جوانانعقایدوعبادات

برنامه ای عملی برای استفاده هرچه بیشتر از ماه مبارک رمضان

نقشه ای برای بهره ی بهتر از رمضان.

نویسنده: طارق سویدان

مترجم: رحمن جعفری

به امید خدا، آوازی شگفت انگیز و مفید خواهد بود.

۱- نقشه ای بکشید، تا بعد از رمضان، بهتر از قبل رمضان باشید.

۲- پنج مورد مشخص کنید که می خواهید در آنها [تغییر کنید]بهتر شوید . انتظار نداشته باشید که، یک دفعه، در همه چیز بهتر شوید.

۳- فعالیت و کار جمعی، حتی عبادات به صورت جماعت، بر انسان آسان تر است . در جستجوی جماعتی باشید که بعد از رمضان برای فعالیت جمعی – اعم از بندگی و اجتماعی – با آنها همراه شوید.

۴- بدیهی است که اهداف نوشته شده بهتر از اهداف ذهنی، پیگیری و متحقق می شود. اهدافی که در پی تحقق آنها، در رمضان هستید، بنویسید.

۵- هرکسی در صدد انجام نیکی باشد و آن را انجام دهد، ده برابر برای او نوشته می شود و هر کس قصد کار خیری بکند اما آن را انجام ندهد یک نیکی برای او نوشته می شود. آرزوهایتان را در رمضان ارتقا دهید، چون در هر حال شما برنده هستید.

۶- همچنان ثابت شده که اهداف شمردنی بیشتر از اهداف کلی و عام تحقق می یابد، (به عنوان مثال)ننویسد: مقدار زیادی قرآن می خوانم بلکه بنویسید سه دفعه قرآن را ختم می کنم.

۷- برنامه ی روزانه تنظیم کنید برای تعیین ساعت بیدار شدن از خواب و پای بند آن باشید، و برای ساعت خوابیدن موقع خاصی مشخص نکنید بلکه به تختخواب نروید مگر اینکه خواب آلودگی بر شما غالب شود.

۸- زمانی برای خلوت با قرآن مشخص کنید، بدون اینکه چیزی ارتباط تو با قرآن را قطع کند.

۹- یک یا حداکثر دو برنامه ی مفید تلویزیونی را برای مشاهده ی دائم انتخاب کنید، و سایر برنامه های حائز اهمیت را به بعد رمضان – اگر تکرار می شود – واگذار کنید.

۱۰- برای نماز تراویح پای بند یک مسجد باشید، بهتر اینکه آن مسجد قرآن را کاملا [در نماز تراویح] ختم کند.

۱۱- مقداری معین از قرآن برای حفظ و مقداری هم برای قرائت، مشخص کنید. بهتر است که هر کدام (حفظ و قرائت) در مصحف جداگانه باشد. هر دو مصحف شبیه هم باشند بهتر است.

۱۲- سه نوع تعامل با قرآن مشخص کنید:

۱)- مقداری معین برای حفظ.

 ۲)- مقداری بیشتر برای قرائت.

۳)- چند جزء یا چند سوره را تعیین کرده و برای خواندن تفسیرشان، آنها را بسیار مرور کنید.

۱۳- قبل از حلول ماه رمضان، نقشه ای برای آن ترسیم کنید و برای پیاده کردن هر چه بهتر آن، و برای تجدید نیت و تصفیه ی اخلاص بخاطر خدا، آن را بسیار مطالعه و مراجعه کنید.

۱۴- برخی معتقدند کمیت و مقدار قرائت قرآن مهم تر است و برخی هم معتقدند فهم قرآن ارزشمند است. من هر دو را پیشنهاد می کنم بدین طریق که یک چهارم وقت قرآنی را به تفسیر اختصاص دهید.

۱۵- اگر قرار ملاقات و دیدار با حاکم و پادشاهی را داشته باشید، فکر می کنید و خواسته و مطالبات خود را مشخص می کنید – و لله المثل الاعلی – برای دعا خواسته ها و نیازمندی های خود را تنظیم وترسیم کنید؛ زیرا که خدا بنده ی اصرار کننده را دوست دارد.

۱۶- خواب و تلویزیون[ موبایل و رایانه را نیز باید به آنها افزود. مترجم] بزرگترین ضایع کننده رمضان هستند، برای هر کدام وقتی محدود، تعیین کنید که هیچ گاه از آن مقدار تجاوز نکنید. چون رمضان به سرعت می گذرد و محروم کسی است که رمضان را ضایع کند.

۱۷- بزرگترین اسباب شکست در اجرای نقشه، بی برنامگی است. قبل از رمضان دو ساعت را به برنامه ریزی برای رمضان اختصاص دهید، و بر اهداف حساب شده و منطقی تاکید کنید.

۱۸- نزد برخی ها چنین مشهور است که رمضان ماه خوراک و سریال ها و مسابقات است، نقشه ای برای تغییر این ذهنیت – حداقل برای خود – بکشید.

۱۹- عمر فاروق – رضی الله عنه – می گوید: هم و غم قبولی و اجابه را با خود حمل نمی کنم بلکه هم و غم دعا کردن را با خود حمل می کنم.[ به تعبیر استاد شهید: ما مکلف به چکار کنیم و چکار نکنیم هستیم ولی مکلف به چی خواهد شد و چی نخواهد شد نیستیم. مترجم]. برای دعا کردن نقشه داشته باشید و آن را به چند بخش تقسیم کنید: برای خود، خانواده، دوستان، امت اسلامی.

خداوند بندگی و فرمانبرداری شما را قبول کند.

والسلام

برچسب ها

رحمن جعفری

@استان کردستان - سقز @نویسنده و مترجم @دعوتگر و فعال دینی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن