اندیشه

نابرده رنج، گنج میسر نمی شود

 نابرده رنج، گنج میسر نمی شود – بخش اول

خلاصه ی فصل اول کتاب اثر مرکب؛ نوشته ی دارن هاردی

اثر مرکب در عمل

آیا شنیده اید که هر کس آهسته و پیوسته برود، همیشه برنده می شود.

برای برنده شدن لازم نیست همیشه بهترین باشی، تنها با پرورش دادن عادت های مثبت در خود و ثابت قدم ماندن در بکارگیری آنها می توان هر رقیبی را در هر زمینه ای شکست داد. برای این کار باید معتقد و ثابت قدم بود. ثابت قدمی تنها کلید موفقیت است.
برخی برنامه های منظم و عادی روزانه می تواند در رسیدن به هدف کمک کند، مثلا:

– سحرخیز بودن
– داشتن جدیت و پشتکار
– منظم بودن در انجام کارهای روزانه
– مداومت و پشتکار و جدیت در انجام برنامه ها
– بهانه نتراشیدن برای فرار از مسئولیت

یادمان باشد که «نابرده رنج، گنج میسر نمی شود».

اصلا اهمیتی ندارد که چقدر باهوش هستید، فقط باید سخت کار کنید تا کمبود تجربه و مهارت و هوش و استعدادهای ذاتی خود را جبران نمایید. روی هر چیزی که ضعف دارید، باید سخت کار کنید.
تشویق و تشکر از موفقیت ها، عاملی برای ایجاد انگیزه ی بیشتر جهت پیمودن راه می باشد.

داشتن نظم و انضباط از عوامل مهم دیگر رسیدن به موفقیت تلقی می شود که مربی خود باید الگویی نمونه در این زمینه باشد.

با «هم رنگ جماعت بودن» هیچ موفقیت بزرگی بدست نمی آید. پس آدمی باشید که بتواند بگوید: نه.

غیر معمول باش، یک آدم فوق العاده، به خودت باور داشته باش.

از چیزهایی که موجب توقف تو می شوند، بپرهیز… چیزهایی مانند کارهای خلافی و مشروبات الکلی و مواد مخدر و…

شاید گاهی خسته شوید، اما بدانید از اینکه از دیگران بهتر هستید، حسی خوشایند و آرامش بخش و لذت بخش به شما می دهد که موجب تقویت روحیه و افزایش انرژی در شما می شود.

چرا اثر مرکب سخت است؟

گاهی عادات و سنت های غلط جامعه فریبتان می دهد و با تبلیغات و بازاریابی های نادرست، هیپنوتیزم می شوید. شما را با مشکلاتی که ندارید، متقاعد می کنند و سپس برای پیشگیری و علاج آن، راه های فوری به شما می فروشند و به پایان های خوب و رؤیایی و افسانه ای که فقط در رمان ها وجود دارند معتقد می کنند. بدین گونه نگرش قدیمِ تلاش سخت و کار مداوم را از دست می دهید.

موانع اثر مرکب

اثر مرکب اصل کسب پاداش های بزرگ، از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است.

بیشترمردم از سادگی اثر مرکب دچار اشتباه می شوند. اثرمرکب گام به گام و به تدریج کسب می شود. گام هایی کوچک و به ظاهر کم اهمیت، اگر به صورت مداوم و درطول زمان انجام شود، یک تفاوت بنیادی ایجاد می کند.

انتخاب های کوچک و هوشمندانه + ثبات قدم = تغییراتی بنیادی

در اثر مرکب باید ثابت قدم و صبور باشی، چرا که اثر آن در آخرین روز محقق می شود؛ اما با نتیجه ای فوق العاده. برای رسیدن به موفقیت به زمان نیاز است، پس صبور باشید و نا امید نشوید.

تنها لازم است که مجموعه ای از گام های کوچک و منظم بردارید تا بتوانید زندگی خود را به صورت اساسی ارتقا دهید. اینها راحت تر از آن است که تمام انرژی و قدرت خود را جمع کرده تا کارهایی دلیرانه و قهرمانانه انجام دهید، آن هم به قیمت فرسوده کردن خود. اگر هم اشتباه کردید، مجبورید تمام انرژی خود را صرف برگشت و تلاش دیگری نمایید که آن هم اکثرا موفقیت آمیز نخواهد بود. این کاری است که بیشتر مردم جوامع ما انجام می دهند.

جامعه به گونه ای ما را شرطی کرده که به اثربخشی تلاش های بزرگ به شدت اعتقاد داریم، ولی در واقع قضیه برعکس است.

در اثر مرکب نیاز به تلاشی پیوسته و مداوم است. برای رسیدن به موفقیت های ماندگار تلاش های سخت و پایدار لازم است، هرچند درحال حاضر تا حدودی فراموش شده اند. در این روش باید ثابت قدم بود و با رسیدن به هر موفقیتی نباید تلاش را متوقف کرد، چرا که موفقیت اولی نیز به مرور کم رنگ شده و ازبین می رود. پس باید داوم داشت.

مراقب باشیم که با تجربه ی موفقیت و خوشبختی و ثروت و سلامتی، از خود راضی و مغرور نشویم و از انجام آن کارهایی که ما را به آن موقعیت ها رسانده است، دست برنداریم.

اگر می خواهیم به موفقیت های بلندمدت برسیم، باید کار کنیم. وقت آن است که نه تنها برای کشورمان، بلکه حداقل برای پیشرفت خود، شخصیت خود را تغییر دهیم. ایده های به دردنخور و تبلیغات تلویزیونی و قرعه های بخت آزمایی را که همچون غول چراغ جادویی هستند را باور نکنیم.

سعی نکنید روی مبل نشسته و چشم انتظار پول و ثروت و موقعیت کاری مناسب باشید، اینها تبلیغات گمراه کننده ای بیش نیستند که سعی دارند شما را فریب دهند. موفقیت واقعی و بادوام، تلاش می خواهد و صد البته تلاش زیاد. این تفکر غلط را از خود دور کنید که موفقیت باید با سرعتی زیاد، بدست آید.

به خودتان قول دهید که یکبار و برای همیشه به همه ی خیالبافی های برنده شدن در قرعه کشی ها و مشابه آن را کنار بگذارید و با حقیقت روبرو شوید و تلاش کنید.

باید کاملا بدانید که تنها راه رسیدن به موفقیت، سلسله کارهای معمولی، غیر مهیج و غیر جذاب و گاهی نظم و ترتیب های سخت روزانه است که در طول زمان مرکب شده اند. در ضمن بدانید که نتایج مد نظر زندگی دلخواه و رؤیایی شما وقتی اتفاق می افتد که اثر مرکب را به خدمت بگیرید.

خلاصه ی گام های عملی این بخش:

١- برخی از عذرو بهانه هایی را که برخی اوقات بدان پناه می برید را بنویسید. سعی کنید آنها را با سخت کوشی و بهبود شخصی جبران کنید تا بتوانید هر کسی و از جمله خود سابقتان را شکست دهید.

۲- چند قدم کوچک و به ظاهر بی اهمیت را که شما را به سمت پایین سوق داده و در جهت منفی قرار می دهد، یادداشت و متوقف کنید.

۳- فهرستی از مهارت ها و دستاوردهایی را که در گذشته در آنها موفق بوده اید، بنویسید و بدانید در چه زمانی قدر آنها را ندانسته و در فکر ارتقایشان نبوده اید، اکنون آن ها را دنبال نمایید.

تهیه و تنظیم: کلثوم حسن زاده
منبع: خلاصه ی فصل اول کتاب (اثر مرکب؛ نوشته ی دارن هاردی)

نمایش بیشتر

کلثوم حسن زادە

@@نویسنده و مترجم و شاعر ایران - آذربایجان غربی - سردشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا