اصول

معاینه زن توسط پزشک مرد!

معاینه ی زنان به وسیله ی پزشکان مرد

مجلس مجمع جهانی فقه اسلامی منعقد در دارالسلام در سال ۱۴۱۴ ق برابر با ۱۹۹۳م. بعد از اطلاع مباحث مطرح این گونه اظهار نظر کرد:
اصل آن است که پزشکی زن و مسلمان، زنان مسلمان را مداوا و درمان کند و اگر ممکن نشد پزشکی غیر مسلمان، ولی زن این کار را بکند، و اگر باز امکان نداشته باشد می توان از پزشکان مرد استفاده کرد.
پزشکان مرد باید در حد نیاز زن را معاینه کنند و به قدر امکان از نگاه به نامحرم دوری ورزند، برای تحقق این مهم، بهتر آن است که در هنگام معالجه و تداوی، یکی از محارم زن حضور داشته باشد.
شایسته آن است که در کشورهای اسلامی، زنان مسلمان را تشویق کرد و امکانات و تسهیلاتی را برای آنان فراهم آورد تا در رشته های مختلف پزشکی خصوصاٌ زنان و زایمان و بیماری های زنان، ادامه ی تحصیل دهند تا بیماران زن گرفتار اضطرار نشوند.
نگاه به عورت زن
سوال: آیا پزشک مرد، می تواند جهت معاینه و درمان به عورت زن نگاه کند؟
پاسخ: از دارالافتای کشور کویت:
همچنان که در سوال پیشین ذکر شد تا حد امکان، باید پزشک زن به کار تداوی و معالجه زنان بپردازد، اگر ممکن نباشد پزشک مرد نیز می تواند در حد ضرورت کار معاینه و درمان را صورت دهد اما در هر صورت باید یکی از محارم زن هنگام معاینه و درمان حضور داشته باشند.
منبع: احکام و فتاوای پزشکی معاصر تألیف کمال روحانی
ارسال:  صالح ترشی

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا