اندیشهعقاید

موانع رزق و روزی

معنای رزق
به تمام نیازمندی هایی که برای ادامه حیات موجودات ضروری است رزق گفته می شود. از آنجا که خداوند خالق همه موجودات است و ادامه حیات هر موجودی، در واقع بسته به وجود خداوند است، روزی رسان موجودات نیز خداوند سبحان است . آری خداوند آنچه از نعمات در زمین و آسمان است برای بهره برداری انسان آفریده است و اسباب و عواملی را نیز جهت دستیابی به این نعمت ها قرار داده است و بالعکس اموری نیز وجود دارند که باعث زوال یا کم شدن نعمت یا رزق و روزی می شوند . در این مقاله به طور مختصر برخی از علل یا گناهانی که تاثیر مستقیم بر تغییر یا زوال نعمت را دارند بیان میکنیم.

بسیاری از مردم بر این باورند که برای جلب و کسب رزق باید دعا و ورد مخصوصی وجود دارد که به محض دست یازیدن به آن غرق در ثروت و نعمات و جلب رزق فراوان شوند،غافل از آنکه سوای سعی و تلاش فردی و قدرت بازو ،اموری وجود دارند که تاثیر بسزایی بر جلب یا دفع رزق و روزی دارند که بسیاری از مردم این موضوع را به خوبی درک نکرده اند. ( مترجم)
در ابتدا باید دانست که مهمترین اسباب و موانع جلب روزی کدامند؟ انجام چه کارهایی ما را به سوی فقر سوق میدهند ؟ چه عواملی باعث کاسته شدن یا تغییر رزق و روزی هستند؟
با بررسی و کاوش در آیات قرآن و احادیث پیامبر اکرم (ص ) میتوان مهمترین موانع جلب روزی را به انجام گناهانی که در ادامه مطلب به انها میپردازیم ، بیان نمود :

1) زنا . خداوند سبحان چنین میفرماید :
وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِيلًا . اسرا آیه32 . نزدیک زنا نشوید که کاری بس زشت و راهی بد است.
2 )کم فروشی و تقلب در پیمانه و ترازو .
3) حکم به غیر شریعت خدا
پیامبر اکرم (ص) در حدیثی زیبا چنین میفرماید : (يامعشر المهاجرين خصال خمسة إن اُبتليتم بهن أعوذ بالله أن تدركوهن: لم تظهر الفاحشة في قوم قط حتى يُعلنوا بها إلا فشى فيهم الطاعون والأوجاع التي لم تكن في أسلافهم، ولم ينقصوا الميكال والميزان إلا أخذوا بالسنين وشدة المؤنة وجور السلطان عليهم، ولم يمنعوا زكاة أموالهم إلا مُنعوا القطر من السماء ولولا البهائم لم يمطروا، ولم ينقضوا عهد الله وعهد رسوله إلا سلّط الله عليهم عدوهم فأخذوا بعض ما كان في أيديهم، وما لم يحكم أئمتهم بكتاب الله عزوجل إلا جعل الله بأسهم بينهم). ای گروه مهاجران پنج امور وجود دارند پناه بر خدا که گرفتار آنها نشوید ، هرگاه فحشا و زنا آشکارا در میان قومی شایع شد دچار طاعون و بیماری هایی که در گذشتگان نبود می شوند ، هرگاه در ترازو و پیمانه کم فروشی و تقلب صورت گرفت گرفتار فقر ، سختی زندگی و ظلم حاکمان می شوند . هر قومی که از دادن زکات سرباز زند باران بر آنها منع می شود و اگر به خاطر حیوانات نبود هیچ بارانی نمی بارید . هر زمان پیمان خدا و رسولش نقض شود و خیانت صورت گیرد خداوند دشمنان را بر آنان پیروز میگرداند و آنچه را دارند از دست میدهند و در آخر هرگاه امامان و پیشوایان به کتاب خداوند حکم نکنند ، دچار یاس و ناامیدی می شوند.

4) ادا نکردن زکات . پیامبر اکرم (ص) میفرماید : هر قومی که زکات را ندهد دچار گرسنگی و فقر میشود. و در حدیثی دیگر می فرماید : هرگاه عهد و پیمان شکسته شد و خیانت صورت گرفت ،قتل و کشتار شایع میشود ، هر زمان در میان مردم فحشا نمایان شد خداوند مرگ و بیماری را بر آنان مسلط میگرداند و هر وقت از دادن زکات خودداری کردند باران برآنها قطع میشود.
5) ربا و نزول خواری . رسول خدا (ص) میفرماید هرگاه رباخواری در قومی ظهور کرد خداوند آن قوم را گرفتار فقر می کند و هرگاه رشوه در میانشان انجام گرفت ،به ترس و اضطراب دچار میشوند.

البقره / يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ .
فَإِن لَّمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِن تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ . بقره 278 -279
ای اهل ایمان ،از خدا پروا کنید و آنچه را از ربا که بر مردم باقی مانده رها کنید . و اگر چنین نکردید و بر ربا خواری اصرار ورزید با خدا و رسولش اعلان جنگ میکنید و اگر توبه کنید اصل سرمایه ها برای شماست (و سودهای گرفته شده را به مردم پس دهید) در این صورت نه ستم میکنید و نه مورد ستم قرار میگیرید .
در حدیثی دیگر که ابن عباس آن را روایت میکند پیامبر اکرم (ص) می فرماید هرگاه زنا و ربا در میام مردم آشکار شد ، عذاب خدا را بر خود روا میکنند.

در آخر لازم است بدانیم که اسباب زیادی هستند که مانع جلب رزق و روزی میشوند لکن ما در اینجا به مهمترین این عوامل اشاره نمودیم . از خداوند منان خواستارم که همه ما را از انجام امور ذکر شده پناه دهد تا دچار فقر و هلاکت نشویم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
نویسنده :دکتر محند راتب النابلبسی
مترجم :محمد حکمتیار

از طريق
محمد حکمتیار
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

محمد حکمتیار

نویسنده و مترجم آذربایجان غربی- پیرانشهر فعال دینی و مدنی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا