احسن شود یعنی زیباترین قول و جذابترین و دلنشین ترین قول می شود چون قولش سرشار از امنیت و سلم برای شنونده است و از مسلمان حقیقی هم همین انتظار می رود. آری وقتی (اننی من المسلمین) شد، قولش با سلم و امنیت زیادی که دارد می شود احسن القول برای هر شنونده ای! و این چنین است که قولش به دل هم می نشیند….

سبحان الله ! واقعا بعد خواندن این دو آیه سوره زمر و فصلت، باید گفت : صدق الله العظیم
چرا که چنین کلام مختصر اما پر بار و نغز و آکنده از دستورالعمل کاربردی و دقیق در اصلاح فرد و جامعه را از زبان هیچ موجودی غیر از خدا نخواهیم شنید.

⁉️ چقدر سعی کرده ایم درخود ویژگیهای گوینده قول احسن را بپرورانیم !؟ اگر نتوانسته ایم ، پس انتظار تاثیر گذاری سخنانمان بر دل و فکر دیگران را نداشته باشیم بلکه بهتر است در خود این سه ویژگی را بازنگری کنیم.

❤️ خدایا! یاریمان ده چنان تسلیمت باشیم که اصلاح خود و دیگران را فقط بخاطر تو بخواهیم نه در جهت اثبات حقانیت آنچه که فقط خودمان برحقش میدانیم تا بتوانیم به دیگران حق آزادی بودن آنگونه که خود فهمیده اند بدهیم و مزین به قول احسن باشیم تا هم خودمان احسن شویم هم با تجلی قول احسن، دیگران با امنیت و آرامش در کنار ما بتوانند خود، قول احسن را بشناسند.

در نهایت خدایا ما را مسلمان نگه دار و مسلمان بمیران. آمین

? مرادپور . ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

┏━━━━━━ ? ━┓
? @Sozimihrab ?
┗━ ? ━━━━━━┛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا