جوانانخانواده

ده پرسش برای آشنایی پیش از ازدواج

نویسنده: دکتر جاسم المطوع

به کسانی که در سن ازدواج قرار دارند پیشنهاد می‌کنیم در روابطی که به منظور آشنایی با همدیگر برقرار می‌‌کنند این ده پرسش را مطرح کنند؛ من این پرسش‌ها را تجربه کرده‌ام و احساس می‌‌کنم نتایج مثبت و پرباری در ازدواج داشته است. 

١-  چشم‌اندازت برای آینده‌ چیست و چه هدفی را در زندگی دنبال می‌‌کنی؟

هر کس در زندگی هدفی دارد که در راستای رسیدن به آن می‌کوشد خواه در زمینه‌ی اجتماعی باشد یا دینی یا خانوادگی یا علمی یا غیره؛ مهم این است که نامزدها در آغاز آشنایی چشم‌انداز روشنی از آینده داشته باشند. هر چند تصور آنها از آینده روشن‌تر باشد اختلاف میان آنان در آینده کمتر خواهد بود. 

٢-  چه تصوّری از ازدواج داری؟

این هم یکی از پرسشهای مهم است تا دو طرف هم‌دیگر را بهتر بشناسند؛ یکی از خانمها می‌گفت: وقتی متوجه شدم که هدف ازدواج برای همسر آینده‌ام فقط برآورده کردن نیاز جنسی است شگفت‌زده شدم؛ احساس کردم که من هیچ ارزش و احترامی برای او ندارم در حالی که همه‌ی مسؤولیت‌ها متوجه من است. شوهری می‌گوید: چقدر برایم تعجب‌آور بود وقتی فهمیدم هدف همسرم از ازدواج داشتن فرزند است؛ من همواره با او مشکل دارم چون تا امروز خدا به ما فرزند نداده است. شناخت دو طرف از هم‌دیگر و گفت‌وگو در مورد آن به ثبات و آسایش خانواده در آینده کمک می‌کند. 

٣-  دوست داری شریک زندگی‌ات چه ویژگیهایی داشته باشد؟

چه زیباست انسان از احساسات خود بگوید؛ چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی را دوست ندارد و زیباتر آن است که چنین گفتگویی پیش از ازدواج بین دو طرف صورت گیرد تا هر یک بتوانند درباره‌ی طرف مقابل قضاوت کنند و بدانند که مناسب هم هستند یا خیر. منظور از دوست داشتن یا نداشتن یک چیز رفتار و اخلاق و آرزوها و امثال آن است. 

٤-  آیا بچه‌دار شدن در اولین سال ازدواج برایت مهم است؟

شاید برخی بر این باور باشند که این سؤال مهم نیست اما موارد زیادی داشتهایم که همین موضوع باعث اختلاف شده و زندگی طرفین را از هم پاشیده است؛ به ویژه وقتی خانواده‌ی زن یا شوهر برای بچهدار شدن پافشاری می‌کنند. بنابراین طرفین باید درباره‌ی این موضوع به توافق برسند تا در آینده دچار مشکل نشوند. ما نمی‌گوییم فرزندآوری در اولین سال بهتر است یا این که بهتر است به تأخیر افتاد این مسأله به توافق دو طرف بستگی دارد. 

٥-  آیا مشکل جسمی خاصی داری؟

بدون شک آگاهی طرفین از بیماری همدیگر در انتخاب شریک زندگی تأثیر دارد؛ پنهان کردن بیماری از یک‌دیگر نوعی تقلبی در عقد ازدواج است. پس دو طرف باید از آن آگاه باشند خواه بیماری دایمی باشد یا جذام که در بدن پنهان است یا بیماری قند و دیگر بیماری‌هایی که نامزدها از آن رنج می‌برند. 

٦-  آیا فردی اجتماعی هستی؟ دوستانت چه کسانی هستند؟ 

روابط اجتماعی مهم‌ترین ویژگی انسان است و مهم است که انسان طبیعتا اجتماعی باشد با مردم انس بگیرد و مردم هم با او مأنوس شوند؛ مردم را دوست بدارد و در دل مردم جای گیرد. در حین آشنایی باید از جهت اجتماعی طرف مقابل را بشناسد و دوستانش را نیز بشناسد و میزان ارتباط میان آنان را بداند. آیا شخصت اجتماعی دارد یا درونگرا است؟

٧-  ارتباطت با پدر و مادر و برادران و خواهران و بستگانت چگونه است؟

آگاهی از ارتباط هر یک از طرفین با پدر و مادر و خانواده بسیار مهم است زیرا چنان که گفته می‌شود ازدواج عقد میان دو طرف نیست بلکه میان دو خانواده است؛ مرد نمی‌تواند تنها با همسرش باشد و با دنیای پیرامون قطع ارتباط کند. بلکه باید با هم زندگی کنند و هر چند روابط با پدر و مادر خوب باشد خداوند به این ازدواج برکت می‌دهد و به آنان توفیق بیشتری عطا می‌کند.

٨-  اوقات فراغت را چگونه می‌گذرانی؟ معمولا به چه کارهایی سرگردم می‌شوی؟

هر چند شناخت طرفین از هم‌دیگر بیشتر باشد انتخاب آسانتر می‌شود و آگاهی از این که انسان اوقات فراغتش را چگونه می‌گذراند نشان دهندهی شخصیت و آرمان‌ها و اهداف او در زندگی است.

٩-  آیا در امور خیریه و انسان‌دوستانه فعالیت داری؟

هر چند ارتباط فرد با خداوند قوی‌تر باشد زندگی با او امنیت بیشتری دارد؛ بهتر است زن یا شوهر بخشی از وقت خود را به کارهای خیریه اختصاص دهند و در راستای پشرفت جامعه و کمک به دیگران یا حضور در مجالس خیریه بکوشند. این فعّالیّتها به زندگی زناشویی شادابی می‌بخشد و روابط فیما بین را تقویت می‌کند زیرا هر دو طرف در این دنیا برای یک هدف که کسب رضای الهی است می‌کوشند. 

١٠-  اگر پدر یا مادرمان در زندگی شخصی ما دخالت کنند چه می‌کنی؟

این پرسش باید در حین خواستگاری مطرح شود تا هر یک نظر دیگری را در این خصوص بداند و بفهمد که چقدر نسبت به این موضوع حساس است؛ تا در صورتی که در نتیجه‌ی دخالت پدر یا مادر یا حتی مادربزرگ در زندگی مشترک آنها دچار اختلاف شدند بتوانند آنها را به روشی مدیریت کنند.

ترجمه و منبع : اصلاحوب

از طريق
https://sozimihrab.org
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا