شخصیت ها

صاحب بن عباد

مشهورترین وزیر و ادیب و شاعر حکومت بوییان ( صاحب بن عباد ) در سال ۹۴۵ میلادی به دنیا آمد ، ایشان دست بالایی در حکمت و طبابت و منطق داشت و بدین خاطر وی را صاحب می گفته اند که گویا از بچگی ملازم مؤید الدوله بوییان بوده است !

او می گوید : در طول زندگیم تنها سه شخص من را به احساس شرمندگی وا داشته اند :

۱ ــ ابوالحسن بویی ، آنگاه که وی را به همراه تعدادی از دوستانم بر سر سفره خود دعوت نموده بودم و وقتیکه متوجه شدم زیادی زردآلو می خورد به او گفتم : زیاده روی در خوردن زردآلو برای معده خوب نیست ، در جواب به من گفت : کسی را که سر سفره خود با مردم از طبابت صحبت می کند دوست ندارم !

۲ ــ در یکی از روزها که از منزل سلطان خارج شده و بخاطر پیش آمدی حال خوشی نداشتم ، شخصی از من پرسید : سرورم از کجا آمده ای ؟ جواب دادم : از لعنت خدا ، وی گفت : خداوند تو را از غربت باز گرداند !

۳ ــ پسر بچه ای زرنگ را مشاهده کردم که ظرفی پوشیده در دست داشت ، از وی سؤال کردم : داخل آن ظرف چی هست ؟ پاسخ داد : اگر محتویات ظرف را به تو بگویم پس چرا آنرا پوشانده ایم ؟

از این سرگذشت کوتاه ، با وجود اختصار آن ، می توان برای کل زندگی پند گرفت !

از حادثه اول آداب مهمانیها را یاد می گیریم ، چه ، انسان را نشاید هر چند نیت خیر هم داشته باشد ، که بر سفره خویش برای مهمانان خود پزشکی کند ، بلکه ادب مهمانی مقتضیست که در حد امکان چشمهایمان را از آنچه و یا آنقدر که مهمان برای خوردن خود انتخاب می کند فرو بندیم ، زیرا در غیر اینصورت مهمان بر سر سفره ما راحت نخواهد بود !

از مورد دوم نیز پی می بریم ، مردم کیسه بوکس ما نیستند که هر گاه خواستیم عصبانیت و دق دل خود را روی آنان خالی کنیم ، در این داستان آن مرد خیلی مؤدبانه هم رفتار نموده که با آرامش هر چه تمامتر (صاحب بن عباد ) را درسی داده که هرگز فراموشش نکند ، همانطور که خود صاحب بدان اقرار می نماید که می گوید : با جواب آن مرد احساس شرمندگی نمودم !

و اما واقعه سوم ما را به یاد یکی از دروس نبی اکرم ( ص ) می اندازد که می فرمایند : ” من حسن اسلام المرء ترکه ما لا یعنیه ” نشان از نیک مسلمان بودن شخص مسلمان است که در آنچه به وی مربوط نمی شود دخالت ننماید !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا