گفتگو

مسلمانان در آلمان

@@ آمار و ارقام. مسلمانان أهل سنت کشور آلمان 2.5میلیون نفر است.

* همچنین 500هزار نفر ازطایفه علوی ها که بیشتر آنها اهل ترکیه هستند وجود دارد، 200هزار نفر از اهل تشیع که بیشتر شان اهل لبنان هستند وجود دارد.

* 2500نماز خانه که بیشتر آنها تنها اتاقی برای نماز خواندن است در این کشور وجود دارد؛ ودر حال حاضر 300مسجد در سراسر کشور آلمان وجود دارد.

*آمارها نشان می دهد که 45 درصد از مسلمانان که به این کشور پناهنده شده اند ، شناسنامه آلمانی دارند.

* در کشور آلمان 400 مؤسسة دینی وجود دارد،

*بیشتر از 300 مسجد در کشور آلمان وجود دارد.

* مسلمانان درآلمان با چالش ها م مشکلاتی روبرو هستند، از مهم ترین آن رابطه اسلام با خشنونت است

کانال تلویزیونی “بافاریا ” آلمان نماز عید فطر مسلمانان این کشور  را پخش نمود

خواننده گرامی ؛ شاید شما هم مانند من ویا مانند هر مسلمان دیگری ، اخبار مسلمانان در جهان را دنبال می کنی خصوصاًدر کشورهای غیر مسلمان؛کشورهایی که مسلمانان درآن اقلیتند…

شاید خوشحال شوی به این خبر که ویژه مسلمانان در کشور آلمان است ، دراولین رویداد تلویزیونی ؛ که در نوع خود اول است ، شبکه تلویزیونی و رادیویی در استان “بافاریا” جنوبی اقدام به پخش زنده نماز عید فطر از مسجد شهر “بنسبرگ ” نمود ، دراین اقدام ؛پخش زنده نماز عید از اول فجر روز جمعه به مدت 2 ساعت به طول انجامید، (این اقدام برابر بود با اول ماه شوال سال 1436 هجری )

همچنین این شبکه ، اقدام به پخش برنامه هایی نمود که محور اساسی آن رمضان بود و پخش این برنامه ها به مدت یک ماه به طول انجامید.

پخش زنده نماز عید فطر از اول صبح روز جمعه و باز پخش همان برنامه در نوبت عصر برای مسلمانان کشور آلمان ؛ با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و چند سرود دینی از سوی بچه های مسجد انجام گرفت ؛ وبه دنبال آن شیخ “بنیامین ادریس ” امام مسجد “بینسبرگ ” خطبه ای با زبان آلمانی به استثای آیات قرآن کریم که با زبان عربی ، ارایه گردید.
اهمیت این کار .

 پخش نماز عید فطر از یکی ازکانالهای رسمی کشور آلمان ، برای مسلمانان کشور آلمان از اهمیت خاصی برخوردار است ، چیزی که می بایست سال های گذشته نیز این اقدام صورت می گرفت به نسبت جمعیت مسلمان که نزدیک به 4میلیون نفر ند .

 بنامین ادریس امام جماعت مسجد بیسنبرگ گفت :پخش نماز عید فطر ازشبکه تلویزیونی بافاری ، برای مسلمانان کشور آلمان که دومین مجموعه دینی در کشور آلمان به حساب می آیند، ازاهمیت خاصی برخوردار است چیزی که مسلمانان این کشور انتظار آن را همواره داشته اند.

 به گفته این امام جماعت که خطبه اش از سوی کانال الجزیره نت پخش شد، این اقدام باعث نزدیکی بیشتر مسلمانان و دیگر اقوام آلمان و سپری کردن زندگی مسالمت آمیز باهم خواهد شد .

شاید این خبر نزد خواننده گرامی سؤالاتی در ذهن بوجود آورد که

اسلام چگونه به  کشور آلمان رسید؟!
کشور آلمان یکی از کشورهای اروپایی است ، که در همسایگی هلند وبلژیک وفرانسه ودانمارک قرار دارد؛ اولین پیوند آلمان به اسلام برمی گردد به جنگهای صلیبی ، آلمان دراین جنگ شرکت کرد وروابط دیپلماتیک اندلس آن زمان – اسپانیا – و آلمان بسیار خوب بود ، (مارتین لوتر) مشغول مدارسه قرآن شد هرچنددر ترجمه قرآن آن زمان تحریفاتی آنجام گرفته بود واین شخص از قرآن متأثر شد (گوته) هم مشغول تعالیم اسلام شد (یعقوب کریستیان ) شروع به تعلیم لغت عرب کرد وچندین کتاب دراین زمینه نوشت ودر دانشگاه( هیدلبرج ) درسال 999 هجری و1590 میلادی رشته ای رابه این مهم پیوند داد و کم کم شمار مستشرقین فزونی گرفت  ، اما این کارهای کشور آلمان آن زمان را به آشنای با اسلام نزدیک نکرد ، تا شروع جنگ جهانی اول که آلمان با ترک های عثمانی هم پیمان شد ، و این کار باعث چرخش فکر در کشور آلمان شد .

 و در نهایت جنگ جهانی ، بعضی از اسیران مسلمان آزاد شده در کشور آلمان ماندگار شدند ؛ ازسوی دیگر سفر بعضی از تاجران مسلمان به این کشور ؛ مسلمان شدن بعضی از آلمانها  فراهم آورد.
بعد از جنگ جهانی دوم ، موج عظیمی ازمسلمانان شرق اروپا به آلمان پناهنده شدند وفرار کردن سربازان مسلمان از لشکر وهمچنين پناهنده شدن کارگران ترک ومغرب یوگسلاوی ، اینها وشمار زیادی از دانشجویان مسلمان که در دانشگاها ی آلمان مشغول تحصیل بودند ، همه و همه باعث شد که الحمدالله الان شمار مسلمانان بیشتر از 3میلیون نفر تخمین زده می شود، بیشتر این مسلمانان در مناطق مختلف کشور آلمان پراکنده شده اند مانند :برلین وهانوفروفرانکفورت و… وحالا جمعیت مسلمانان بیش از 3% جمعیت آلمان است.
درنیم قرن اخیر شمار زیادی از مسلمانان در کشور آلمان سکنی گزیدند، به خصوص زمانی که کشور آلمان برای بازسازی کشورش بعد از ویرانی جنگ جهانی دوم ، از کارگران ترک استفاده نمود .

 دراین نیم قرن اخیر شمار زیادی از مسلمانان به این کشور پناهنده سیاسی شدند.
آمار و ارقام. مسلمانان أهل سنت کشور آلمان 2.5میلیون نفر است.

 همچنین 500هزار نفر ازطایفه علوی ها که بیشتر آنها اهل ترکیه هستند وجود دارد، 200هزار نفر از اهل تشیع که بیشتر شان اهل لبنان هستند وجود دارد.

 2500نماز خانه که بیشتر آنها تنها اتاقی برای نماز خواندن است در این کشور وجود دارد؛ ودر حال حاضر 300مسجد در سراسر کشور آلمان وجود دارد.

آمارها نشان می دهد که 45 درصد از مسلمانان که به این کشور پناهنده شده اند ، شناسنامه آلمانی دارند.

 2.6 میلیون پناهنده ها أهل ترکیه و 550 هزار پناهنده أهل بوسنی وآلبانی وبلغارستان هستند.

 330 هزار پناهنده از کشورهای لبنان و سوریه و مصر هستند.

 280 هزار پناهنده مسلمان أهل مراکش هستند وبقية مهاجران دیگر از کشورهای آسییایی مانند ایران وجنوب شرق آسيا و باقی کشورهای آفریقایی هستند.

البته تعداد کثیری از مهاجران کشور آلمان ، غیر مسلمانند ، به عنوان مثال شاید 40 درصد از مهاجرین ایرانی غیر مسلمان هستند. ازکشور عراق بیشتر مهاجران مسلمانند.

 در کل مهاجرت اقلیات دینی به این کشور زیاد است.


مؤسسات دینی ومساجد آلمان

 در کشور آلمان 400 مؤسسة دینی وجود دارد، ده ها مرکز اسلامی ، که کارشان ، ایجاد برادری دینی ، درست کردن مدارس دینی و ترجمه کتاب های مهم دینی به زبان آلمانی و برپا نمودن دوره های دینی وپاسداری از ارزش های اسلامی است.و همچنين بیشتر از 300 مسجد در کشور آلمان وجود دارد.

وضعيت دینی آلمان

بیشتر مسلمانان تعلیمات دینی را از مراکزی که چسبیده به مسجد هستند یاد گرفته و همچنین در روزهای تعطیل بیشتر  به مهم می پردازند و مراکزی در فصل تابستان برای آموزش مسائل دینی برای دانشجویان مسلمان برپا می گردد.
چالش ها وآرزوهای مسلمانان در آلمان.

 مسلمانان درآلمان با چالش ها م مشکلاتی روبرو هستند، از مهم ترین آن رابطه اسلام با خشنونت است ، این مشکل باعث شده کسانی از مردم آلمان نتوانند بین دین اسلام و خشونت طلبی که امروزه در جهان رواج دارد جدایی ایجاد کنند!

دراین میان متاسفانه اسلام و مسلمانان مورد هجوم و اتهام واقع می شوند، چیزی که باعث شده گروه های مخالف دین اسلام از جمله گروه “بیغیدا” تظاهراتی علیه اسلام برپا کنند که دراین تظاهرات که در ” دریسدن ” در شرق آلمان برگزار شد 1750 نفر شرکت داشتند.

البته با وجود بحران ها، در بعضی ازاستان های کشور آلمان مانند شمال “راین وساکسونیا وهیسین” همواره اقدام به برگزاری دروس دین اسلام در مدارس می شود ، همچنین شاهد ارتباط بین کلیسای پروتستان و مجلس اعلای مسلمانان پس از تیرگی که مدت زمانی روابط آنها را در بر گرفت؛ و برپایی نشست هایی درباره دین اسلام که قبلا اسلام مورد هجوم واقع می شد.

از مهم ترین این نشست ها، ایجاد جمعیت خیریه اسلامی همکار با مؤسسة خيرية “کاریتاس ” کاتولیک و”دیاکونیا ” پروتستان ، …به اضافه این فعالیت ، مسلمانان شاهد پخش فعالیت های دینی درماه مبارك رمضان از کانال تلویزیونی “بافاریا” بوده اند.

منبع :     مفکره الداعیه.

 ترجمة: عبدالله احمدی.

 

نمایش بیشتر

عبدالله احمدی

نویسنده و مترجم و فعال دینی ✅ ساکن : آذربایجان غربی - مهاباد - روستای حمزاباد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا