اصول

پرداخت زکات به جوانی که قصد ازدواج دارد

آیا درست است به جوانی که قصد تشکیل خانواده دارد زکات داد ؟

جواب ؛دین شکوهمند اسلام همچون اهمیت دادن به غذا وپوشاک ومسکن که نیاز اولیه انسان است به نیازهای روحی وروانی انسان نیز توجه خاصی مبذول داشته است و از آنجا که ازدواج جزو نیازهای روحی و اساسی انسان می باشد پس نسبت به تامین آن نظرات مساعدی دارد.

دین مبین اسلام ضمن دفاع از زندگی معنوی وعارفانه انسان ها به نیازهای فطری و سرشتی آدم ها نیز از جمله ازدواج وزندگی مشترک توجه ویژه ای نموده است.

در این راستا پیامبر محبوبمان(صلی الله علیه وسلم)می فرماید: من استطاع منکم البائه فلییتزوج)یعنی هر کس از شما توانایی داشت و نگران این بود که مرتکب گناه شود پس ازدواج کند .رواه البخاری..

به همین دلیل علمای اسلام می فرمایند : ان من تمام کفایه ما یاخذه لیتزوج به اذا لم تکن له زوجه واحتاج للنکاح)(حاشیه الروض المربع 1/400)یعنی بدون شک یکی از چیزهای که فقیر محسوب می شود و زکات به او تعلق می گیرد جوانی است که ازدواج نکرده واحتیاج به همسر داشته باشد ، در این مورد دادن زکات به او بلا مانع است.

خلیفه پنجم مسلمانان عمر بن عبدالعزیز(ر ض)می فرماید : من ینادی فی الناس کل یوم،این المساکین؟ این الغارمون ؟این الناکحون؟)(البدایه والنهایه لابن الکثیر)9/200)

یعنی عمرابن عبدالعزیز (رض) در میان مردم همواره ندا سرمی داد که کجایند فقیران و مستمندان ؟ کجایند قرض دارها و بدهکاران ؟ و کجایند آنهایی که می خواهند ازدواج کنند ولی توانایی آن را ندارند تا از بیت المال وزکات به آنها بدهم ونیازشان را بر آورده کنم ؟؟

به همین دلائل اگر جوانی نیاز به ازدواج دارد ولی توانایی مالی ندارد برای این کار خیر جایز است زکات به عنوان مساعدت مالی به او پرداخت شود تا ازدواج کند البته مشروط بر اینکه از حد وحدود خداوند و عرف صحیح سرپیچی نماید (فقه الزکاه 385/)

اتحادیه علمای دینی اسلامی کوردستان (لجنه فتوای کوردستان )

منبع : Http://www.zanatan.org.

ترجمه : محمد کرمی 

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا