خانواده

نقش شوهر و مادر شوهر در دعوای عروس و مادر شوهر(3-3)

چگونگی حل دعوای عروس و مادر شوهر(3-3)

توصیه هایی به شوهران و مادر شوهران
ج) : چند نصیحت برای شوهران :
مادر عروس یا مادر شوهر نعمتی است در دوران پس از ازدواج اگر قدرش را بدانی، اگر بتوانی چگونه با او رفتاری معقولانه داشته باشی  دعوای موچود به حلوا تبدیل شده و مشکل به راحتی حل می شود .

البته اساساً اگر تو پسر عاقل باشی مشکلی پیش نمی آید و با حکمت و سیاست می توانی از بروز آن جلوگیری کنی باید بدانی اگر از مادرت دفاع کنی، زنت را از دست خواهی داد و اگر از زنت دفاع کنی، مادرت را از دست خواهی داد، در این میان با کمی نرم خویی و سخنان سنجیده می توانی ریشه مشکل را بخشکانی و جلوی عواقب وخیم آن را بگیری، اگر به خاطر رضای بی جهت مادرت با همسرت دعوا کنی و وی را اذیت کنی و یا فحش و ناسزا بگویی، بدان که مشکل را عمیق تر کرده ای و اگر به خاطر رضای همسرت به مادرت توهین کنی، در دنیا و قیامت رسوا می شوی و این کار نشان از بی سلیقگی تو است.
پس به نصایح دلسوزانه ما گوش فرا ده.
1-
مرد باید این نکته ساده را بداند که بهترین کسی که می تواند رفیق و یارش باشد مادرش است. پس با وی دوست و همراه باش.
2-
بعد از ازدواج باید با مادرت بهتر از قبل، صمیمی و گرم باشی و عاقلانه تر و بهتر باید با مادرت رفتار کنی.
3-
در هر مراسم و عیدی سعی کن  برای مادرت کادو بخری ؛ چرا که با هدیه دوستی ها بیشتر می شود.
4-
ما می دانیم که دروغ گناه بزرگی است ولی برای اینکه شیرازه ی خانواده از هم نپاشد جایز است که مرد گاهی با خانواده اش دروغ مصلحتی بگوید

 پیامبر(ص) می فرماید : کسی که بین خانواده آشتی و صلح برقرار می کند دروغگو نیست و سخن نیکو می گوید و یا سخن و حرف خوب رد و بدل می کند.

 ابن شهاب می گوید : نشنیدم پیامبر مگردر  سه مورد اجازه به دروغ گفتن داده باشد.1-در هنگام جنگ 2-آشتی بین مردم 3-وقتی که مرد با زنش به نیت خوب و عشق با وی صحبت می کند یا زن بر عکس برای ابراز محبت و دوستی به شوهرش و درست نشدن جنگ و دعوا بین آنها مثلاً برای نمونه پیش همسرش بگوید که مادرش وی را دوست دارد و همیشه مدح وی را پیش وی می کند و با این کار همسرش دلخوش می شود.
5-
مرد نباید به همسرش اجازه دهد، که در کار و بار خواهر شوهر و برادر شوهرهایش سرک بکشد تا  بین آنها عقده و مشکل پیش نیاید.
6-
مرد باید مشکلات و گرفتاری هایی که بین خود و همسرش روی می دهد را به عنوان راز نگه دارد بخصوص پیش مادر زن و یا مادر خودش رازها را فاش نکند تا اینکه زنش را ناراحت و غمگین ننماید.

 قرآن می فرماید : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْليکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَيْها مَلائِکَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا يَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ ما يُؤْمَرُونَای کسانی که ایمان آورده اید ، خود و کسان خود را از آتشی که هیزم آن مردم و سنگ هاست نگه دارید بر آن ( آتش ) فرشتگانی ( در گفتار و اخلاق و تعذیب ) خشن و ( در هیکل و اراده ) قوی ، موکّلند که خدا را در آنچه به آنها امر می کند نافرمانی نمی کنند و آنچه را دستور داده می شوند انجام می دهند.سوره تحریم آیه6
7-
همچنان که در قرآن آمده مرد مسئولیت خانه و همسرش و بچه هایش را بر عهده دارد، برای همین هم باید به شیوه ای شرعی و دینی با آنها رفتار کند .
8-
نباید به خاطر همسرش دل مادرش را بشکند، با شکستن دل مادرش خداوند وی را مجازات می کند و موفقیتهای دنیایی را از وی سلب می کند .
9-
زنش را نصیحت کند، که این خانه و زندگی شما هست و مادر شوهرت عین مادر خودت است و خواهر شوهرهایش هم مثل خواهر خودت هستند.
10-
اگر مرد متوجه شود که زنش با مادر و خواهرهایش مشکلات جدی دارد برایش خانه ای جداگانه تهیه کند، این برای همه بهتر است که همیشه جنگ و دعوا داشته باشند.
11-
هرگز جلوی رفت و آمد زنت را با خانواده اش نگیر بلکه همراه وی پیش آنها بروید و با هم صله ی رحم را به جای بیاورید.
12-
همچنان که برای زنت مهم است که به فامیل شوهرش احترام بگذارد برای مرد هم واجب است که به فامیلان زنش احترام بگذارد و خصوصاً مادر زن و پدر زنش.
13-
پیش مادرت زیاد با زنت گرم نگیر، چون خوار می شوی. همچنان که جلوی مادرت نباید به زنت بی احترامی کنی تا اعتماد به نفس را از دست ندهد.
14-
هرگز به فامیلهای خانمت بی احترامی نکن و با آنها بد دهان مباش.
همیشه با زبانی آرام و مهربانی به وی دستورات دینی اش را یادآوری کن و همچنین برنامه های خانه را به وی یادآوری کن تا اینکه ملکه ی ذهنش شود

د : نصایحی برای مادر شوهر :
1-
مادر عزیزم نگاه و توجه به عروست، مثل نگاه و برخورد با دخترهایت باشد، چون او دیگر عضوی از خانواده شماست، و امانتی است در دستان شما، پس باید با وی مهربان و همدل باشید.
2-
هیچ وقت به عروست سوءزن نداشته باش، همیشه خوبی های وی را به یاد بیاور و بدی ها و کاستی هایش را فراموش کن و احترام گذاشتن به عروست، احترام گذاشتن به پسرت است به همان شیوه احترام گذاشتن به زن داداش، احترام گذاشتن به داداش است.
3-
در روابط خصوصی عروس و پسرت سرک نکش و جاسوسی نکن بگذار آنها برای زندگی و آینده خود نقشه بکشند و هر جوری که دلشان می خواهد زندگی کنند.
4-
به خانواده عروست هر از گاهی سر بزن و با احترام با آنها برخورد کن و از آنها به خوبی در هر جا یاد کن.
5-
وظایف سنگین را بر دوش عروست مگذار، برایش احساس مادری داشته باش. تا به وی فشار نیاید و زیر آن فشارها کمرش خم نشود.
6-
هرگز او را شرمسار نکن، گر چه مورد نظر شما نبوده، ولی حالا که آمده و کارهایش را به خوبی راه می اندازد و در هر کاری دقیق و درست عمل می کند و بدون چون و چرا شما و شوهرش را اطاعت می کند پس شما هم دست مهربانی بر سر و روی وی بکش و قبولش نما و به او احترام بگذار.
7-
اگر در قیافه و شکلش مشکلی داشت و یا بچه دار نمی شود، اینقدر آن را به رخ وی نکش و نگو که بچه دار نمی شوی، چون او هیچ تقصیری ندارد و این خواسته ی خداست، و خدا خودش بهتر می داند که چکار باید بکند.
هیمن عبدالعزیز
ترجمه : سه وزه حیدری

منبع : سایت ده نگی ئیسلام

نمایش بیشتر

سه وزه حیدری

@ مترجم وشاعر @ آذزبایجان غربی - مهاباد ☑ کارشناسی روانشناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا