تاریخ

دارندگان گوشی های لمسی بخوانند

سفارشی به دارندگان گوشیهای لمسی
خداوند یاران پیامبر صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ را که در لباس احرام بودند، مورد آزمایش قرار داد؛ آزمایش آنان بدین گونه بود که شکار را در دسترسشان قرار داد بگونه¬ای که یکی از آنان می¬توانست بدون استفاده از وسایل شکاری، آن را شکار کند! لازم به ذکر است کسی که در لباس احرام باشد، شکار هر گونه جانداری بر او حرام است!
در این خصوص خداوند متعال می¬فرماید:  ((‏یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَیَبْلُوَنَّکُمُ اللَّهُ بِشَیْءٍ مِنَ الصَّیْدِ تَنَالُهُ أَیْدِیکُمْ وَرِمَاحُکُمْ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَخَافُهُ بِالْغَیْبِ فَمَنِ اعْتَدَى بَعْدَ ذَلِکَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِیمٌ‏)) [مائده: ۹۴]
«‏ای مؤمنان! مسلّماً خداوند شما را با (تحریم) برخی از نخجیر (یعنی حیوانات و طیور وحشی برّی که به آسانی در دسترس شما قرار می¬گیرند و) دستها و نیزه‌های شما بدانها می‌رسند، آزمایش می‌کند، تا روشن شود چه کسی در حال نهان (از دیدگان مردمان، به سبب نیروی ایمان) از خدا می¬ترسد. هرکس بعد از آن (که حدود و احکام بیان گردید، از آنها تخطّی و) تجاوز کند، مجازات دردناکی خواهد داشت. »
در این زمان آزمایش بسیار سختی هر روز تکرار می شود، اما در شکل و قالبی دیگر!
چگونه؟!
تقریباً ده سال قبل، دستیابی به تصاویر و شبکه¬های مبتذل بسیار سخت بود، اما در این زمان با لمس صفحه گوشی یا کلیک بر صفحه کامپیوتر بدون فیلتر می¬توانی به آن دست یابی. خداوندا! به تو پناه می¬آوریم.
این گفته¬ی خداوند را به خاطر بسپار که می¬فرماید:  ((….لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَخَافُهُ بِالْغَیْبِ فَمَنِ اعْتَدَى بَعْدَ ذَلِکَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِیمٌ‏)) [مائده: ۹۴]
 در حال خلوت، سکوت اعضای بدنت، تو را نفریبد، بی گمان روزی فرا خواهد رسید که به سخن در خواهند آمد! (و علیه تو شهادت خو اهند داد).
خداوند در این خصوص می¬فرماید:  ((‏الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُکَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ‏)) [یس: ۶۵]
«امروزه بر دهانهایشان مهر می¬نهیم ، و دستهایشان با ما سخن می¬گویند، و پاهایشان بر (کارهایی که انجام‌ می‌داده‌اند و ) چیزهایی که فرا چنگ می‌آورده‌اند، گواهی می‌دهند.‏»
خوب در این گفته¬ی خداوند بیندیش که می¬فرماید: ((‏یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَیَبْلُوَنَّکُمُ اللَّهُ بِشَیْءٍ مِنَ الصَّیْدِ تَنَالُهُ أَیْدِیکُمْ وَرِمَاحُکُمْ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَخَافُهُ بِالْغَیْبِ فَمَنِ اعْتَدَى بَعْدَ ذَلِکَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِیمٌ‏)) [مائده ۹۴]
یکی از علمای سلف می¬گوید: (ترس از باد هنگامی که پرده را از در خانه¬ات کنار می¬زند در حالی که گناه می¬کنی، بزرگتر از گناهی است که انجام می¬ددهی).
(بر توفیق بر ترک گناه) باید تنها از خدا یاری خواست.
یکی از کسانی که گرفتار نگاه حرام شده، می¬گوید:
صدای خش خش در را شنیدم، روحم به گلویم رسید و نفسم قطع شد، دستگاه پخش را بستم و در را باز کردم، ناگهان گربه¬ای را دیدم!
خداوند از هر چیزی نزدیکتر است!
بین انسان و آنچه که با تلفن هوشمند به دستش می¬رسد جز دیوار مراقبت«= نظارت الهی» چیز دیگری وجود ندارد.
علامه شنقیطی می¬گوید: اجماع علما بر این است که خداوند هیچ نصیحت¬کننده و منع کننده¬ای را بزرگتر از «نظارت الهی» نازل ننموده است!
کسی که  این دیوار – بین خود و خدایش – را خراب می¬کند، قطعاً جرأت بزرگی بخرج داده است!.
چه زشت است جرأت خرج دادن در مقابل خداوند!.
 یکی از علمای سلف می¬گوید: ظاهراً، در لباس زاهد و دوست خدا نباش در حالی که در باطن دشمن خدا هستی.
هنگامی که می¬گوییم: در این زمان دستیابی به حرام از هر چیزی آسان¬تر است….. باید این را هم بگوییم: در این زمان نزدیک شدن به خداوند، با ترک حرام، از هر چیزی بزرگتر و مهم¬تر است!
تلفن همراهت، مانند صندوقچه¬ای است، یا نیکی¬ها یا گناهان جاری را در آن ذخیره می¬نمایی. پس آنچه را که دوست داری در روز قیامت در کارنامه اعمالت ببینی، در آن ذخیره کن.
برحذر باشید از گناهانی که در خلوت انجام داده می¬شوند! بخصوص گناهانی که از راه گوشی، کامپیوتر و تلویزیون در حالت خلوت و دوری از اعضای خانواده و دیگر مردمان انجام می¬ دهید….
بی¬گمان چنین گناهی ثبات و پایداری انسان را از بین می¬برد.
عبادت پنهانی را انجام دهید؛  زیرا به وسیله¬ی آن، نفس را از کششهای شهوات محافظت می¬نمایی. اگر می¬خواهی تا هنگام مرگ ثبات داشته باشی، باید در خلوت، خداوند را بر خود مراقب و ناظر بدانی.
امام ابن قیم  می¬گوید: گناهانی که در خلوت انجام داده می¬شود سبب هلاکت و نابودی است، اما عبادت در خلوت، ثبات و پایداری را به دنبال دارد.
هرگاه بنده در خلوت، ارتباط بین خود و خدا را اصلاح کند، خداوند خلوت او در قبر را برایش نیکو می¬گرداند.
اما فایده اصلاح عمل در خلوت در روز قیامت:
عَنْ ثَوْبَانَ عَنِ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ أَنَّهُ قَالَ: «لَأَعْلَمَنَّ أَقْوَامًا مِنْ أُمَّتِی یَأْتُونَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ بِحَسَنَاتٍ أَمْثَالِ جِبَالِ تِهَامَهَ بِیضًا فَیَجْعَلُهَا اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ هَبَاءً مَنْثُورًا» قَالَ ثَوْبَانُ یَا رَسُولَ اللَّهِ! صِفْهُمْ لَنَا جَلِّهِمْ لَنَا أَنْ لَا نَکُونَ مِنْهُمْ وَنَحْنُ لَا نَعْلَمُ قَالَ: «أَمَا إِنَّهُمْ إِخْوَانُکُمْ وَمِنْ جِلْدَتِکُمْ وَیَأْخُذُونَ مِنَ اللَّیْلِ کَمَا تَأْخُذُونَ وَلَکِنَّهُمْ أَقْوَامٌ إِذَا خَلَوْا بِمَحَارِمِ اللَّهِ انْتَهَکُوهَا» [ابن ماجه ۴۲۳۵]
از ثوبان روایت است که پیامبر صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فرمود: «کسانی از امتم را می¬شناسم که در روز قیامت با حسناتی  مانند کوه¬های تهامه به محشر می¬آیند اما خداوند اعمال آنان را مانند گرد و غبار (بی ارزش و) پراکنده می¬نماید» ثوبان گفت: ای رسول خدا! آنان را برای ما بیان کن تا آنها را بشناسم، مبادا از آنان باشیم در حالی که نمی¬دانیم. پیامبر صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فرمود: «آنان از برادران شما هستند، از جنس خودتان، شب هنگام همانند شما عبادت می¬کنند، ولی هنگامی که در خلوت قرار می¬گیرند، مرتکب کارهای حرام می¬گردند»
اللهُمَّ اقسِم لَنا مین خشیَتِکَ ما تحول بِهِ بَینَنا و بینَ معصیتِکَ. اللهُمَّ إنَّا نَسأَلُکَ خَشیَتَکَ فِی السِّرِّ و العلانیه.
منبع: اینترنت:
ترجمه: خالد ایوبی نیا

نمایش بیشتر

خالد ایوبی نیا

استان آذربایجان غربی - ارومیه مترجم - نویسنده فعال دینی و حافظ قرآن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن