دعوت اسلامیزنشبهات

پیام رئیس دانشگاه ازهر در مورد ممانعت طالبان از تحصیل دختران

ترجمه: یوسف ساجدی

الازهر از تصمیم مقامات افغانستان برای جلوگیری از تحصیل دختران افغان در دانشگاه عمیقا متاسف است، زیرا این تصمیمی است که با شریعت اسلام در تضاد است و با فراخواندن آشکار و صریح آن از مردان و زنان برای طلب علم از گهواره تا گور، زاویه دارد، فراخوانی که باعث شد زنان مسلمان نابغه ای در زمینه های علمی، سیاسی و فرهنگی پدیدار شوند، فراخوانی که همچنان مایه مباهات و تحسین هر مسلمان وفادار به خدا و رسول و شریعت اوست.

چگونه از صادرکنندگان این تصمیم پنهان مانده که بیش از دو هزار حدیث شریف را در معتبرترین کتب اهل سنت، همسر پیامبر، مادر پاک و مطهّر مؤمنان، عایشه نقل کرده است؟!

آیا این ها از آنچه در تاریخ مسلمانان ثبت شده مبنی بر وجود زنان پیشگام و رهبر در عرصه های علم و آموزش و سیاست غافلند؟ و آیا خبر ندارند که در گذشته و حال زنان مبارزی در جامعه اسلامی وجود داشته و دارند؟
در اینجا بسنده می کنم به جلب نظر صادر کنندگان این تصمیم به برترین کتاب در شرح صحیح بخاری، همانا امام حافظ ابن حجر در کتابش «تهذیب التهذیب» تا بدانند – اگر نمی دانند- که او به ذکر ۱۳۰ زن از اصحاب و تابعان و تابعان تابعان، در قالب راوی حدیث و فقیه و مورخ و ادیب پرداخته است، از جمله آنان می توان به فاطمه زهرا، عائشة، حفصة، عمرة، أم الدرداء، الشفاء بنت عبد الله، حفصة بنت سيرين، فاطمة بنت المنذر،كريمة المروزية (راوي إمام بُخاري، و بيبي هرثمية) اشاره کرد.

همچنین در کتاب «معجم أعلام النِّساء» زينب عاملي (متوفای 1332هـ) رزومه و بیوگرافی بیش از ۴۵۰ تن از زنان نامدار مسلمان متخصص در علوم شريعت، زبان و ادبیات عرب آمده است. و همین شرایط را در كتاب أعلام النساء عمر رضا كحالة مشاهده می کنیم.

شایسته نیست و نبایستی این گونه تصمیم که روان مسلمان و غیر مسلمان را جریحه دار می کند صادر شود، چه رسد به اینکه آن را عملی ساخته و بدان ببالد!
اینجانب به اتفاق تمام علمای دانشگاه ازهر که در گوشه گوشه جهان پراکنده اند، به این تصمیم اعتراض مر۶ده و اعلام می داریم که چنین تصمیمی هیچ ارتباطی به اسلام ندارد و اساساً با گفتمان قرآن کریم منافات دارد، قرآنی که بیش از ۱۰۰ بار واژه علم و عقل با همه مشتقاتش در آن تکرار شده است.

اینجانب علاوه بر اعلام مواضع پیش‌گفته سخنم را با یادآوری دو نکته به پایان می برم:

نکته اول:

مردان و زنان مسلمان را برحذر می دارم از اینکه بپندارند که ادعای منع آموزش زنان و دختران، مورد تایید اسلام است، چرا که اسلام با این امر به شدت مخالف است و محروم نمودن زنان از تعلیم را سلب امتیازی از امتیازهای شرعی می داند که اسلام آن را برای زنان و مردان به طور یکسان تضمین کرده است و هرگونه سخن گفتن خارج از این چارچوب به منزله افترا و دروغ بستن بر این دین ارزشمند به شمار می آید، زیرا اسلام تحصیل دانش را بر کلیه مردان و زنان مسلمان واجب کرده است و اسلام آن دینی است که اعلام کرده که {قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُون} [الزمر: 9].
و آن دینی است که مقام و منزلت جوهر دانشمندان و خون شهدا در روز آخرت را یکی دانسته است
.

نکته دوم:
از زمانداران افغانستان می خواهم به عقل خود مراجعه کنند، چرا که باید از حق پیروی کرد و اطمینان داشته باشیم که در روز رستاخیز هیچ یک از دارایی و مقام و سیاست به فریاد ما نمی رسد.


The Grand Imam’s statement on the suspension of women’s access to university education in Afghanistan

Al-Azhar deeply regrets the decision issued by the authorities in Afghanistan, preventing Afghan women access to university education, as it contradicts Islamic Shari’ah and conflicts with its explicit call for men and women to pursue knowledge from the cradle to the grave. That call to pursue knowledge, Al-Azhar affirms, has produced mighty minds among geniuses among women along the scientific and political history of Islam. It is still a source of pride and admiration for every devout Muslim, who sincerely obeys Allah, His Messenger, and His Law.
How could those who issued this decision overlook more than two thousand noble hadiths reported in the most authentic Sunni reference books from the Prophet’s wife and the Mother of the Believers, lady ‘A’isha (peace be with her)! How could they overlook the abounding historical examples of female pioneers in education, sciences and politics who contributed to the advancement of Muslim societies past and present.

Here, it is sufficient to draw the attention of the issuers of this decision to the words of Imam Ibn Hajar, the luminary commentator on Al-Bukhari’s Sahih, in his Tahdheeb At-Tahdheeb.

In case they know it not, Imam Ibn Hajar named around a hundred and thirty female hadith narrators, jurists, historians and writers among the Prophet’s Companions and their successors (Tabi`un). Among them are ladies Fa.

سۆزی‌میحڕاب

═══‌༻🍁༺═══
🕋 @Sozimihrab🌹
═══‌༻‌🍁༺═══

نمایش بیشتر

یوسف ساجدی

????????????????نویسنده و مترجم و مدرس???????????????? ????فعال مدنی و کارشناس ارشد سیره نبوی ????

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا