اندیشهدعوت اسلامیمناسبت ها

چگونه با فرزندان مسلمانم در باره “کریسمس” سخن بگویم؟

کریسمس

گفت: من در غرب زندگی می کنم و فرزندانم در مدارسی درس می خوانند که این روزها به مناسبت تحویل سال نو میلادی عید کریسمس را جشن می گیرند و گرداننندگان مراسم به فرزندانم می گویند که عیسی علیه السلام مُنجی بشریت است ! در این گونه شرایط ناخواسته چگونه با فرزندانم رفتار کنم؟

گفتم: غنیمت شمردن فرصت ها و مناسبت ها برای راهنمایی فرزندان ، به مراتب موثرتر است از اینکه درباره چیزی برایشان سخن بگوییم که آن را مشاهده ننموده و یا در باره آن چیزی نشنیده باشند.

ولی ابتدا باید دانست که ریشه این عید از لحاظ تاریخی چیست؟

واژه کریسمس مرکب است از دو کلمه «کریس» که به معنای مُنجی است که منظور حضرت عیسی علیه السلام است و کلمه دوم «مس» واژه ای فرعونی و به معنای تولد است .

کریسمس عبارت است از جشنی که – پیروان حضرت عیسی – در آن به کودکان هدایایی تقدیم نموده و شخصی در قالب “بابانوئل” به نمایش گذاشته می شود ؛ نوئل در زبان فرانسه به معنای کریسمس است .

 و اما آن درختی که هدایا را بر آن آویزان می کنند ؛ قصه دیگری دارد ؛ این بخش از عبادت بت پرستانه اروپایی ها و بویژه آلمانی ها گرفته شده است ؛ زیرا آنجا جنگل های سنوبروجود دارد.

عید کریسمس پس از عید قیامت، دومین عید مهم مسیحیان است ؛ مسیحی ها در این جشن به صورت خانوادگی گردهم آمده و در کنار هم شام صرف نموده و به فرزندان هدیه تقدیم می کنند.

گفت: آنچه گفتی صحیح ؛ ولی فرزندان دانش آموز من نیز در باره کریسمس این اطلاعات – عمومی- را دارند !

گفتم :این گونه شرایط و مناسبت ها را باید به سود تربیت فرزندانمان بکارگیریم؛ همان کاری که پیامبر صلی الله علیه و سلم وقتی به مدینه رفت و دید که یهودیان ، روزعاشورا را جشن می گیرند ، انجام داد.. وقتی آن حضرت از دلیل سرور و شادمانی یهودیان پرسید:  پاسخ دادند :این روز بزرگی است ؛ روزی که خداوند در آن حضرت موسی و قومش را از چنگال فرعون نجات داد… پیامبر صلی الله علیه و سلم در واکنش به بزرگداشت آنان ، تصمیم گرفت عاشورا را روزه بگیرد و در توجیه رفتارش خطاب به برگزارکنندگان مراسم شادی عاشورا فرمود : ما به موسی سزاوارتریم از شما ؛ پس خود آن روز را روزه گرفت و به مسلمانان سفارش نمود که روز عاشورا را روزه بگیرند.. ساکنان خیبر که یهودی بودند معمولا روز عاشورا اا روزه می گرفتند و بدین گونه این روز را گرامی می داشته و زنانشان نیز در این روز زیورآلاتشان را بر خود می آویختند … پیامبر صلی الله علیه و سلم – خطاب به مسلمانان – فرمود: پس شما نیز آن روز را روزه بگیرید.

منظور از نقل این عملکرد رسول الله صلی الله علیه و سلم این است که ما مسلمانان نیز مناسبت های پیرامونمان را گرامی و مغتنم بداریم ؛ ولی به شیوه ای که خودمان می پسندیم و آن گونه که موجب محافظت ازهویت و دین مان می شود.

گفت: اولین باری است که این چیزها را در باره پیامبر صلی الله علیه و سلم می شنوم ! گفتم: ولی مهم این است که شما از این به بعد چگونه از این مناسبت ها که در مدارس شما در غرب گرامی داشته می شود استفاده کنی ؟ و در روز کریسمس چگونه با فرزندانت سخن بگویی؟

گفت: از قضا همین را می خواهم بفهمم !! گفتم: چند ایده را به شما خواهم گفت که می توانی از طریق آن در باره این مناسبت مسیحییان با فرزندانت سخن گفته و رفتار کنی .

۱- اینکه در باره داستان حضرت عیسی علیه السلام و نحوه متولدشدنش از مادرش حضرت مریم ؛ آن گونه که قرآن ذکر کرده با او سخن بگویی .

۲- در مرحله دوم سعی کن ویژگی های حضرت عیسی را برای فرزندانت بازبگویی ؛ از جمله این مطلب را به فرزندانت بگو که آن حضرت بدون برخورداری از پدر متولد شده و این یک معجزه الهی است.

۳- به فرزندانت بگو که دین حضرت عیسی علیه السلام همواره روحیه همزیستی و ارتباط با پروردگار را در بین مردم گسترش داده است.

۴- عیسی علیه السلام یکی از چهار نوزادی است که در گهواره سخن گفته اند .

۵- آوازه عیسی علیه السلام به این بود که با مادرش خیلی نیکوکار و خوش رفتار بود ، قرآن این واقعیت را در باره عیسی بازگو نموده وَبَرًّا بِوَالِدَتِی وَلَمْ یَجْعَلْنِی جَبَّارًا شَقِیًّا »و مرا نسبت به مادرم نیکوکار قرار داده، و جبار و شقی قرار نداده است.

۶- عیسی علیه السلام آن گونه که در قرآن آمده ، مرد مبارک و قابل اعتمادی بود

۷-  او – دارای قدرت های منحصر به فردی بود؛ از جمله اینکه – از گِل پرنده ای درست می کرد و پس از دمیدن در آن ، به پرواز در می آمد.

۸- وقتی انسان های خرابکار خواستند عیسی را به قتل برسانند و برای نابودی وی توطئه کردند ؛ خداوند وی را به آسمان بُرد و بدون آنکه کسی متوجه شود او را از میان آنان برداشت.

۹- حضرت عیسی در واپسین روزهای دنیا از آسمان فرود خواهد آمد ؛ همانگونه که پیامبر صلی الله علیه و سلم خبر داده است :« والذی نفسی لیوشکن ان ینزل فیکم ابن مریم حکما مقسطا فیکسر الصلیب و یقتل الخنزیر و یضع الجزیه و یفیض المال حتی لایقبله احد»سوگند به خدایی که جانم در دست اوست ، حضرت عیسی در میان شما فرود خواهد آمد و به عنوان حکمرانی دادگر ظهور خواهد نمود ؛ صلیب را خواهد شکست و گُراز را خواهد کُشت و مالیات جزیه را برخواهد چید – یا مقرر خواهد نمود – و دارایی را بر مردم فزونی می بخشد …

فرود آمدن عیسی یکی از نشانه های فرارسیدن قیامت است.

۱۰-حضرت عیسی علیه السلام پیامبری است از پیامبران خدا و او خدا نیست ؛ همانگونه که پسر خدا نیز نیست ؛ زیرا خداوند یکتاست و چیزی شبیه او وجود ندارد ، از کسی زاده نشده و کسی هم از او متولد نشده است.

البته سفارش می کنم سوره مریم را با فرزندانت – همراه با معنا و تفسیر مجمل آیاتش – تلاوت کنی.

گفت: قسم به خدا قسم ؛ این ایده های خوبی است ، ان شاالله پیاده اشان خواهم نمود.


نویسنده : دکتر جاسم المطوع

ترجمه : یوسف ساجدی

  

نمایش بیشتر

یوسف ساجدی

????????????????نویسنده و مترجم و مدرس???????????????? ????فعال مدنی و کارشناس ارشد سیره نبوی ????

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا