مناسبت ها

چه خوب است در شب یلدا…

نویسنده: کریم تاران

نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که تاریک ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می شود و آیین ها و رسومات مختلفی در این شب به یاد ماندنی در کنار هم سپری می کنند ، شب زیبایی که در شهرهای مختلف ایران آداب و رسومی دارد.

متاسفانه این شب نیز مانند سایر مناسبت های موجود ملی و دینی گاها با افراط و تفریط هایی مواجه بوده است ؛ امری که بسیاری از بزرگان را  وادار کرده که برای برگزاری و احیای  بدون افراط و اسراف این گونه مناسبت ها سفارش هایی ارائه دهند..

آنچه در پایین مشاهده می کنید توصیه هایی است برای برگزاری شب چله یا همان یلدا بدون اسراف و مطابق با آیین های دینی و باستانی ایرانیان که امیدوارم مود توجه شما عزیزان قرار گیرد..

✅ چە خوب است در شب یلدا،
صاحب و مدیران “کافه و قهوه‌خانه‌ها” به حرمت باهم و بودن با خانواده‌هایشان؛ سماورها را خاموش، قلیان‌ها را دور و درابه‌ها را پایین بکشند و فرصت دورهمیِ صمیمی و خوب را برای خود و مشتریانشان فراهم آورند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی آنهایی که برای سپری کردن شب‌های دراز و بلند پاییز به کافه و قهوه‌خانه‌ها پناه می‌برند، کانون گرم خانواده را با گرمای وجودِ خویش، گرما و حرارت بیشتری بخشند.

✅ چ خوب است در شب یلدا،
خیابان‌های شهر را تابلوی “عبور ممنوع” زد، تا همه‌ی “تاکسیرانانِ” زحمت‌کش و خستگی‌ناپذیر، آن‌شب را در جمع باصفای خانواده سپری کنند و آن‌را در راستای تجدید قوای روحی و معنویِ خود در جهت خدمت بیشتر به همشهریانشان به‌کار بگیرند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی “بزرگراه‌ و اتوبان‌”ها مسدود شود، تا آن “کامیون‌سوارانِ” شب‌خیز، تا آن “ترانزیت‌ سوارانِ” بی‌مرز و کوله بر پشت؛ شبی را در کنار خانواده و در جمع با صفای آنان و به‌دور از دغدغه و هیاهوی باربری و صاحبانِ‌بار، سپری کنند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی “ترمینال و پایانه‌”های شهر بَسته شود، همه‌ی مسافرت‌ها کنسل شودد، همه‌ی “فرودگاه‌”ها تعطیل و پروازها تعلیق گردد؛ تا آن “اتوبوس‌رانانِ” بی خواب، تا آن “آسمان‌خراشانِ” جان برکف و آن “خدمه‌”های خدوم؛ شبی را به‌دور از جاده و ماشین و هوا و هواپیما، و شبی را در کانونِ گرم خانواده به‌سر برند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
هیچ “ترافیکـ”ی پیش نیاید و هیچ “تصادفـ”ی رخ ندهد،
تا آن “پاسبانان” چهار راه و آن آژیرسواران آبی‌رنگ، شبی را بدون روشن کردن فلاشرهای آبی، در زیر آسمان آبی و در شبی مهتابی، در کنار خانواده‌هایشان نیلوفرانه[البته از جنس آبی] شب را به‌پایان برسانند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
زنگ “مرکز اتفاقاتِ” هیچ نهادی به صدا در نیاید، آژیر خطر هیچ مرکزی گوش‌ها را نخراشد و فلاشر قرمزی چشم‌ها را نهراسد؛
تا آن “کشیکـ”انِ از جنس از “خودگذشتگی” و آن شب بیدارانِ از جنس “نور و روشنایی”و آن “اورژانسـ”یانِ از جنس “مهربانی” و آن “پرستارانِ” از جنس “خودباوری و ایمان”؛ شب را در کنار مهربانان بگذرانند و سر را بر بالینِ‌آسوده‌ای بگذارند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
هیچ “آشغال و پسمانده‌”ای زمین ریخته نشود و هیچ جوی آبی مسدود نشود،
چه خوب است دم هر خانه در کوچه‌ای و دم هر مغازه‌ در خیابانی؛ از طرف ساکنان و صاحبان آن جارو و تمیز شود.
چه خوب است در این شب، پشت هیچ “پاکبانِ” مهربانی بخاطر بی نظمی و نامهربانیِ ما دولا نشود و پاکبانانمان ؛ شهر را تمیزتر از همیشه به نظاره بنشینند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
ثروتمندان و فٶدالان کلان‌شهر مهربانی، مهربانانه‌تر از همیشه، مسکینان و تهی‌دستانِ شهر را با دستانِ فرشته‌ گونه‌ی خود بنوازند و درد و آلامشان را تسکینی دهند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
هم‌نشینی‌ و باهم‌بودن‌هایمان تمرینی بر ساده‌زیستن و دوری از زندگی ٲشرافی‌گری باشد، که در این عصر و زمانه بشدّت نیازمند این نوع تفکر و سبک زندگی هستیم .

✅ چه خوب است در شب یلدا،
در٘ هر خانه‌ای یکی باشد که “گوشیـ”ها را جمع کند و آن‌ها را در دسترس قرار ندهد،
چه خوب است که در شب یلدا،
مدیران و گردانندگان گروه و کانال‌های فضای مجازی، هیچ عکس و فیلمی از نشست‌های دورهمی را انتشار و بازپخش نکنند و مشوقی برای استفادە از فضای مجازی نباشند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
همه‌ی “کدورت‌”ها و ناراحتی‌ها کنار برود و صفا و “صمیمیت و مهربانی” بر فضای هر خانه‌ای حکم‌فرما شود.
چه خوب است دل هر رنجوری را التیام و زخم هر دلی را ملحمی زده شود؛ تا همه‌ی اعضای خانواده در کمال آرامش در کنار هم قرار و آرام بگیرند.

✅ چه خوب است در شب یلدا،
جمع خانواده‌ها از همیشه جمع‌تر، صفایشان مصفّاتر از همیشه و مهربانیشان فزون‌تر از همیشه شود.

کریم تاران

از طريق
کریم تاران
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

کریم تاران

استان آذربایجان غربی - میاندواب نویسنده و مترجم فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا