اصولفتاوی

فتاوای رمضانی(روزه گرفتن برای کاهش وزن!)

روزه گرفتن برای کاهش وزن

سوال از شما ، پاسخ از سوزی میحراب

عرض سلام دارم خدمت زحمتکشان سوزی میحراب
پس از مراجعه به دکتر متوجه شدم که وزنم بالا رفته و طبق سفارش پزشک می بایستی ۱۰ تا ۱۵ کیلو گرم از وزنم می کاستم ؛ با خود گفتم بهترین فرصت این است که امسال ، رمضان را روزه بگیرم . روزهای رمضان طولانی است و هوا هو گرم است . آیا روزه ی من به این نیت صحیح است؟ با تشکر : سُعدیٰ


سوزی میحراب : ضمن سلام خدمت خواهر ارجمند سُعدی خانم .
از آنجا که روزه عبادت است و شرط اولیه هر عبادتی عبارت است از نیت ؛ باید انگیزه روزه بودن در درجه نخست خشنودی خدا باشد نه چیز دیگر .
بنا براین اگر هدف شما از روزه تنها کاهش وزن باشد ، بدان که در روز قیامت بدون توشه خواهی ماند و هیچ پاداشی بابت روزه بودن نصیبتان نخواهد شد .
خداوند متعال می فرماید: « مَنْ کَانَ یُرِیدُ الْعَاجِلَهَ عَجَّلْنَا لَهُ فِیهَا مَا نَشَاءُ لِمَنْ نُرِیدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ یَصْلَاهَا مَذْمُومًا مَدْحُورًا » (الاسراء:۱۸-۱۹) هر کس خواهان [دنیاى] زودگذر است به زودى هر که را خواهیم [نصیبى] از آن مى‏ دهیم آنگاه جهنم را که در آن خوار و رانده داخل خواهد شد براى او مقرر مى داریم
پس ضرورت دارد انگیزه انسان مسلمان از روزه مطابق حدیث نبوی ایمان و احتساب باشد : «من صام رمضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه» (صحیح الترغیب ۱/۴۱۵) یعنی: «هر کس با ایمان و به امید پاداش، رمضان را روزه بگیرد از گناهان گذشته اش بخشیده می شود.»
بر دعوتگران نیز لازم است که کلمه (احتسابا) را برای مردم توضیح دهند و به آنها بگویند که باید منظورشان از روزه رسیدن به پاداش اخروی باشد .
ولی اگر از روی ایمان و به منظور دست یافتن به پاداش اخروی روزه می گیری و علاوه بر آن می خواهی وزنت نیز کاهش پیدا نماید ، در این صورت روزه شما خواهر گرامی صحیح و بلا اشکال است.
خداوند عبادت همه ما را قبول فرماید.
والله اعلم بالصواب
بخش فتاوی و فقه «سوزی میحراب»

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن